Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Термостат или темп. датчик? А може би и двете?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Термостат или темп. датчик? А може би и двете?

    Здравейте, народе! От няколко дни стрелката на температурата на водата играе така, все едно е на дискотека. С много рязки движения се движи от средата (когато се води, че моторът е загрял) до втората чертичка и после пак пада до средата, но така доста пъти. Или пък от средата до първата чертичка над нея. И така много време си прави. После изведнъж миряса и застане буквално под средата. Аз се чудя дали е термостат или темп. датчик. И двете са сменени в началото на януари. Ясно е, че на комп, ако се закачи, ще стане ясно какво е. Аз обаче бих искал да спестя някой лев, дори и двете да ги сменя. Аз залагам на темп. датчик. Но ще дам малко информация за термостата. Вчера четох много теми как да го проверя, но така и не схванах как да тълкувал следното. При студен двигател (минат е само 1 км. и после 10-15 мин колата е седяла) пипнах двете гумени съединения, които влизат към двигателя. Долното беше студено. Горното, откъм дермостата до към средата на съединението беше леко топло, останалата част беше студена. Абе разлика имаше в усещането. Дайте вашите предположения. Датчикът е по-евтин от термостата, а смяна на двете с работа излиза 80 лева. Датчикът обаче мога и сам да си го сменя. Та, аз смятам първо да сменя датчика. Някой по-опитен, ако може, да даде насока. Иначе парното и климатроника си бачка.Благодаря!
    NOW: ???
    Ex: Fiat Bravo 1.6 16V 05.2000 - CA 3978 ??
    Ex: Fiat Bravo 1.2 16V 12.1999

    #2
    Преди да смениш каквото и да е първо провери буксите към датчиците.Дали контактуват добре и дали не окъсяват някъде.
    Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
    Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

    Коментар


      #3
      dudulia написа:
      Преди да смениш каквото и да е първо провери буксите към датчиците.Дали контактуват добре и дали не окъсяват някъде.
      Ще го проверя, но като се наложи смяната предния път, пак симптомите бяха същите на стрелката, но тогава духаше от парното само студено. А сега с него всичко е наред. И на моменти стрелката си седеше долу дори през януари. На мен ми мирише на датчик, но пък ме съмнява и термостатът, зашото не мога да направя диагноза. Сега пак диря, за да видя дали някой проблем на колега съвпада с моя случай.
      NOW: ???
      Ex: Fiat Bravo 1.6 16V 05.2000 - CA 3978 ??
      Ex: Fiat Bravo 1.2 16V 12.1999

      Коментар

      Working...
      X