Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вредно ли е превключването на газ в движение?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Вредно ли е превключването на газ в движение?

    Колеги, въпроса ми е по повод автоматичните ключове за прехвърляне от бензин на газ. Аз съм с автоматичен ключ, който превключва на газ на определени обороти на двигателя. Изпарителят ми е BRC електрически. Майстора, който ми монтира газовата ми каза, че не е добре да преминавам от бензин на газ в движение, но не ми каза защо. По принцип гледам да спазвам тази препоръка, но ми се е случвало без да се усетя като настъпя малко повече педала и да превключи на газ. Това се случва най-вече сутрин, когато карам бавничко на бензин докато загрее и се наложи да понастъпя на някое кръстовище или светофар, но се е случвало като бързам за някъде, при топъл двигател, да забравя да я изфорсирам на място преди тръгване. Като резултата от превключването в движение се получава за момент придръпване или въобще не го усещам (при загрял двигател), а само чувам "цъкването" на релето.Та въпроса ми е вредно ли е това превключване в движение? Ако да - защо? А ако не - пак защо?
    FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
    ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

    #2
    Не мисля че е вредно по никакъв начин за двигателя. Друг е въпроса, че тази логика, да се превключва на газ при определени обороти, нещо не ми се струва правилна... пък и това по същество не е "автоматично" превключване, а "ръчно" само че вместо копче се използва педала за газта.
    Fiat Ritmo 105TC
    1600cc 105к.с.

    Коментар


      #3
      Да и за мене е странно... при мене ключа на инжекциона превключва на газ при достигане на 70 градуса което е много по-логично от колкото това с оборотите... А на другата кола съм забелязал че само когато се пали е на бензин, след което след 1 -2 сек. минава на газ, просто гледам само как "прецъква" в мига на паленето...
      Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
      Fiat Linea 1.3 Multijet'08
      Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
      http://forum.fiat-bg.org

      Коментар


        #4
        zgabrovski написа:
        Да и за мене е странно... при мене ключа на инжекциона превключва на газ при достигане на 70 градуса което е много по-логично от колкото това с оборотите... А на другата кола съм забелязал че само когато се пали е на бензин, след което след 1 -2 сек. минава на газ, просто гледам само как "прецъква" в мига на паленето...
        Просто мотора си вдига оборотите , за да не изгасне и ключето за превключване не е настроено хубаво и за туй превключва...Иначе по въпроса - превключването в движение не е вредно , а дори напротив - може да спести малко гориво :DA относно кое е по-добре... газовият инжекцион от 2000 лв или "обикновената" газова за 400-450 лв? Мисля , че ме разбрахте... наистина най-добрите автоматични ключове са с термо датчик , но изпълнението е скъпо - трябва да се навива нов датчик , самия ключ мисля , че беше скъп...
        Газови уредби , монтаж , диагностика , ремонти на бензинови двигатели , ауспуси...
        София , Горубляне ,ул. Самоковско Шосе 1 (срещу ОМВ на автоборсите) 978-20-82 973-67-24 0877-27-20-21

        Коментар


          #5
          The_Machine написа:
          Мисля , че ме разбрахте... наистина най-добрите автоматични ключове са с термо датчик , но изпълнението е скъпо - трябва да се навива нов датчик , самия ключ мисля , че беше скъп...
          Че защо да трябва нов датчик, като всички коли си имат вече такъв??? Просто превключвателя трябва да се закачи към него.
          Fiat Ritmo 105TC
          1600cc 105к.с.

          Коментар


            #6
            Хм... може би наистина може да се ползва този за показателя на температурата , но остава въпроса с калиброването...
            Газови уредби , монтаж , диагностика , ремонти на бензинови двигатели , ауспуси...
            София , Горубляне ,ул. Самоковско Шосе 1 (срещу ОМВ на автоборсите) 978-20-82 973-67-24 0877-27-20-21

            Коментар


              #7
              The_Machine написа:
              Просто мотора си вдига оборотите , за да не изгасне и ключето за превключване не е настроено хубаво и за туй превключва...Иначе по въпроса - превключването в движение не е вредно , а дори напротив - може да спести малко гориво :DA относно кое е по-добре... газовият инжекцион от 2000 лв или "обикновената" газова за 400-450 лв? Мисля , че ме разбрахте... наистина най-добрите автоматични ключове са с термо датчик , но изпълнението е скъпо - трябва да се навива нов датчик , самия ключ мисля , че беше скъп...
              Колега "The_Machine" при мене проблема не е в ключа. Той се настройва на каквито обороти желаеш - това предполагам ти е известно. Аз исках да разбера дали преминаване в движение от бензин на газ може да създаде някакви проблеми на изпарителя или двигателя. Както писа колегата "zgabrovski" при него превключването става при 70 градуса. Може ли да се счита, че това е някаква оптимална температура за превключване. Освен това той е с газов инжекцион. Дали при обикновения изпарител ще важи същото? Моя изпарител е BRC електрически.Малко "offtopic" Колега "The_Machine" би ли обяснил какво му е електрическото на моя изпарител? Благодаря предварително.
              FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
              ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

              Коментар


                #8
                Аз също съм с автоматичен превключвач и избягвам да превключвам в движение, защото се усеща едно придърпване на колата, както все едно, че палиш "на скорост". Това до известна степен натоварва трансмисията на колата и при по-силни тласъци може да възникнат повреди по съединител, скоростна кутия и т.н.
                Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
                двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

                Коментар


                  #9
                  Petko написа:
                  Аз също съм с автоматичен превключвач и избягвам да превключвам в движение, защото се усеща едно придърпване на колата, както все едно, че палиш "на скорост". Това до известна степен натоварва трансмисията на колата и при по-силни тласъци може да възникнат повреди по съединител, скоростна кутия и т.н.
                  В тази връзка изниква и въпроса "Вредно ли е да палиш на скорост"?
                  VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                  VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                  VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                  VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                  Нека Силата на бъде с Нас...

                  Коментар


                    #10
                    kiro_of_the_day написа:
                    Petko написа:
                    Аз също съм с автоматичен превключвач и избягвам да превключвам в движение, защото се усеща едно придърпване на колата, както все едно, че палиш "на скорост". Това до известна степен натоварва трансмисията на колата и при по-силни тласъци може да възникнат повреди по съединител, скоростна кутия и т.н.
                    В тази връзка изниква и въпроса "Вредно ли е да палиш на скорост"?
                    Е аз затова пък винаги преминавам на празен ход а не при зацепен мотор - като изфорсирам до към 2500 (на мен ми преминава на около 1800 - така го настроих) и пусна педала то си цъква и даже не се забелязва смущение в работата на мотора.
                    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                    Коментар


                      #11
                      Yavor написа:
                      Е аз затова пък винаги преминавам на празен ход а не при зацепен мотор - като изфорсирам до към 2500 (на мен ми преминава на около 1800 - така го настроих) и пусна педала то си цъква и даже не се забелязва смущение в работата на мотора.
                      А не ти ли се е случвало да забравиш да превключиш и като настъпиш да премине на газ при зацепен мотор? За това ми е въпроса!
                      FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                      ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                      Коментар


                        #12
                        brat_John написа:
                        А не ти ли се е случвало да забравиш да превключиш и като настъпиш да премине на газ при зацепен мотор? За това ми е въпроса!
                        Не, моя нави е като запаля - поработва на бензин10-15 сек, форсирам, минава на газ и тръгвам.А иначе е хубаво карането на бензин, ама колеги като си смятате разхода, изчислявайте и колко бензин наливате - иначе ако само топла се кара на газ - естествено е разхода да е нисък дори и на градско, ама не е реалистично.
                        Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                        Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                        ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                        Коментар


                          #13
                          Yavor написа:
                          brat_John написа:
                          А не ти ли се е случвало да забравиш да превключиш и като настъпиш да премине на газ при зацепен мотор? За това ми е въпроса!
                          Не, моя нави е като запаля - поработва на бензин10-15 сек, форсирам, минава на газ и тръгвам.А иначе е хубаво карането на бензин, ама колеги като си смятате разхода, изчислявайте и колко бензин наливате - иначе ако само топла се кара на газ - естествено е разхода да е нисък дори и на градско, ама не е реалистично.
                          Солидарен! Така е! То май градско в Кюстендил се кара именно по 10-15 секунди :D и си карам зимата само на бензин в града.
                          VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                          VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                          VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                          VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                          Нека Силата на бъде с Нас...

                          Коментар


                            #14
                            [quote="Yavor"]Не, моя навик е като запаля - поработва на бензин10-15 сек, форсирам, минава на газ и тръгвам.[quote]Дори и в студено време !!! И колко време караш така? Спомням си, че май ти беше си изключил помпата. Ами нали било хубаво да се кара на бензин заради инжектора
                            FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                            ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                            Коментар


                              #15
                              Taкааам... оптимална температура... ами добре е мотора да е подминал поне 50-те градуса... поне при мен така си превключвам (газовата ми е обикновена дърта АГУ60 на търновския завод и е на 10 години , сега скоро за първи път сменях мембраните), но тук важи максимата колкото повече - толкова по-добре... важи и за газовите инжекциони , и за обикновените изпарители...Електрически - просто клапанът , който ти определя дали да пуска газ изпарителя или не е с електро-магнитен клапан , докато "вакуумните" имат една мембрана в повече и маркуче до колекторите или въобще до точка , от която може да се извлича вакуум от двигателя - палиш , вакуума засмуква мембраната и изпарителя започва да пуска газ.
                              Газови уредби , монтаж , диагностика , ремонти на бензинови двигатели , ауспуси...
                              София , Горубляне ,ул. Самоковско Шосе 1 (срещу ОМВ на автоборсите) 978-20-82 973-67-24 0877-27-20-21

                              Коментар

                              Working...
                              X