Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Масло за скорости на ФИАТ ПУНТО МК1 1.6

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Масло за скорости на ФИАТ ПУНТО МК1 1.6

    Здравейте колеги Имам следното питане. Преди няколко години си счупих скоростната кутия и при смяната с нова ми дадоха масло за скоростите от което за съжеление помня само, че беше Валволин и не беше от най-евтините. С течение на времето си долива от него защото от скоростната куия ми сълзи масълце, но от известно време свърши. Скоро гледах и трябва пак да доивам масло. Въпроса ми е може ли да долея друга марка масло и какво? Също така дали може да ми препоръчате някакво масло с което евентуално да сменя старото защото е много зле. Няма зима която да не замръзва при -10.
    FIAT Punto 1.6ELX 90hp. 94 г.

    #2
    Здравей колега. Маслото за твоята кола е Tutela ZC75.
    ex. Fiat Marea 1.6 16V
    ex. Lancia Dedra SW 2.0 16V
    Lancia Kappa 2.0 VIS

    Коментар


      #3
      м

      попринцип италиянските автомобили до 1999г използват масло zc90.не е проблем до се ползва и 75 мисля че дори е подобре.двата вида при смесване се пресичат 90 е минерално а 75 синтетично.а ти незнаеш какво е твоето наи добре смени цялото масло.
      тел.0897943620

      Коментар


        #4
        Това е твоето масло:Tutela ZC75
        Alfa Romeo 159 1.9 16V JTDm powered by Sprintauto Service
        Fiat Bravo 1.9 JTD 105 GT powered by emzo Ex: Fiat Bravo 1.4 12v (вече в баща ми)

        Коментар


          #5
          Re: м

          gal76 написа:
          попринцип италиянските автомобили до 1999г използват масло zc90.не е проблем до се ползва и 75 мисля че дори е подобре.двата вида при смесване се пресичат 90 е минерално а 75 синтетично.а ти незнаеш какво е твоето наи добре смени цялото масло.
          Убеден ли си за пресичането на двата вида масло както и за това ,че автомобилите до 99 излизат с минерално?Това не са кисело мляко боженци и бор чвор ,че да се пресекат.
          Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
          Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

          Коментар


            #6
            преди години в официялните представители на фиат в балгариа на коли до 99 слагаха zc90 след 2000г слагахме 75 около 10г съм работил в сервиз на фиат там беше така.а менерално и сентетично масло се пресичат дори когато ги събереш в една прозрачна чаша едното стои ясно отделино от другото.
            тел.0897943620

            Коментар


              #7
              Колеги, стига с това пресичане на маслата. Масла не се пресичат освен ако се смесят с антифриза. Полусинтетиките и синтетиките нали така се правят - съдържат минерална база. Само пълната синтетика няма такава но и тя няма да се пресече. Ако колегата се притеснява да източи малко и да експериментира.Препоръчвам му TUTELA CAR TEHNYX SAE 75W-85, API GL 4 PLUS
              Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

              Коментар


                #8
                БЛАГОДАРЯ ВИ!!!По принцип не обичам да правя така, ще покарам още малко до смяната на маслото на двигателя остава още съвсем малко, и тогава ще сменя и това на скоростите. Изглежда, че повечето се обединявате към Tutela ZC75. тъй, че това ще е. Обещвам да отрия модела Valvoline който лично купих, ще Ви кажа кой е никога не слагайте такова, ако разбира се зимата не искате да ви замръзват скоростите
                FIAT Punto 1.6ELX 90hp. 94 г.

                Коментар


                  #9
                  TAIF написа:
                  БЛАГОДАРЯ ВИ!!!По принцип не обичам да правя така, ще покарам още малко до смяната на маслото на двигателя остава още съвсем малко, и тогава ще сменя и това на скоростите. Изглежда, че повечето се обединявате към Tutela ZC75. тъй, че това ще е. Обещвам да отрия модела Valvoline който лично купих, ще Ви кажа кой е никога не слагайте такова, ако разбира се зимата не искате да ви замръзват скоростите
                  С Валволин за скорости и аз съм патил!
                  Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                  Коментар


                    #10
                    Значи намерих го... Маслото е Valvoline DuralBlend GL-5, Syntethic SAE 75W-90. и отново не го слагайте!!!
                    FIAT Punto 1.6ELX 90hp. 94 г.

                    Коментар


                      #11
                      TAIF написа:
                      Значи намерих го... Маслото е Valvoline DuralBlend GL-5, Syntethic SAE 75W-90. и отново не го слагайте!!!
                      Не мисли ,че "Tutela" е по-добро от "Valvoline". Ако скоростната ти кутия има проблем каквото и масло да му сложиш все тая. Аз за скоростите от почти 2 г. ползвам "Valvolene" SynPower TDL 75W-90 и нямам проблеми. E, вярно при минус 10-15 градуса скоростите влизат малко по-трудно, но това си е нормално според мен.
                      SEAT Leon Cupra 300
                      Triumph Street Triple 765 R

                      Коментар


                        #12
                        кола

                        Не мисля че чак толкова зависи от маслото в скоростине ако е нормално 90 - или по хубавото 75 а повечето от състояниеето на самите скорости със смямна на маслото не вярвам толкова да се оправи скоростите ако не влизат както трябва или са шумни -рънкат
                        КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                        Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                        http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                        Коментар


                          #13
                          Колега, ако в скоростите си сте били сложили масло със спецификация GL5 е много вероятно да нямате вече синхронизатори! От там идва и вашия проблем. GL5 е по принцип само за диференциали. Освен това казвате, че маслото е 75W90. Тези масла обикновено са GL4,5. Това значи, че ще има смазващи способности за GL5 и корозионна активност като за GL4. Но ако маслото е наистина GL5, и синхронизаторите са от цветни метали, то най вероятно са повредени. GL5 има много висока разяждаща способност към цветните метали. Идеалния компромис е масло удовлетворяващо GL3.4.5 но са много скъпи. Затова ви препоръчах по-горе GL4 плюс. Това е единственото масло на Тутела, предвидено и за 4х4 трансмисии и наистина е качествено - но е около 30лв/литър.
                          Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                          Коментар


                            #14
                            Колега Danchojn - ще си замълча, направо ме разби . Аз не разбирам чак толкова, просто когато отремонтираме скоростната кутията и я върнах при майсторите за да я монтират на самата кола, те казаха: "Чакай, че маслото дадено по каталог е "златно"". т.е. сложи ли са масло каквото е дадено по каталог. Иначе самите скорости нямат никакъв проблем (в смисъл влизат много добре). Има едно леко ... тракане което се получава от пиньона, защото едно от зъбчетата е леко запилено.
                            FIAT Punto 1.6ELX 90hp. 94 г.

                            Коментар


                              #15
                              Всъщност сега видях, че проблем със скоростите нямате а само маслото. Извинявам се. Но това означава, че Валволина е бил GL4,5, което е много вероятно.
                              Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                              Коментар

                              Working...
                              X