Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гуми за сняг/Зимни гуми/

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Гуми за сняг/Зимни гуми/

    Днес от новините разбрах че вече трябва да сме със зимни гуми. Вярно ли е? Имало глоба 40 лв. и не знам си колко точки....
    Fiat Bravo GT '97 1,8 16V 113 к.с. - лична
    Skoda Octavia '06 1,6 101 к.с. - служебна

    #2
    Re: Зимни гуми

    ivelin69 написа:
    Днес от новините разбрах че вече трябва да сме със зимни гуми. Вярно ли е? Имало глоба 40 лв. и не знам си колко точки....
    Не. Все още среднодневните темперетури не се задържат под 7 градуса така, че никой не може да те задължи да си слагаш зимните гуми! А и никъде няма законово основание за, което да те глобяват. Ставаше въпрос, че ще се правят проверки за наличието на грайфер и износването на гумите...
    Frontera Sport, X20SE март 1998

    Коментар


      #3
      Това не може да е вярно. Започва поредната кампания на КАТ за фарове, гуми и прочие. Миналата година дори и говорителката им , мадам Любка еди-коя си каза под сурдинка, че всъщност никъде в закона не е записано задължението за зимни гуми. Просто гумите ти трябва да са с достатъчен грайфер. А и сега, както е 25 градуса навън, едва ли е подходящо за зимни гуми. Разбира се, наближава времето да си ги слагаш, ако искаш да си по-сигурен в поведението на колата през зимата. Тези дни и аз ще си ги слагам, но не и когато е такава жега навън.
      Fiat Marea Weekend 1,6 16V

      Коментар


        #4
        Аз не знам да има закон дори и зимата да си със зимни гуми поправете ме ако го пише някъде, но според мен това си е до сигурността на самия собственик и никой не може да те задължи да караш с такива или онакива гуми. Могат да следят височината на грайферите, да, но не е казано какви трябва или не трябва да са гумите. В крайна сметка, има някои супер сухи и топли зими (както преди няколко години), които можеш да си изкараш съвсем спокойно с хубави летни гуми.
        She was only a whisky maker but he loved her still.

        Коментар


          #5
          абе има едно много хубаво нещо, наречено всесезонни гуми, слагате си ги и забравяте.
          Fiat Punto S55 1.1
          Fiat Forever!

          Коментар


            #6
            Punto_S написа:
            абе има едно много хубаво нещо, наречено всесезонни гуми, слагате си ги и забравяте.
            Е това е най-голямата глупост! Все едно да си купиш мултифункционално устройство - принтер, скенер и копир в едно и да мислиш, че и трите операции ще ги прави с невероятно качество. Ама хайде... млъквам, защото сме писали, писали за гуми, както и защо макар и в мека зима пак е добре да сме със зимни гуми. И тък, като администраторите не взимат мерки за създаване на подраздел за гуми (масла и др.) млъквам, защото съм писал по темата десет пъти поне.
            Frontera Sport, X20SE март 1998

            Коментар


              #7
              добре де, понеже в София, да речем ти трябват Мишлен Алпин Сноу Про, е*аси промитите мозъци сте. къде ги карате тия супер зимни гуми. колко дни в годината имаме обилно заснежаване в София (или в който и да е от другите големи градове)? за миналата зима, да речем, мисля, че се събраха 7-8 дни. ако живееш на балкана и имаш 2-3 месеца обилно заснежаване без снегопочистване, окей. аз карам мойта кола от 4 години само с летни гуми - Фулда Линеро. верно е, че зимата не ходя по планините или много извън града, ама в София никога не съм имал проблеми. сега ми предстои смяна на гумите и смятам да си взема едни маркови всесезонни - Фулда, Континентал или др. според мен за голям град и предимно градско каране, едни всесезонни гуми са си напълно окей, а даже може и да си кара човек и с едни качествени летни.@Владим: не съм казал невероятно качество, казах просто, че един такъв вариант е напълно достатъчен, за да си караш безпроблемно според мен.
              Fiat Punto S55 1.1
              Fiat Forever!

              Коментар


                #8
                gantcho написа:
                Аз не знам да има закон дори и зимата да си със зимни гуми поправете ме ако го пише някъде, но според мен това си е до сигурността на самия собственик и никой не може да те задължи да караш с такива или онакива гуми. Могат да следят височината на грайферите, да, но не е казано какви трябва или не трябва да са гумите. В крайна сметка, има някои супер сухи и топли зими (както преди няколко години), които можеш да си изкараш съвсем спокойно с хубави летни гуми.
                И аз не знам за такъв закон, но чутото тази сутрин по ТВ "Европа" направо ме срази.Органите щели да следят дали сме със зимни гуми и ако не сме да ни санкционират. Имаше някакво обосноваване от сорта ако сме тръгнали на дълъг път и ако внезапно се влоши времето да можем да се движим, а не да закъсаме. Имаше и някаква анкета , където се изказа мнението че ако няма сняг съприкосновението на зимната гума с асфалта ще я унищожи бързо. За съжаление се занимавах и с други неща и не можах да се концентрирам напълно върху слушането и гледането на новините.... Никой ли не е гледал новините по ТВ "Европа" тази сутрин? :D
                Fiat Bravo GT '97 1,8 16V 113 к.с. - лична
                Skoda Octavia '06 1,6 101 к.с. - служебна

                Коментар


                  #9
                  Журналистите всяка година хвърлят такива бомби, пълни глупости са това. По какво ще разбере кварталния милиционер какви са ти гумите, сигурно всеки от тях е наясно с английския и многобройните означения по гумите ? Няма такива филми, могат да премерят единствено грайфера и е редно да го правят.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    #10
                    Цитирам се от миналата година:
                    gamma написа:
                    Дишайте спокойно.Изискване за зимни гуми с грайфер над 4 мм НЯМА КАТ препоръчват използването на зимни гуми, но не задължават никой да си ги постави.Важи това, което е записано в закона:
                    Глава втора ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЪТНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА Чл. 10. (1) Моторно превозно средство или тегленото от него ремарке е технически неизправно, ако има някоя от следните повреди или неизправности:9. по колелата и гумите: г) дълбочината на протекторния рисунък на гумите на автомобилите и на мотоциклетите е по-малка от 1,6 мм;
                    Ако има желаещи/невярващи мога да пусна записа
                    Миналата година говорих с шефа на КАТ-Бургас от името на медиата, в която работя и той потвърди горното, а именно, че изискване за зимни гуми няма!До колкото съм запознат и тази година такъв текст в закона липсва.За всеки случай мога пак да се обадя и да питам
                    Alfa 159 SW 2.4 Ti
                    Fiat Marea '99 1.6 16V ELX
                    "...внимавай че тези италиански кочини много вървят."

                    Коментар


                      #11
                      Повтарям и в тази тема - има всесезонни гуми. За градове като Варна са прекрасно решение. За по-заснежените райони на България - идея си нямам. Но лично - не бих си купил 8 (осем) гуми само щото масовото схващане е че няма всесезонни гуми. Марката и моделът с който съм обул моята кола са MAXXIS MA-AS 195/55R15XL 89V
                      Код:
                      MA-AS е всесезонна гума с агресивен еднопосочен дизайн. При нейното разработване е използвана новата TTT (Tire Temperature Technology) силика смес за отлично сцепление, както на мокра, така и на суха настилка. Отличителни характеристики на новия протектор са доброто поведение при завиване и цялостният контрол при управление. Тестовете показват ниски стойности за шум, което дава допълнителен комфорт при шофиране.
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #12
                        аз сега съм със летни отпред и всесезонни отзад - ДЕБИЦА.кат дойде време да сменям предните , имам КОРМОРАН.иначе според мен е по добре зимата да си с зимни гуми,лятото с летни.все пак има разлика в самата гума едни по-меки други по-твърди.то хората са го измислили.
                        Citroen Xsara 1.9 TD 90 hp

                        ex - Fiat Tempra 1.6 i.e. 75 hp

                        Коментар


                          #13
                          Punto_S написа:
                          ...Про, е*аси промитите мозъци сте. къде ги карате тия супер зимни гуми. колко дни в годината имаме обилно заснежаване в София (или в който и да е от другите големи градове)? за миналата зима, да речем, мисля, че се събраха 7-8 дни. ако живееш на балкана и имаш 2-3 месеца обилно заснежаване без снегопочистване, окей...
                          Я прочети, какво сме изписали досега за зимните гуми, поинтересувай се повече и тогава се перчи и давай квалификации, ОК? Вместо да си благодарен на някой с опит, изпитал с годините си шофиране, какво ли не ме изкараш промит мозък!? Няма да във всяка тема за зимни гуми да пиша едно и също, писна ми. Всесезонни гуми за мен няма, защото с нови такива съм затъвал и съм се въртял в завои!
                          Frontera Sport, X20SE март 1998

                          Коментар


                            #14
                            колега jenshen73 тая гума каде си я показал , скъпички ли са.тия ДЕБИЦА кадето споменах за тях , 2-те за 180-190 лв ги взе бащата миналата зима ..
                            Citroen Xsara 1.9 TD 90 hp

                            ex - Fiat Tempra 1.6 i.e. 75 hp

                            Коментар


                              #15
                              Гумата от снимката на jenshen73 е по-скоро зимна, а не всесезонна.Ето една типична всесезонна гума (всесезонните нямат толкова много ламели, както зимните, но все пак имат).Гумата е Pirelli P2500 Euro.
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Working...
                              X