Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Reset на ECU, проклетата газ и стъпковия мотор

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Reset на ECU, проклетата газ и стъпковия мотор

    Здравейте,Ще разказвам надълго и нашироко, пък после сте вие...Значи по студовете от ония седмици си останах един ден вкъщи и акумулатора замина. Качих го на топло една нощ, съответно ECU-то се е ресетнало, нали останало без захранване.Слагам го на другия ден и колата ми се стори доста различна - върви повече. Та се сещам аз за ECU-то и за един сервиз, където лятото човека ми каза "за 15лв ще ти го направя да ти чисти грешките при всяко гасене на колата". Викам си щом е така колата - да ида. И отидох. Човека опъна една жица от черната кутия под стъклото до конектора с многото жици под черния капак при десния калник. Там сряза нещо, запои нещо и хоп - готово, вика. Изкарвам аз колата, да ама на бензин нещо не е като хората - появи се тук разисквания проблем със глъхнене и отложено форсиране. Давам рязко газ, а тя - нищо и след половин до една секунда почва да се форсира. Човека рече да покарам малко да видим. Покарах и тя естествено не се оправи. Връщам се и му викам така и така. И той я закачи на компа да види какво става. И каза - стъпков мотор. Не затварял докрай (верно оборотите играеха малко). Той го натисна с ръка и на компютъра му светна зелено при стъпковия мотор и оборотите леко паднаха. После ми каза, че проблема съм си го имал, не съм му бил обърнал внимание. Аз мисля че бих забелязал такова нещо, ама знам ли. Другото на което ме "светна" е, че след като известно време не сработва стъпковото моторче, цитирам "го отебава", а сега с това нулиране на ECU-то всеки път това (отебаването, да прощава админа) няма да се случва и след 1 месец стъпковото моторче ще изгори от това, че непрекъснато играят оборотите. Каза и, че това не влияело на работата на газ, но влияело сериозно на работата на бензин, пък аз си паля и загрявам стриктно на бензин.Та да питам: как ви се срува всичко това? Да се опасявам ли за стъпковото си моторче? Той го напръска с WD40 отдалечко, аз после вкарах спрея при пружинката и го позалях, ма прб остана. Да правя ли undo на промените му?Благодаря на тези, които издръжаха да четат чак до края Едит: Забравих да кажа: Tipo 1.4 i.e. Bosch Monomotronic
    Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

    #2
    Гледай сега:Според мен стъпковото моторче или ще работи или няма да работи-неможе на газ да работи а на бензин да не работи!И аз си карам с газова уредба и така е нагласена че като си загрее колата моторчето остава клапата малко по-отворена!Като си ресетна ECU-то и като загрея колата на бензин хубаво, като отпуснеш педала нагазта и автоматично се затваря почти до край-усеща се по педала на газта-изчезва луфта!Та като си превключа на газ тогава и я изфорсирам и пусна педала моторчето пак автоматично си затваря клапата-веднага го усещам по педала - да ама газта спира и започва да работи на 400 об/мин-започва да тресе двигателя и моторчето автоматично си дърпа педала докато изравни 900 об/мин! и така докато минеш 100км все като отпуснеш педала на газта оборотите падат и се стабилизират и така постепенно докато като си отпуснеш педала и караш на газ автоматично се установяват директо до към 900 без да падат по-ниско и след това да се стабилизират- Та единственото което ме навежда на тази история е че по някакъв начин се запомнят колко импулса -как трябва да застане клапата че да са стабилни вднага ооротите без да падат и после да се стабилизират!!!Та от това следва че или работи или не моторчето-като отделно устройство- а вече какво му подава ECU-то си е отделна работа!И аз съм забелязъл едно-като карам на газ за да ми държи точните обороти дроселната клапа ми остава малко по-отворена- усеща се по педала има малък луфт. Като си карам на бензин и се нулира ECU-то луфта го няма -значи дросела се затваря повече!Айде и дано съм бил изчерпателен!
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    Коментар


      #3
      vesko написа:
      Та се сещам аз за ECU-то и за един сервиз, където лятото човека ми каза "за 15лв ще ти го направя да ти чисти грешките при всяко гасене на колата". Викам си щом е така колата - да ида. И отидох. Човека опъна една жица от черната кутия под стъклото до конектора с многото жици под черния капак при десния калник. Там сряза нещо, запои нещо и хоп - готово, вика.
      Не те ли заболя сърцето някакъв да ти реже кабелите без на колата да и има нещо...Аз бих ти препоръчал 1-во да го накараш да си махне кабела и да върне всичко постарому. Ако у вас всеки ден постоянно ти изключват бушоните и ти пак отиваш и ги включваш, е същото, което правиш с тоя кабел. Търси причината да ти трупа грешки, не само да ги триеш. Това според мен.

      Коментар


        #4
        ЛЮБОПИТСТВО !!!

        Към кой извод ти запои този кабел?
        Tempra 1.6 i.e. S Lybra 1.8 vvt lx 088 9 242 369

        Коментар


          #5
          извинете може и аз да бъркам!? оборотите на празен ход нали се регулират от регулатора на празен ход. това нещо регулира с отваряне и затваряне притока на въздух, но не е на всмукателния колектор и играе роля само при прзния ход и автоматичния смукач. а вие тук говорите за датчика за положението на дроселовата клапа ТПС. той само регистрира колко е отворена др. клапа и по този начин се определя колко гориво да се впръсква и момента на запалване. самия датчик по никакъв начин не може да движи др. клапа, камо ли да го чувствате по педала на газта. ако бъркам поправете ме! и преди бях писал, че много често бърникаме излишно по колите си, сякаш не ни стигат калпавите майстори. върви и си оправи всичко както си е било. както казва БАЩА ми: не пипай нищо което си работи!
          TEMPRA 2.0 i.e. SW Suite 159A6046

          Коментар


            #6
            bereta е прав, стъпковия мотор задвижва един вентил за въздух, който работи само при режим на загряване при празен ход. Изглежда майсторът ти е прав, стъпковия мотор трябва когато двигателя ти загрява постепенно да затваря вентила до пълно затваряне.

            Коментар


              #7
              Мдааа, явно тиквениците винаги ще ни има.Колкото до грешките дето чисти - идеята беше, че тия грешки се трупали напр. от ламбда сондата понеже газта изгаряла по различен начин от бензина и показанията на л.с. на газ не били точни, което ошашквало ECU-то. Mitko и me_to_u - това май беше гениалната идея която ме подтикна да сторя великото дело - да се трият грешките от работата на газ. Онзи ме увери, че ако се трупат грешки - то както си работи колата закача я на компа и ще се видят. То с цел да не се трупат грешки от работата на газ ужким си платих и за ламбда емулатор, който пък после ми обясниха, че ник’ва работа не вършел. Големо съм канарче. ivo, като отворя за undo ще видя точно кои кабели са пипани и ще ти кажа...А ще ми кажете ли какво точно има под черната кутийка точно по средата пред предното стъкло?П.С. Що ли не послушах човека, дето веднъж каза по адрес на АГУ-то да я махна и да я засиля от по-височко по по-стръмничко???П.П.С. Mitko, лампата не свети.
              Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

              Коментар


                #8
                me_to_u написа:
                bereta е прав, стъпковия мотор задвижва един вентил за въздух, който работи само при режим на загряване при празен ход. Изглежда майсторът ти е прав, стъпковия мотор трябва когато двигателя ти загрява постепенно да затваря вентила до пълно затваряне.
                Да, именно в празния ход беше проблема. Що се отнася до загряването - тя и на газ и на бензин - все си загрява и въпросния мотор работи. Проблема е, че на празен ход на загрял двигател мотора не затваря докрай и оборотите леко играят. Нямам оборотомер, но те се чуват.
                Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

                Коментар


                  #9
                  Проблема е, че на празен ход на загрял двигател мотора не затваря докрай и оборотите леко играят. Нямам оборотомер, но те се чуват
                  .Да де, и аз това казвам, когато стъпковия електромотор не затваря напълно вентила след като двигателя е загрял, оборотите се е..ват, щото идва допълнително в-х. С агу-тата обаче хич не съм ’’на ти’’ обаче доколкото знам емулатора баш си върши работа. Ама там ми е батак, друг ще ти каже по-добре!

                  Коментар


                    #10
                    ivo, ето какво е направил пича: пин 16 - червена жица - срязана и за края който остава откъм куплунга е запоена жицата идваща откъм релето под стъклото. Другия край на жицата, който остава в снопа с кабелите - изолиран и толкоз. В аутодата за този кабел червения пише, че иде от акумулатора, че държи волтажа си при "ignition off" - това прав ли съм да го разбирам като "не на контакт"? В колонката сигнал има плътна черна стрелка наляво - това не знам какво означава.А какво точно иде по жичката от релето - не съм мерил. Но за да има смисъл цялата картинка ми се струва, че трябва да е 12В на контакт и 0 на изключен контакт (демек гаси му тока ) Май няма да е зле да го измеря.Естествено, може всичко това да са пълни глупости и в такъв случай ще се радвам да ми обясните някои детайли.
                    Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

                    Коментар


                      #11
                      Стъпковия двигател работи като затваря дроселната клапа или я отваря(постепенно)-това е при инжекцията bosh monojettronic!!!Трябва първо да се уточнат какъв вид е двигателя и какво впръскване използва!!-при типо ’92г. тя със съгурност е такава -стига да не е двувалката -та от моорчето се усеща по дроселовата клапа до къде е дръпнато жилото-дърпа ти и педала и ти образува празен ход- "луфт"
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #12
                        най лесно се вижда работата на мотрчета на студена кола..Палиш и отваряш капака с пръст(палец) буташ жилото до средни обороти и пускаш разко... забелязваш че бъталото което регулира празния ход на моторчето първоначално потъва но сек след това тръгва напред доскато нормализира оборотите... Ако не се мърда на йота значи проблема си е чисто в него..

                        Коментар


                          #13
                          [quote="me_to_u"]bereta е прав, стъпковия мотор задвижва един вентил за въздух, който работи само при режим на загряване при празен ход. При мономотроник стъпковия мотор задвижва дроселовата клапа.Тя регулира оборотите на празен ход и играе ролята на смукача.

                          Коментар

                          Working...
                          X