Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ръководство - смяна задни амортисьори - Браво/а, Мареа

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Ръководство - смяна задни амортисьори - Браво/а, Мареа

    Смяната е елементарна и не отнема много време, ако имате подходящите инструменти.Инструменти:Комплект вложки и тресчотки, тип "гедоре" -10x то Оги за поправката.удължителкамък 15Гаечен ключ 19Вдигате колата на крик.Гумата може и да не се маха, но е по-удобно като е свалена.За всеки случай сложих и едно дървено трупче.Амортисьора се държи на 2 болта - един отгоре:и един отдолу:Започваме с по-трудния, този горе.За да се стигне до него, използвам удължението и камък15Ето една неясна снимка на болтаПластмасовата втулка, която се вижда играе ролята на водач, за да не падне болта в кухината на задния мост.Ако случайно нямате, вижте от другата страна и я извадете.С нея НЕ е възможно болта да падне.Ето малко снимки, които ще го обяснят по-добре от мен.Втулката:Болтчето:Моите и двете втулки бяха леко поизвадени, напъхайте ги плътно, това ви предпазва от падането на болта, както вече казах.Може да сложите малко грес в камъка, но при мен и двата болта излязоха изключително лесно.След като се справите с него, минавате на долния болт. Там е по-лесно с гедорето, че гайката е с контра и пада яко въртене, но нямах камък 19.След като го развиете, издърпвате болта леко и амортисьора буквално пада на земята.Ето го и него, тотално сдал багажа.Дали е сменян някога ?А ето и новия:Колата е 1.9 JTD и по каталозите на Cofap и Magneti Marelli модела е GB47643.C , само че моя милост избра модел GL12487.C , който се води sports pack от 2.0 20v.Като определено съм по-доволен.Преди да монтирате новите амортисьори, ги раздвижете на ръка няколко пъти - 4-5.Като монтирате новия амортисьор, го вкарвате обратно и слагате горния болт и го затягате. След това отдолу шайбата и стягате гайката.Крайния резултат:Слагате гумата и напред към другия.Това е общо взето, нищо сложно.Има го описано във форума, но исках да го има и нагледно п.с. при мен се получи следната ситуация:Това е болта на задната седалка в багажника и пречи да влезе камъка.Може и на всички да е така, може и само при мен да е, защото свалях задните седалки и може да съм пообъркал болтовете.Ако и при вас е така, взимате един имбус и ги развивате, докато влезе камъка .
    F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

    #2
    Благодаря за подробното описание.Отскоро карам Брава и по неравен път чувам едно досадно потропване отзад, без значение от скоростта на движение. Махнах всичко от багажника, включително и кората, и пак същото. Проверих закрепването на седалки, кори и т.н. - няма проблеми. Ходих в сервиза на Фиат в Шумен и там ми казаха, че имам заден амортисьор който бил почнал да се поврежда. Някакви си сегменти вътре в него се чупели и така започвало да трака. Иначе всичко останало по окачването било здраво.Така че ще използвам ръководството за подмяната им.Всъщност не останах 100 % убеден, че това е причината. Ако някой колега се е сблъсквал с подобен проблем, моля да сподели.
    Brava 1.9 JTD 100, 2001

    Коментар


      #3
      Браво за снимките и описанието! Само да допълня, че такъв ключ тип БГ соц не бих използвал. Заклапвал съм гайки с такива ключове и затова бих иползвал накрайник на гедоре за гайката долу.
      Frontera Sport, X20SE март 1998

      Коментар


        #4
        zim написа:
        Благодаря за подробното описание.Отскоро карам Брава и по неравен път чувам едно досадно потропване отзад, без значение от скоростта на движение. Махнах всичко от багажника, включително и кората, и пак същото. Проверих закрепването на седалки, кори и т.н. - няма проблеми. Ходих в сервиза на Фиат в Шумен и там ми казаха, че имам заден амортисьор който бил почнал да се поврежда. Някакви си сегменти вътре в него се чупели и така започвало да трака. Иначе всичко останало по окачването било здраво.Така че ще използвам ръководството за подмяната им.Всъщност не останах 100 % убеден, че това е причината. Ако някой колега се е сблъсквал с подобен проблем, моля да сподели.
        Аз имах същия проблем и аз вадих всичко от багажника но пак продължаваше да си трака отзад...накрая смених амортисьорите....и пак продължи да си трака(е нищо поне имам още един комплект задни амортисьори ). Накрая излезе от задната седалка където се захваща...сложих два дунапрена и се оправи.....ама олекнах със 140лв.!
        Fiat Bravo 1.9JTD 105
        D I E S E L P O W E R

        Коментар


          #5
          След работа ще опитам да подложа нещо. Все пак по-добре да опитам това, отколкото нови амортисьори. Благодаря за съвета.
          Brava 1.9 JTD 100, 2001

          Коментар


            #6
            Ейй, чудесна тема! БРАВО имам обаче един въпрос: защо там сложи трупчето? не трябва ли да е на "стъпенката", близо до мястото където се слага крика?
            "За да чуеш, трябва да мълчиш." (Оджиън)
            Nissan Primera WP12 QR20DE, ГИ, '03
            Tempra 1.6 (EX), Dedra 1.8/16V (R.I.P.), Delta 1.6/16V (R.I.P.), Astra X16XEL (EX)

            Коментар


              #7
              Браво колега, темата е полезна. Местя я в раздел"Често задавани въпроси, технически параметри и съвети", там и е мястото.

              Коментар

              Working...
              X