Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Странната експедиция - ПОДЗЕМИЯТА НА ВАРНА

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Странната експедиция - ПОДЗЕМИЯТА НА ВАРНА

    И така колеги .. поредната дивотия и за да не каже някой, че е грешен раздела бързам да кажа, че до мястото за влизане стигнахме с кола. Но тъй като я скрихме няма снимки. И така в какво се състои нашата разходка. Всеки е чувал както ли не за подземия, за тунели, за бункети под градовете. И моето любопитство надделя и страх не страх се организирахме за да влезем. Преди 2 дни се качих на памтника "Българо-съветската дружба" във Варна който се намира на Почивка. Гледката от покрива на паметника е страхотна! На слизане обаче долу ни чакаха полицаи да проверят да не би да носим нещо съмнително , а ние чисти Тази вечер вече организацията беше по сериозна екипировката също! Влизането става по странен и за по високите дори труден начин. А пълничките трябва да гълтат корема! Влиза се през една заварена масивна желязна врата под която обаче има изкопана дупка. Първото нещо което се вижда като се изправи човек е стена за спиране на взривни вълни и така заобикаляме я и тръгваме навътре. Първото нещо на което се натъкваме са може би праисторически рисунки и надписи "Умри", "ГОШО 22.05.1992", "МРЕЖА", а на една врата има надпис "ФБС". Няколко стаи навътре намираме генератор и пречиствател за въздух както и огромен контейнер за нафта за генератора и купища тръби за чист и мръсен въздух. Оттам стаичките ставаха все по тесни и се влиза през все по малки дупки. Накрая се стига и до една висока шахта през която минават тръбите за въздуха от генератора. Шахтата излиза някъде на повърхността в подножието на паметника. Усеща се как влиза хладен въздух и има леко течение. Връщаме се назад. Тръгваме по друг тунел със стрелки ... светвам с мощия фенер напред и какво да видя .. до където осветява фенера всичко е в стаи и разклонения. Имало е бани, тоалетни, печки. През всеки 3 стаи от дясната страна на тунела имаше друго разклонение и като светна с фенера до където стига светлината всичко е в разклонения!! Тук се появи едно леко притеснение да не се загубим! Но стрелки има навсякъде а на местата без изход големи Х. Вървим си ние и започва въздуха да става все по свеж и студен. Навън е 3 градуса вътре сигурно 10-12. Стигаме до една врата. Личи си, че е здраво заварена и отвън зазидана и дори засипана. Навън се вижда кооперация .. паркинг .. оказва се, че сме между кооперации в квартала около паметника. Но и дума не може да става да се излезе оттам. А през вратат минава тръба за вода ... пластмасова ... с кранче ... проследяваме тръбата навътре но не след дълго се загуби .... Повъртяхме се още малко и започнахме да следваме стралките за излизане ... не след дълги и аз не разбрах как се оказахме в изходния тунел. Въздуха отново става хладен и свеж. Стигаме вратата и всички ГСМ-и започват да писукат . Излизането става по съшия странен начин като влизането.И така първото впечетление... Който го е мислил го е измислил добре. Тръбите за въздуха още си стояха така наситено червено боядисани. Изгнили доста филтри за въздух. Стари генератори. Като цяло мисля, че има 4-5 еднакво построени комплекса от стай с коридори свързани. Ясно си личи и помещения за хранене може би облепени в плочки. Всчико беше изгнило, въздуха е тежък и влажен. Тук таме стените биеха на кухо и си личеше, че са замазани на по късен етап. Наистина любпитно беше какво има и какво е било навремето. Когато човек се окаже вътре може да разбере мащаба на строежа, който е може би под целия паметник и квартала наоколо. По тунелите никъде не усетих наклон. Което ме навежда на мисълта, че е построен на едно ниво ... което пък ме навежда на друга мисъл ... че има още нива надолу!!! В основата на самия паметник има друг тунел който минава точно под главните стълби на паметника...които накрая са зазидани...края...или по скоро началото на друго ниво.Какво съм чувал аз: От тези тунели се стига до общината. Има бункер до р-т Хоризонт .. откъдето има голяма но също зазидана врата ... може би вход-изход на тунелите от паметника. Има изход-вход на плажа до една известна дискотека...искам да си представя мащаба и всичко в подземията .. ама не мога .. за това съм тръгнал да ги разгледам .. следваща крачка е друго ниво... друга част от тунелите. За сега все още обмисляме въпроса как да минем през зидовете и колко да сме шумни. Има идеи от чукчета и секачи до генератор и тежка пробивна техника. Все още обмисляме следващите ходове, но със сигурност ще има такива.
    Прикачени файлове
    Красота - http://www.youtube.com/watch?v=Fe-w2TdG0Qo

    #2
    Гледаите да не се загубите вътре,че както чета има доста разклонения.. И другия път снимаите повече
    [URL=http://kachi-snimka.info/viewer.php?id=viu1250518520f.jpg

    Коментар


      #3
      Колега за другия път още търсим нови тунели и начините за влизане. А колкото до загубването добри хора бяха оставили черен спрей и също с такъв навякъде имаше стрекли с правилната посока и Х за грешната и задънената част надявам се скоро да има продължение. Но избираме подходящо време за да влезем отново и на други места!
      Красота - http://www.youtube.com/watch?v=Fe-w2TdG0Qo

      Коментар


        #4
        Странен туризъм ,колега!!!

        Коментар


          #5
          Жалко, че такава инфраструктура не е консервирана и запазена.
          Fiat Bravo TD 100, 1998 г.
          Ауди 80 1.6, 101 кс, 1994 г.

          Коментар


            #6
            Супер , наистина другият път повече снимки да се радваме :D
            "ШОФИРАЙ РАЗУМНО - СПАСИ ЖИВОТ !!!"
            "What do you do to help save the world?"

            Коментар


              #7
              Страшна тема!Навремето и аз търсих тунел между Арбанаси и Царевец, но само с четене на легендите си останах

              Коментар


                #8
                Във връзка с това мога да ви препоръчам да посетите и Музей на миньорството в Перник, представлява дълъг миньорски тунел с формата на буквата U и множество разклонения. Инвентарът вътре е доста впечатляващ.Ето тук има снимки от музея: http://www.dnevnik.bg/bigpicture/200...uzei_v_pernik/

                Коментар


                  #9
                  fuoco написа:
                  Страшна тема!Навремето и аз търсих тунел между Арбанаси и Царевец, но само с четене на легендите си останах
                  Колега, на ул. Полтава, но не мога да ти кажа цифрата на блоковете...та между тези 2 блока има тунел. Но не е нищо впечетляващо До Павликени същи някъде било имало. Ако имаш силен интерес ще попитам

                  Коментар


                    #10
                    fuoco написа:
                    Във връзка с това мога да ви препоръчам да посетите и Музей на миньорството в Перник, представлява дълъг миньорски тунел с формата на буквата U и множество разклонения. Инвентарът вътре е доста впечатляващ.Ето тук има снимки от музея: http://www.dnevnik.bg/bigpicture/200...uzei_v_pernik/
                    Yellow_Flash_Colorz_PDT_23 леле ето къде ще ходим в Събота
                    "ШОФИРАЙ РАЗУМНО - СПАСИ ЖИВОТ !!!"
                    "What do you do to help save the world?"

                    Коментар


                      #11
                      здравей колега едно уточнение от мен ако не смяташ да минеш през всички подземия то си промени заглавието че са подземията от паметника ,защото незнам дали ти е известно че има и подземия който почват от старите блокчета на пазара на чаталджа и излизат в морската градина а може да се вързват с тези подземия от паметника незнам.Чета темата с интерес и ако мога ще помогна с каквото трябва .Моля правете повече снимки да се види какво има .Аз не ставам за подземията защото съм малко мощен се пак 100 кила и надали ще мина там дет минавате ама ми е интересно

                      Коментар


                        #12
                        Продължения ще има много скоро. Колкото до слуховете и нещата които аз съм виждал.... Това за чаталджа наистина не го знаех но е интерсно да се провери. Спомням си веднъж бях в едно от блокчетата до военно-морския музей. Там в почти всяко блокче имаше "---> БОМБОУБЕЖИЩЕ". Тази седмица сигурно ще ходим до р-т Хотизонт за да огледаме там бункера. Той мисля, че е вход към тунелите. Проблема е, че повечето места са зазидани. И трябва да отидем първо да видим колко е дебела зидарията .. с какво може да преминем. Горе на самия паметник доста от вратите са зазидани но с един ред тухли четворки ако не се лъжа и малко замазка ... което е съвсем лесно за преминаване. Все пак желателно е да сме тихи и да сведем вандализма до минимум. Също така има и непреодолими препядствия като една от вратите която намерихме на паметника която беше хем заварена масивна желязна врата, хем отвън зазидана с бетонни блокчета, хем след това зарината и оставени само 15см процепче което се е слегнало. На приближаване всички телефони се разпискаха УРА има сигнал . За другите тунели обаче трябва малко повече подготовка. Не се знае има ли стрелки за правилната посока, не се знае какво има вътре, ако ние сме първите влезли след зидарията не се знае колко време вътре не е влизал никой и дали има други входове-изходи и да стане среща с нещо или някой. Момчетата с които бях влизал и преди са посещавали тунелите под паметника. Влизат те врата през врата, като всяка от тях е затворена и дори някой подпряни с нещо .. и нещеш ли при поредната врата която отварят и светват с фенерчетата... стаята е 2на2 и вътре КУЧЕ !!!! Свито, хърбаво и ги гледа любопитно. Тази гледка леко би ме притеснила ако въоръжението ми е само фенер с 4 батерий и корави маратонки! Наистина с влизането е малко трудно и не всеки ще влезе лесно. Аз съм по висок и на излизане имах малко трудности. А и дума не може да става за екстремно излизане при непредвидена ситуация. Вътре имаше места който си бяха досата тесни, но поносимо.
                        Красота - http://www.youtube.com/watch?v=Fe-w2TdG0Qo

                        Коментар


                          #13
                          qvkata-dcs написа:
                          fuoco написа:
                          Във връзка с това мога да ви препоръчам да посетите и Музей на миньорството в Перник, представлява дълъг миньорски тунел с формата на буквата U и множество разклонения. Инвентарът вътре е доста впечатляващ.Ето тук има снимки от музея: http://www.dnevnik.bg/bigpicture/200...uzei_v_pernik/
                          Yellow_Flash_Colorz_PDT_23 леле ето къде ще ходим в Събота
                          Ха, ще ти е интересно, колега.Само има една подробност, входът е за 5 човека, разбира се, ако решиш да платиш за 5 човека по 3 лева, ще те пуснат.Намира се зад минна дирекция, срещу него има доста голям паркинг:N 42.60966E 23.02963

                          Коментар


                            #14
                            coolboby написа:
                            fuoco написа:
                            Страшна тема!Навремето и аз търсих тунел между Арбанаси и Царевец, но само с четене на легендите си останах
                            Колега, на ул. Полтава, но не мога да ти кажа цифрата на блоковете...та между тези 2 блока има тунел. Но не е нищо впечетляващо До Павликени същи някъде било имало. Ако имаш силен интерес ще попитам
                            А по тази улица няколко пъти минавах по празниците, интересно къде е, може да видя входа как изглежда.Това не беше ли улицата, по която върху гаражите изникнаха от нищото апартаменти и офиси То заради това дори самата улица е туристическа забележителност..

                            Коментар


                              #15
                              Интересна тема. А за Софийските тунели си има филм.

                              Коментар

                              Working...
                              X