Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За един ден до хижа Вихрен

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За един ден до хижа Вихрен

    В събота решихме да избяхаме от горещините на планина. Малко ровене в Интернет и се спрях на хижа Вихрен. 175 километра по GPS в едната посока от София.По изчисления трябваше да е около 2.5 часа обаче GPS-а не знае как се излиза от София през Княжево.Един час излизане от София. След това вече трафикът се нормализира.Външната температура беше 38 градуса. Единственото спасение беше затворени прозорци и климатик.До Банско - нищо особенно. Само около предела имаше много мотористи. Наоколо имало някакъв къмпинг и после разбрахме че на него имало рокерски събор със около 1500 мотористи. Банско - всичко е хотели, супер луксозно и скъпо и цивилизовано, дотолкова че да се откажеш.В крайна сметка никой не изминава толкова път за да спи луксозно на хотел ами да се радва на природата. А пък там - природата бетонирана, асфалтирана.Останах със впечатление че хотелите са празни. Абсолютно безумие.Много интересно беше да се шофира от Банско към хижа Вихрен. Стръмно, много завои, някои на 180 градуса. Кара се на 2-ра, на места на 3-та. Около 15 километра. Пътят е колкото да се разминат 2 коли, внимателно. Вече към последната третина от пътя разминаването става като двете коли излизат с десните колела извън асфалта. Иначе, няма дупки и копки, кара се нормално за терена.Не съм ходил през зимата и само се опитвам да си представя това шосе покрито със сняг.Тоя ден за първи път видях да се включва втората степен на перката на радиатора. Температурата стигна до 2.5 чертички над средата.Погледа ми - постоянно на стрелката. Обаче не се вдигна по-нагоре. Времето приятно, стана прохладно, спряхме климатика и широко отворихме прозорците да се наслаждаваме на чистия въздух. Там вече температурата беше около 28 градуса.Малко под хижата - къмпинг и рекичка. Заведение в което може да се храниш. Природата наоколо - супер. По-нагоре е хижа Бъндерица. Там - бунгала, тройни, и хотелски стаи с топла вода и самостоятелен санитарен възел. Паркинг за ~15 коли. Казаха ми че за спане е добре да се заяви предварително. Топла вода и баня се заплащало допълнително, на човек. Който не е със големи супер изисквания може да си прекара приятно. Продължаваме нагоре и стигаме до хижа Вихрен. Два паркинга за по 10-15 коли. Общи спални за по 15 човека.Отделно 10-на бунгала за по 3 човека. В бунгалото има място за 2 легла като едното от тях е на 2 етажа. Условията в тях са за непретенциозни туристи.Можете да си носите храна но може и да се храните там. Готви се истинско ядене, а не разни хамбургери и пици.От хижа Вихрен има много маршрути по Пирин обаче нямахме време за туризъм. Просто дойдохме да видим каква подготовка ни трябва за една почивка - време, пари, екипировка.Най хубавото беше природата. И чистия въздух. Много приятно, ако искате още по-приятно предвидете време за поне 2-3 туристически маршрута.Като се качихме горе на хижа Вихрен ми направи впечатление че колата вози по-твърдо.Предполагам че е от атмосферното налягане. Все пак се намирахме на малко под 2000 метра височина. Освен това се замислих какво става със антифриза и охладителната система. Ако имаме охладителна система под налягане и се намираме на високо, при ниско атмосферно налягане е все едно че охладителната система работи на по-високо налягане. При това се подлагат на допълнително натоварване всички гумени съединения поради разликата в налягането в системата и отвън. Същото важи и за гумите. Ако в София са на налягане 2.3 като се изкача на 2000 метра разликата на налягането в гумата и извън гумата е по-голямо и е все едно че е напомпена допълнително. Опитвах се да търся информация по въпроса обаче не намерих нищо. Ако някой колега е запознат по въпроса може да сподели. В крайна сметка интересно е като се изкача на 2000 метра полезно ли е малко да се изпуснат гумите или няма смисъл. Също полезно ли е като изстине колата да се отвори капачката на антифриза и да се изравни налягането или няма смисъл. Интересно ми е чисто теоретично.
    Bravo 1.6 / 16

    #2
    Добре сте си изкарали предполагам.Неможа ли да сложиш няколко снимки поне да ме хване яд още повече?Нищо не спомена за цените на храната,на спането,става ли за къмпинг? :D

    Коментар


      #3
      willow75bg написа:
      Добре сте си изкарали предполагам.Неможа ли да сложиш няколко снимки поне да ме хване яд още повече?Нищо не спомена за цените на храната,на спането,става ли за къмпинг? :D
      Ами не можах понеже снимките не бяха подготвени за качване. Обаче ми стана съвестно да не споделя малко снимки във форума и до сега се занимавах със тях. Не съм добър фотаджия обаче на Пирин просто трябва да се отиде. Никакви снимки не могат да предадат страхотното впечатление което остава от природата.Чистият въздух и чистата студена вода, която я пиеш от потока ами не от пластмасови бутилки от хладилника.
      Прикачени файлове
      Bravo 1.6 / 16

      Коментар


        #4
        Само на около километър преди х. Вихрен, след х. Бъндерица, почти до пътя, се намира Байкушевата мура - най-старото дърво в България, на повече от 1300 год. Не я видях на снимките, нито в поста ти. Вероятно сте я пропуснали, а си струва да се види. Следващия път си поправете грешката. А за маршрутите нагоре - най-краткия е до ез. Окото /по спомени/ - около 50 мин. отиване и връщане. Вълшебно е!А и още нещо - мисля, че х. Вихрен се намира на над 2000 м височина, защото на Байкушевата мура пишеше, че е над 1900 м.Благородно ви завиждам, че на нас с жена ми пак ни се ходи!
        Peugeot 301
        Punto 1.9 JTD - на жената

        Коментар


          #5
          Тя вашта работа е станала като приказката за Рим и Папата.Други път зарязвайте колите и се качете по на високо с раниците.Ето я и Байкушевата мура.И един линк с повече мои снимки от Пирин.Да се надяваме че ще има повече ентусиасти за разходка из Пирин.http://www.album.bg/krasio_79bs/albums/24535/
          Прикачени файлове
          FIAT FORUM BULGARIA
          Ракията е над политиката

          Видео от Италфест 2011

          Коментар


            #6
            Не се стърпявам да се намеся в тази тема. Обиколил съм десетки хижи по планините у нас и бих предупредил колегите, че хижа "Вихрен" е доста мизерна. Впечатленията са ми от преди 3 години, но чета отзиви, че и днес нищо не се е подобрило. Жалко, мястото е наистина божествено! Но всеки, който има поне мъничко претенции за елементарни човешки удобства /не говоря дори за минимален лукс!/, ще остане неприятно разочарован. Слагам линк с описание на хижата и отзиви на туристи:http://www.bulgarian-mountains.com/bg/Huts/Pirin/VihrenПодбрах и 2 снимки, правени от мен. Вижда се обстановката в стаите, вижда се, че не ни дадоха дори чаршафи...
            Прикачени файлове
            FIAT Idea 1.9 Multijet 2004 г.
            FIAT Tipo 1.4i.e. 1995 г. - предишен. Служи вярно над 9 години!

            Коментар


              #7
              ха ха ха ха..... ние всяка година сме там, в самата хижа само 2 пъти сме спали, понеже просто я ползваме за отправна точка. Миналата годиха хванахме и някаква авария и нямаше и ток, та спахме една вечер на х. Бъндерица.... имам чувството, че нарочно поддържат тази мизерия по тези места. Стая със санитарен възел 15лв, без баня 10лв..... вода няма... коментара е излишен. Спахме в една от стаите без баня... ползвахме всички налични одеала по 4 на човек и умряхме от студ, при все че спахме с якетата. Абе голяма емоция си е. Хижаря е един образ... хабер си няма от планината... някакъв арендатор на обекта, чуди се как да препечели някой лев. Всички контакти бяха изрязани, за да не могат да се ползват, като единствения контакт, който е оставен е на телевизора във столовата. Тоалетната е с маркировка..... топла вода много трудно се намира, чаршафите са почти винаги влажни... Все пак, това е една от най-красивите планини тук. Ако това е цената да се запази природата, няма проблем. Още не знам дали няма да запрашим с бебето и тази година към Банско. Просто Пирин е .... нямам думи да изразя красотата. Ще се позволя и аз някоя снимка, без хижите...
              СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
              бившата:Фиат Темпра 1,6 мi 94г. с газ
              сегашната: Алфа Ромео 1,6 TS 99г. 120 кончета под капака
              ИТАЛФЕСТ 2007

              Коментар


                #8
                phoenix написа:
                имам чувството, че нарочно поддържат тази мизерия по тези места.
                Ами разбирам ги хората. Представям си какво ще стане ако точно на това място се появи лукс и удобства и всякакви признаци на цивилизация. Природата вече няма да е същата. Ще стане както на морето. И аз останах с впечатление че не желаят много да си правят реклама. Който наистина обича природата ще се примири с липсата на комфорт. Може би това и е хубавото на планината - липса на комфорт и страхотна природа.
                Bravo 1.6 / 16

                Коментар


                  #9
                  Riki888 написа:
                  phoenix написа:
                  имам чувството, че нарочно поддържат тази мизерия по тези места.
                  Ами разбирам ги хората. Представям си какво ще стане ако точно на това място се появи лукс и удобства и всякакви признаци на цивилизация. Природата вече няма да е същата. Ще стане както на морето. И аз останах с впечатление че не желаят много да си правят реклама. Който наистина обича природата ще се примири с липсата на комфорт. Може би това и е хубавото на планината - липса на комфорт и страхотна природа.
                  Едва ли някой си мисли, че хижи има само в България и хижите са български патент. Красиви планини, както и хижи има и в Германия, Австрия, Италия, Швейцария ... в Словакия, Чехия и т. н. Хайде да се поинтересуваме как е в техните хижи! И дали са си унищожили планините. Повярвайте, такава безподобна мизерия е само тук!
                  FIAT Idea 1.9 Multijet 2004 г.
                  FIAT Tipo 1.4i.e. 1995 г. - предишен. Служи вярно над 9 години!

                  Коментар

                  Working...
                  X