Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко е живота на гумите?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Колко е живота на гумите?

    Май месец миналата година си купих две летни гуми BF Goodrich Profiler2. За съжаление не успях да си купя 4бр. На зима си взех 2бр. зимни BF Goodrich G-force Winter преместих летните отзад. Напоследък обаче имам чувството, че отзад съм с джапанки, а гумите имат още доста грайфер. Износени са равномерно и нямат балони. Идването на пролетта ме накара да мисля за нови гуми и си зададох въпроса колко е живота на старите ми и дали мога да карам с тях лятото въпреки, че ми се струват доста нестабилни било то на сухо мокро или сняг. Карани са около 20к км. Възможно ли е от студеното време, снега и т.н. да са се увредили и затова да са толкова нестабилни при условие, че като ги взех, а и цяло лято бях супер доволен от тях и нямах никакви проблеми. Доста се порових из нета но не намерих ясен и точен отговор на въпросите които излизат.Та ако мога да ги формулирам по ясно те са следните:1. Колко е средния живот на една автомобилна гума в километри?2. Увреждат ли се летните гуми от студеното време и снега?3. Ако си прибера зимните гуми на сухо и прохладно място за през лятото ще мога ли да ги ползвам отново следващата зима като гуми за задните колела при условие, че в момента имат идеален грайфер и са доста стабилни? Има ли опастност да се увредят?Благодаря предварително Грешен разделМодераторски екип на fiat-bg.org
    Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
    BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
    BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

    #2
    Re: Колко е живота на гумите?

    kiselo написа:
    1. Колко е средния живот на една автомобилна гума в километри? - Зависи колко често ги чуваш!2. Увреждат ли се летните гуми от студеното време и снега? - Не , но има странични ефекти и криви мантинели!....3. Ако си прибера зимните гуми на сухо и прохладно място за през лятото ще мога ли да ги ползвам отново следващата зима като гуми за задните колела при условие, че в момента имат идеален грайфер и са доста стабилни? Има ли опастност да се увредят? - По начина който си описал ще си караш зимните гуми 3 или може би 4 сезона и пак зависи колко ги чуваш т.е. дали принудително ги износваш!Благодаря предварително
    Една гума е добра до 60000км за мен.Това при мен е 3 години горе долу като се има в предвид че не въртя гуми,ръчни и такива.

    Коментар


      #3
      Re: Колко е живота на гумите?

      kiselo написа:
      Та ако мога да ги формулирам по ясно те са следните:1. Колко е средния живот на една автомобилна гума в километри?2. Увреждат ли се летните гуми от студеното време и снега?3. Ако си прибера зимните гуми на сухо и прохладно място за през лятото ще мога ли да ги ползвам отново следващата зима като гуми за задните колела при условие, че в момента имат идеален грайфер и са доста стабилни? Има ли опастност да се увредят?Благодаря предварително
      1. Зависи от производителя . От 20 000 до 60-80 000. От 2 години до 4-5 според мен2. Да, втвърдяват се3. Определено няма да има проблем
      2015 Renault Megane Expression GT
      2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
      Всичко за FIAT Bravo 2007

      Коментар


        #4
        До момента две различни мнения по точка 2.
        2. Увреждат ли се летните гуми от студеното време и снега? - Не , но има странични ефекти и криви мантинели!....2.2. Да, втвърдяват се
        Гумите се карат нормално. Е, да има някой просвирвания и няколко пъти ръчни но нищо прекалено. Летните които са отзад определено съм ги пазил повече от зимните. А зимните съм ги въртял 80% на хубав сняг защото иначе ми е жал да ги хабя.
        Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
        BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
        BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

        Коментар


          #5
          Какво да кажа не знам, като в момента съм със зимни гуми Мишелин Алпин Пилот (от най-първите) ДОТ хх00, т.е. 9 годишни. Карал ги е собственика в Италия, после предишния собственик в БГ и 3 зими ги карах аз. Мерих им грайфера преди да ги сложа тази зима - ами 7мм имат още. За тази зима съм си взел четири броя 14" джанти и ще купувам нови гуми, но тези хич не ми се хвърлят. Просто са много ниски 185/55/15 и зимата хич не е комфортно при многото дупки. Сигурно двете ще ги хвърля и две ще оставя резерва ако нещо стане с летните 15-ки. Та тези са със сигурност над 100000км и още не им се вижда края.
          Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

          Коментар


            #6
            kiselo написа:
            До момента две различни мнения по точка 2. Не , но има странични ефекти и криви мантинели!....
            Отговорите са били не по скоро относно гумите, а относно това, че през зимата е рисковано да се кара с летни гуми, защото се втвърдяват много повече отколкото зимните и стават много нестабилни, дори и на сух асфалт при студено време може да стане фатално с лятната гума. Аз лично не съм чувал лятна гума да е проявила дефекти след използване при зимни условия, докато зимната гума при летни условия губи много бързо грайфера си и се изпича каучука. Живота на една гума е много относително понятие, дори това което се определя от производителя не важи в повечето случаи, особеннно за България. Както се сещаш преминаването през много препятствия и дупки уврежда целостта на гумата, малко или много. Трябва гумата отвътре да е здрава и де не се появяват малки цепнатинки при натиск, иначе започва да изпуска налягане, за грайфера е ясно на око да е равномерно износен и да го има.
            --Старата ръжда любов не хваща!--
            156 sportwagon 1,9 jtd 115
            ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

            Коментар


              #7
              наспоко гледах някво предаване от сорта на "How it’s made" и там говориха за гумите Pireli и на летните им гуми казаха че са проектирани да издържат на 128 000 км. не знам колко е вярно
              Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
              182A4.000 IAW49F
              LPG - Lovato EasyFast
              ----------------------------
              "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

              Коментар


                #8
                =

                С предишната ми кола карах едни летни МишелинXL и не знам какво си още .Като стана модерно да се гледа ДОТ на гумите и аз погледнах и.....22 92. Свърших ги до края без да мръднат.Да не се окаже че и това е като кръвното налягане,не го ли мериш -не знаеш че е високо-и не ти пречи.Това баше шега :D А Мишелина го хвърлих на 15 години.

                Коментар


                  #9
                  имам GOOD YEAR EAGLE NCT 5 с дот 2003 година, имат още грайфер. мислех да си купувам нови щото вече са на 6 години, с тях купих колата, ама като чета тая тема а и като поразпитах познати и май ще се отказвам да давам излишни пари за момента. не изглеждат като нови, ама и не издишат. както не карам по много и предимно градско са ми идеални.
                  Fiat Marea SW 1580 16V ELX 182A4000 10/96
                  Moonsteppers - All over the world and beyond ...

                  Коментар


                    #10
                    Днес тъкмо монтирах на една кола, едни мишелини с ДОТ 2006! Ама бяха станали и 4-те на парцали - с много отлюспен грайфер! И какво ми направи впечатление - надписа - Made in Russia! Ама той пича държеше да му ги монтирам на негова отговорност, щото според него "имали още хляб"! Нямам идея как ги е карал - ама изглеждаше на улегнали години!

                    Коментар


                      #11
                      Относно износването,то различните гуми имат различно износване.Някой беше пуснал едни таблици за класация на гумите и именно единият от показателите беше скорост на износване.Е по този показател мишелин бяха номер 1.Утре ще монтирам 2 нови гуми мишелин.Едната е ДОТ 2006,а другата е 2008.Лошото е,че реално след 2 години ще имам реална представа дали по-старата гума ще се е износила по-бързо,което лично мен ме съмнява. :D
                      Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
                      Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

                      Коментар


                        #12
                        Разбира се че е различно за различните гуми, нормално е гумата с по-висок скоростен индекс при равни др условия да се износи по-бързо от същата гума, но с по-нисък индекс. Другото не можеш да сравниш пробега на 13" с 18" примерно, т.е. глупаво е да се цитират километри. Отделно това, че една гума прави прекалено голям пробег е леко лош показател, т.е. няма мн добро сцепление с пътя. Някакъв ориентир може да е стандартът UTQG. (Встрани на гумите с малки букви пише treadwear т.е. износоустойчивост, примерно treadwear280 или treadwear200) : Стандарт за качество на гумите - UTQGСтандартът UTQG се използва за определяне на качеството на гумите. Разработен от Министерството на транспорта на САЩ (DOT) и влиза в сила през април 1979. Показателите в този стандарт са износване на протектора, сцепление (на мокро) и температура и се отнасят само до гуми за леки автомобили със диаметър на джантата над 13 цола като не включват зимни гуми и гуми за лекотоварни автомобили. Важно е да се знае, че тестовете за оценяване на гумата не се провеждат от Министерството на транспорта, а от самите производители или от специално ангажирана независима компания. Когато оценката е определена, тя се изписва на страничните стени на гумата и на самия етикет.Износване на протектора Оценката е базирана върху тест, проведен при реални пътни условия като гумата се тества заедно със стандартизирана контролна гума. Автомобилът, върху който са монтирани гумите прави няколко обиколки от по 400 мили, докато навърти 7200 мили (11 520 км) като на всеки 800 мили (1287 км) се прави проверка на налягането и дълбочината на протектора, въртене на гумите и центровка. Стойностите за износване на тестваната и стандартнта гума се отчитат по време и при приключване на теста. След това се изчислява очакваната издръжливост на гумата като се използва индекс 100 %, който отговаря на 30 000 мили (48 279 км), оттук оценка 100 е стандартна. Например, оценка 150 означава, че животът на протектора е 50 % по-дълъг от стандартните 30 000 мили, т.е. 45 000 мили (72 400 км).

                        Коментар

                        Working...
                        X