Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Много вървят... а как спират ???

Collapse
Заключена тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Много вървят... а как спират ???

    Хайде и аз да пусна една муха Тая вечер с пежото на един приятел Cruise-вахме из квартала ей така за кеф, та отидохме на една дооста дълга права отсечка (3 или 4 лентов път, ще излъжа), която е извън републиканската пътна мрежа и там ограниченията и правилата от ЗДП не важат :DТаа, той искаше хронометър, нямах, но ползвах секундомер... първо засичахме ускорение 0-100 ... около 7-8 секунди, понеже е баир - около 8 сек. по баира и 7 секунди по надолнището ... някъде там... сигурен съм, че може и по-добре, като взема предвид грешките, които допускаше... Но по едно време му викам "ае я да видим как спира...", та натисна я до 130 и натисна спирачките, до ръба на ABS-a (на ръба да се включи, даже от време на време изсвирваше по някое колело за части от секундата)... тааа резултатите:първи опит - 130-0 км/ч - 4 секунди с вкл. на ABS по едно време...втори опит - 130-0 км/ч - 3 секунди, без да се включи ABS ... тааа, може да се сметне за какво разстояние спира, но по-добре да се измери, ама не ни се занимаваше Колата е Peugeot 206 GTi -> 2.0 16V 136 hp ~190 nm ... около 1 тон ... Всички измервания са правени със секундомер (а не хронометър), като пусках брояча преди той да тръгне или преди да натисне спирачката (в последния момент). Измерванията са по километраж, понеже все още нямаме GPS под ръка Между другото пежото мнооого върви... интересно ми е срещу Punto HGT какво ще се случи Някой път ако намерим такова може да ги пробваме таааа, сега сте Вие - намирайте безопасно място и засичайте за колко време колите Ви спират от 130 до 0 км/ч ... по принцип хората засичат от 100 или повече, но 130 е добре

    #2


    Така като се замисля това 3 секунди звучи много добре .. но като се видят метрите и може да стене притеснително ... а и мисля че в момента има голямо значение от температурата навън и от гумите така че измерванията няма да са много точни искам и аз да си направя малко упражнения ... ама май не ми остава време а и моите гуми не са с нов грайфер .... и резултата ще е малко по различен от гуми с нов а и ако е хладно ... аз съм с летни гуми .... и почнах много да разсъждавам :P
    Красота - http://www.youtube.com/watch?v=Fe-w2TdG0Qo

    Коментар


      #3
      аз с удоволствие бих засякал ама колата ми няма гуми да влези с 60 нормално в завои
      ex Fiat Bravo 1.6 16v 103++hp,,Fiat Coupe 1.8 16v 1??+hp 97г ,Alfa Romeo 145 2.0 QV 1!?+ 96г ,Alfa Romeo 146 1.9 JTD +
      Frord Focus 1.8TDCI+ chip 03г / BMW E46 320d
      Може да си разочарован ако не успееш, но ще си обречен ако не опиташ !!!

      Коментар


        #4
        Re: Много вървят... а как спират ???

        kiler_4o написа:
        Хайде и аз да пусна една муха Тая вечер с пежото на един приятел Cruise-вахме из квартала ей така за кеф, та отидохме на една дооста дълга права отсечка (3 или 4 лентов път, ще излъжа), която е извън републиканската пътна мрежа и там ограниченията и правилата от ЗДП не важат :DТаа, той искаше хронометър, нямах, но ползвах секундомер... първо засичахме ускорение 0-100 ... около 7-8 секунди, понеже е баир - около 8 сек. по баира и 7 секунди по надолнището ... някъде там... сигурен съм, че може и по-добре, като взема предвид грешките, които допускаше... Но по едно време му викам "ае я да видим как спира...", та натисна я до 130 и натисна спирачките, до ръба на ABS-a (на ръба да се включи, даже от време на време изсвирваше по някое колело за части от секундата)... тааа резултатите:първи опит - 130-0 км/ч - 4 секунди с вкл. на ABS по едно време...втори опит - 130-0 км/ч - 3 секунди, без да се включи ABS ... тааа, може да се сметне за какво разстояние спира, но по-добре да се измери, ама не ни се занимаваше Колата е Peugeot 206 GTi -> 2.0 16V 136 hp ~190 nm ... около 1 тон ... Всички измервания са правени със секундомер (а не хронометър), като пусках брояча преди той да тръгне или преди да натисне спирачката (в последния момент). Измерванията са по километраж, понеже все още нямаме GPS под ръка Между другото пежото мнооого върви... интересно ми е срещу Punto HGT какво ще се случи Някой път ако намерим такова може да ги пробваме таааа, сега сте Вие - намирайте безопасно място и засичайте за колко време колите Ви спират от 130 до 0 км/ч ... по принцип хората засичат от 100 или повече, но 130 е добре
        Колега,всички тестове за спирачен път се измерват от 100 клм/час до 0.И не се мери в сек,а в метри,защото това е важно.Това 3 или 4 сек. нищо не ми говори.Ако една кола от 100 км/час спре за по малко от 40 метра се смята че спирачната и система е перфектна.

        Коментар


          #5
          Re:

          kazan написа:
          Така като се замисля това 3 секунди звучи много добре .. но като се видят метрите и може да стене притеснително ... а и мисля че в момента има голямо значение от температурата навън и от гумите така че измерванията няма да са много точни искам и аз да си направя малко упражнения ... ама май не ми остава време а и моите гуми не са с нов грайфер .... и резултата ще е малко по различен от гуми с нов а и ако е хладно ... аз съм с летни гуми .... и почнах много да разсъждавам :P
          Колега ,спирачния път на една кола не зависи от околната температура,нито от грайфера на гумите.Има други фактори.

          Коментар


            #6
            Re:

            Stefan Hadjov написа:
            kazan написа:
            Така като се замисля това 3 секунди звучи много добре .. но като се видят метрите и може да стене притеснително ... а и мисля че в момента има голямо значение от температурата навън и от гумите така че измерванията няма да са много точни искам и аз да си направя малко упражнения ... ама май не ми остава време а и моите гуми не са с нов грайфер .... и резултата ще е малко по различен от гуми с нов а и ако е хладно ... аз съм с летни гуми .... и почнах много да разсъждавам :P
            Колега ,спирачния път на една кола не зависи от околната температура,нито от грайфера на гумите.Има други фактори.
            Тук мога да поспоря колега, спирането зависи Голяма степен от температурата на асфалта. Ако сутрин е паднала роса и температурата е 10 градуса познай как се пързаля?? Както и има значение гумите. Неможеш да ме убедиш че с нови гуми с голям грайфер ще спреш както ще спре една кола със заминали гуми. Естествено че имат значение и други фактори но тези са от голямо значение.
            EX: Fiat Bravo 1.6 103++hp/ Fiat Coupe 131hp/ AR 156 2.4jtd 1??hp
            Alfa Romeo 147 1.6 16v 2005г. 120hp
            ВАЗ 2107 project. SUZUKI GSXR 600 SRAD
            Не са важни конете в колата, а лимките в главата!!!

            Коментар


              #7
              Re:

              Fiat_Alfa_Fen написа:
              Stefan Hadjov написа:
              kazan написа:
              Така като се замисля това 3 секунди звучи много добре .. но като се видят метрите и може да стене притеснително ... а и мисля че в момента има голямо значение от температурата навън и от гумите така че измерванията няма да са много точни искам и аз да си направя малко упражнения ... ама май не ми остава време а и моите гуми не са с нов грайфер .... и резултата ще е малко по различен от гуми с нов а и ако е хладно ... аз съм с летни гуми .... и почнах много да разсъждавам :P
              Колега ,спирачния път на една кола не зависи от околната температура,нито от грайфера на гумите.Има други фактори.
              Тук мога да поспоря колега, спирането зависи Голяма степен от температурата на асфалта. Ако сутрин е паднала роса и температурата е 10 градуса познай как се пързаля?? Както и има значение гумите. Неможеш да ме убедиш че с нови гуми с голям грайфер ще спреш както ще спре една кола със заминали гуми. Естествено че имат значение и други фактори но тези са от голямо значение.
              Колега,като не разбираш и нямаш представа от тези неща недей да влизаш в спорове.Кажи аз така мисля и всичко ще е наред.Спирачния път на една лека кола зависи само от два фактора:коефициент на триене на гумата с пътната настилка и скороста на колата.Нито зависи от грайфер на гумите,нито от теглото на автомобила,нито от роса,дъжд,температура и от други измишльотини,които могат да ти дойдат до акъла.

              Коментар


                #8
                еми нека си ги засичат от 100, ние пък засякохме от 130, защото от 100 до 130 има огромна разлика при времето за спиране ...тея 3 секунди с няколко минути смятане мога да ти ги превърна в метри... но не мисля, че има смисъл... Тази тема не е за професионално сравняване на колите, а просто за субективно откриване чия кола как спира... така ще разберем и в какво състояние са колите ни като ги сравним с другите айде да дам още малко инфо - 3ч. през нощта, намираме се до морето (Бургас) ... въздухът със сигурност е бил влажен, но асфалта беше сух...

                Коментар


                  #9
                  Ми то е същото.Триенето е различно при различна температура,различна гума и т.н.Пробвай лятото да спреш със зимна гума или обратното и ще видиш.

                  Коментар


                    #10
                    kiler_4o написа:
                    еми нека си ги засичат от 100, ние пък засякохме от 130, защото от 100 до 130 има огромна разлика при времето за спиране ...тея 3 секунди с няколко минути смятане мога да ти ги превърна в метри... но не мисля, че има смисъл... Тази тема не е за професионално сравняване на колите, а просто за субективно откриване чия кола как спира... така ще разберем и в какво състояние са колите ни като ги сравним с другите айде да дам още малко инфо - 3ч. през нощта, намираме се до морето (Бургас) ... въздухът със сигурност е бил влажен, но асфалта беше сух...
                    Няма нищо лошо,че сте мерили при 130 клм и в секунди,но понеже имам представа от спиране на други коли от проведени тестове,които са винаги от 100 клм и винаги в метри не може да се направи сравнение за да се разбере добре ли е или не за това което цитираш.

                    Коментар


                      #11
                      Dedra 2.0 написа:
                      Ми то е същото.Триенето е различно при различна температура,различна гума и т.н.Пробвай лятото да спреш със зимна гума или обратното и ще видиш.
                      Абе няма зимна,няма летна колега.Няма грайфер,няма температура.Няма вода,няма роса.Няма тегло на колата и т.н.Казваш какъв е коефициента на триене за дадена гума с пътната насъилка,казваш каква е скороста на колата и по формула веднага ще ти кажа какъв ти е спирачния път.Всичко останало са измишльотини.

                      Коментар


                        #12
                        Re:

                        Stefan Hadjov написа:
                        Fiat_Alfa_Fen написа:
                        Stefan Hadjov написа:
                        kazan написа:
                        Така като се замисля това 3 секунди звучи много добре .. но като се видят метрите и може да стене притеснително ... а и мисля че в момента има голямо значение от температурата навън и от гумите така че измерванията няма да са много точни искам и аз да си направя малко упражнения ... ама май не ми остава време а и моите гуми не са с нов грайфер .... и резултата ще е малко по различен от гуми с нов а и ако е хладно ... аз съм с летни гуми .... и почнах много да разсъждавам :P
                        Колега ,спирачния път на една кола не зависи от околната температура,нито от грайфера на гумите.Има други фактори.
                        Тук мога да поспоря колега, спирането зависи Голяма степен от температурата на асфалта. Ако сутрин е паднала роса и температурата е 10 градуса познай как се пързаля?? Както и има значение гумите. Неможеш да ме убедиш че с нови гуми с голям грайфер ще спреш както ще спре една кола със заминали гуми. Естествено че имат значение и други фактори но тези са от голямо значение.
                        Колега,като не разбираш и нямаш представа от тези неща недей да влизаш в спорове.Кажи аз така мисля и всичко ще е наред.Спирачния път на една лека кола зависи само от два фактора:коефициент на триене на гумата с пътната настилка и скороста на колата.Нито зависи от грайфер на гумите,нито от теглото на автомобила,нито от роса,дъжд,температура и от други измишльотини,които могат да ти дойдат до акъла.
                        Дали нямам представа може да се поспори. Незнам колко си карал ти, и какво си чел, но аз ти говоря от практика.Имам 2 алфи. Едната е със почти нови гуми а другата е със заминали. И 2-те имат абс но поведението им е коренно различно. Сега не започвай да ми обясняваш за абс-а че се влияе от силата на натискане и т.н. Просто изказах мнение че ИМА значение. Можеше и по-спокойно да ме обориш. Много чудно една гума когато няма грайфер какъв и е коефицента? И когато един път е мокър и хлъзгав??
                        EX: Fiat Bravo 1.6 103++hp/ Fiat Coupe 131hp/ AR 156 2.4jtd 1??hp
                        Alfa Romeo 147 1.6 16v 2005г. 120hp
                        ВАЗ 2107 project. SUZUKI GSXR 600 SRAD
                        Не са важни конете в колата, а лимките в главата!!!

                        Коментар


                          #13
                          Re:

                          Fiat_Alfa_Fen написа:
                          Stefan Hadjov написа:
                          Fiat_Alfa_Fen написа:
                          Stefan Hadjov написа:
                          kazan написа:
                          Така като се замисля това 3 секунди звучи много добре .. но като се видят метрите и може да стене притеснително ... а и мисля че в момента има голямо значение от температурата навън и от гумите така че измерванията няма да са много точни искам и аз да си направя малко упражнения ... ама май не ми остава време а и моите гуми не са с нов грайфер .... и резултата ще е малко по различен от гуми с нов а и ако е хладно ... аз съм с летни гуми .... и почнах много да разсъждавам :P
                          Колега ,спирачния път на една кола не зависи от околната температура,нито от грайфера на гумите.Има други фактори.
                          Тук мога да поспоря колега, спирането зависи Голяма степен от температурата на асфалта. Ако сутрин е паднала роса и температурата е 10 градуса познай как се пързаля?? Както и има значение гумите. Неможеш да ме убедиш че с нови гуми с голям грайфер ще спреш както ще спре една кола със заминали гуми. Естествено че имат значение и други фактори но тези са от голямо значение.
                          Колега,като не разбираш и нямаш представа от тези неща недей да влизаш в спорове.Кажи аз така мисля и всичко ще е наред.Спирачния път на една лека кола зависи само от два фактора:коефициент на триене на гумата с пътната настилка и скороста на колата.Нито зависи от грайфер на гумите,нито от теглото на автомобила,нито от роса,дъжд,температура и от други измишльотини,които могат да ти дойдат до акъла.
                          Дали нямам представа може да се поспори. Незнам колко си карал ти, и какво си чел, но аз ти говоря от практика.Имам 2 алфи. Едната е със почти нови гуми а другата е със заминали. И 2-те имат абс но поведението им е коренно различно. Сега не започвай да ми обясняваш за абс-а че се влияе от силата на натискане и т.н. Просто изказах мнение че ИМА значение. Можеше и по-спокойно да ме обориш. Много чудно една гума когато няма грайфер какъв и е коефицента? И когато един път е мокър и хлъзгав??
                          Значението,което смяташ че има се нарича заблуждение.От ясно по ясно е че всяка гума има различен коеф.на триене с пътя.За това има добри и лоши гуми,скъпи и евтини,износени и нови гуми.Практиката е винаги функция на теорията.Ясно е че твоите две Алфи са с гуми с различен коеф.на триене и за това спират различно.АБС-а го остави настрана.Когато се задейства той винаги удължава спирачния път.Неговата функция е друга.

                          Коментар


                            #14
                            Re:

                            Stefan Hadjov написа:
                            Кажи аз така мисля и всичко ще е наред.
                            Защо ти не кажеш същото за себе си, а пишеш с този менторски тон? Мислех, че само с мен не можеш да спориш нормално, ама Имам един въпрос, имаме скорост 100 км/ч и едни и същи гуми. В единия случай в колата съм аз, а в другия съм качил 1000 кг в нея. Искаш да ми кажеш че ще спра еднакво, така ли? Не пиши смехории или пак не съм разбрал. Теглото на колата има ОГРОМНО значение за спирачния път. Също и температурата, защото както написа колегата, коефициента на триене със сигурност зависи от температурата. И ако е мокро и сухо, също ще спра еднакво така ли?
                            Stefan Hadjov написа:
                            Абе няма зимна,няма летна колега.Няма грайфер,няма температура.Няма вода,няма роса.Няма тегло на колата и т.н.Казваш какъв е коефициента на триене за дадена гума с пътната насъилка,казваш каква е скороста на колата и по формула веднага ще ти кажа какъв ти е спирачния път.
                            Тоя коефициент не зевиси ли от повърхността, или си е константа? Ми тогава да сравним лед и суха настилка.
                            FIAT Bravo JTD GT '99

                            Коментар


                              #15
                              колега, vsdИ аз се опитах да му кажа същото но явно не приема чижди мнения.
                              EX: Fiat Bravo 1.6 103++hp/ Fiat Coupe 131hp/ AR 156 2.4jtd 1??hp
                              Alfa Romeo 147 1.6 16v 2005г. 120hp
                              ВАЗ 2107 project. SUZUKI GSXR 600 SRAD
                              Не са важни конете в колата, а лимките в главата!!!

                              Коментар

                              Working...
                              X