Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Диагностика и подмяна на датчик на коляновия вал (Bravo JTD)

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Диагностика и подмяна на датчик на коляновия вал (Bravo JTD)

    Първо искам да уточня че всичко написано важи за FIAT Bravo JTD 105hp произведен 99 година.Минавам директно към проблема. Развали ми се датчика на коляновия вал. Симптомите при мен бяха следните:1. Колата си работи добре и е загряла до работна температура (минати са 80 км.). Изгасям колата и след това тя не иска да запали. Чакам около 2 часа и запали без проблем.2. На следващия ден, колата загасва един път в движение, след което веднага запалва.3. Следват около 500км. междуградско без проблеми. Карано е вечерта, когато е по-хладно.4. Следва 30-40 км. каране в София. Прибирам се от работа, минавам 5 км. и колата загасна в движение. Разбира се не запали. Закачих си лаптопа, пуснах унидиага и както и предполагах видях следните грешкиP0335 Crankshaft Position Sensor A Circuit Malfunction0x1320, което излиза като непозната грешка и според унидиаг групата е в същност P0320 Ignition/Distributor Engine Speed Input Circuit MalfunctionИзчистих грешките и се опитах да запаля, за да видя каква грешка ще се запише пак. Записа се само P0320. P0335 не се беше записала.Последва чакане да изстине, каране 1 км, пак загасна, пак чаках, после след 2 км пак загасна и накрая брачеда ме закачи и ме издърпа с неговата кола.След тези грешки вече бях 99% сигурен че проблема е в датчика на коляновия вал. Други имена на този датчик са датчик запалване, ignition sensor и Crankshaft Position Sensor.Обобщено от други постове на колеги с такъв проблем, проблемите които прави този датчик, са че колата не иска да запали топла, а пали като изстине. При някои колеги само това е проблема, а при други като мен се добавя и гасненето в движение. Аз трябваше да изчакам около 30 минути до 1 час за да запали колата. При всеки този интервал е различен. При първия отказ да запали след 70 минути чакане не искаше да пали. При последните гаснения, палеше при по-малко чакане.Грешки за този датчик май се записват рядко. Аз май съм втория при който се записва грешка, която може да се прочете с диагностична програма, така че ако имате такъв проблем, не очаквайте 100% да видите грешка.Този датчик, най-общо представлява една бобина. Като се скапе, тя си променя съпротивлението като загрее и затова почва да не работи както трябва. За да проверите дали работи този датчик, измерете съпротивлението между първо и второ краче на буксата му. Съпротивлението трябва да е между 774 и 946 ома. Трябва да премерите, когато датчика е загрял, защото като е студен, най-вероятно всичко ще е наред. До буксата се стига малко гадно, но това ще го видите по-късно Все още не съм мерил съпротивлението на моя стар датчик защото съм затрил някъде мултицета.Ако може да закачите и осцилоскоп, според аутодата, графиката при работещ на основни обороти двигател трябва да е такваДеленията са на 5 V и на 2 ms.Тъй като бях сигурен че проблема ми е този датчик, направо си гупих един от Hit-ko за 43 лв. и вчера го смених.За да го смените ще ви трябва канал, иначе ще се измъчите. Датчика се намира точно под стартера, който е между двигателя и купето на колата. Аз махнах кората под двигателя, но ми се налагаше и поради други причини, но сега се замислям че тя май няма да пречи за да се смени този датчик. Самия датчик трудно се вижда. На снимката съм сложил тресчотката, за да се види къде е болта, който го държи. Болта е само един и се развива с торкс T40. След това кабела до буксата е хванат със скоби на три места. Първата скоба е на щеката на маслото. Бяла е и се отваря като просто я разтворите. После следва тази стойка от снимката, на която има две скобиАз я свалих за да ми е по удобно. Държи я един болт 13 мм. Горния й край се отваря най-лесно с отверка, а долниякато бутнете палчето нагоре и разтворите скобата.Точно няд нея е буксата на датчика. На нея има едно палче и трябва да се натисне за да се разкачи. Аз я натиснах с клещи, защото беше малко заяла. След първото махане, се махаше лесно на ръка, без клещи.Слагането на новия датчик става горе долу по обратния ред. На мен ми беше по-лесно първо да сложа датчика и след това да му прекарам кабела до буксата. Като сложите датчика, го натиснете хубаво за да щракне.Общо взето това е работата по махане и слагане. На мен ми отне повече време да махна кабела от скобите, отколкото да сваля самия датчик.Утре ще премеря какво е съпротивлението на стария датчик и ще напиша стойностите.Моля, ако има неточности или неясноти да пишете, за да ги оправим и да сме в помощ на хората, на които им е опрял до главата този датчик.
    FIAT Bravo JTD GT '99

    #2
    Поздравления за подробното описание, ако някой има забележки - л.с. на мод. екип или vsd.Темата отива в Често задавани въпроси, технически параметри и съвети.-------По молба на vsd остава известно време видима в дизеловия раздел.
    F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

    Коментар


      #3
      Пускам линк към подобна тема от международния форум. Снимките може и да са малко по-нагледни от моите. От нея видях че горната скоба на стойката трябва да държи буксата на датчика. При мен кабелите няма да стигнат за да влезе цялта, затова сложих само края й, колкото да не мърда буксата и да не се трият някъде кабелите.http://www.fiatforum.com/punto-guide...placement.html
      FIAT Bravo JTD GT '99

      Коментар


        #4
        Браво Влади,темата е супер!
        ФИАТ ФОРУМ БЪЛГАРИЯ

        Коментар


          #5
          Само да кажа, че снощи мой приятел закъса с датчика в Пловдив на път за морето и понеже се оказа, че няма кой да му помогне запалих аз.В 22:00 бях в Пловдив и без да се налага никакво разглабяне, освен кората отгоре смених датчика.Та който е с по-гъвкави пръсти може и без да ляга под колата и да разкача нещо.

          Коментар


            #6
            Нагоре, повече хора да я видят тази тема !
            F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

            Коментар


              #7
              При мен също излиза тази грешка 0х1320 но нямам никакъв проблем с гаснене и т.н

              Коментар


                #8
                Днес отново си играх и грешката 0х1320 я дава и като откача датчика на разпределителният вал. На много не удобно място е датчика на коляновият вал за да го изключа и да видя каква ще е записаната грешка.

                Коментар

                Working...
                X