Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Път към България - документи

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Път към България - документи

    Здравейте !Имам следния проблем : мареята трябва да се върне в България, но без мен (има кой да я докара). Има си всички документи: талон, малът и голям, зелена карта, талон за техн. преглед, даже договора с търговица от Дупница, от който съм я купил. Колата е с български номера, писана е на мое име. Притеснявам се, че този, който ще я кара (мой роднина) няма пълномощно от мен, че има право да я управлява, представя пред КАТ, МВРи тн. и тн. Според вас, може ли да възникнат проблеми при минаване на граници ? Поздрави!
    Тойота Приус

    #2
    Re: Път към България - документи

    Rayo написа:
    Здравейте !Имам следния проблем : мареята трябва да се върне в България, но без мен (има кой да я докара). Има си всички документи: талон, малът и голям, зелена карта, талон за техн. преглед, даже договора с търговица от Дупница, от който съм я купил. Колата е с български номера, писана е на мое име. Притеснявам се, че този, който ще я кара (мой роднина) няма пълномощно от мен, че има право да я управлява, представя пред КАТ, МВРи тн. и тн. Според вас, може ли да възникнат проблеми при минаване на граници ? Поздрави!
    За кои граници става въпрос? Никога не са ми искали документите на колата на границите в рамките на ЕС (Гърция, Румъния и Унгария). По-вероятно е полицията да ги поиска, но досега, в Гърция са ми искали само личната карта, в Румъния и Унгария никога не са ме спирали...
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

    Коментар


      #3
      Благодаря за отговора! Става дума за границите между Словения и Хърватска, между Хърватска и Сърбия и накрая между Сърбия и България. Хм, като се замисля, на колата документите са ми ги искали само на нашата граница (Калотина) и после - на влизането в Сърбия, тогава са ми искали и зелената карта. Май там при едно минаване си загубих малкия талон, та после, като се върнах, ходих с големия в КАТ за дубликат. По другите граници са ми искали само паспорт. Пак при едно преминаване на граница - не помня дали Словения/Хърватска, или после - един митничар се интересуваше моя ли е колата, минавал ли съм през "царина" (митница), но не ми поиска документи. Е, естествено, минаването от една страна на ЕС в друга най-често става с поне 50 км/час. Последния път като се връщзх в България, минах през Румъния - румънците ми искаха паспорт на влизане и излизане, а после и наште ми искаха документ за самоличност. Защо са тия рефлекси от миналото?Дано всичко мине добре.
      Тойота Приус

      Коментар


        #4
        Rayo написа:
        Благодаря за отговора! Става дума за границите между Словения и Хърватска, между Хърватска и Сърбия и накрая между Сърбия и България. Хм, като се замисля, на колата документите са ми ги искали само на нашата граница (Калотина) и после - на влизането в Сърбия, тогава са ми искали и зелената карта. Май там при едно минаване си загубих малкия талон, та после, като се върнах, ходих с големия в КАТ за дубликат. По другите граници са ми искали само паспорт. Пак при едно преминаване на граница - не помня дали Словения/Хърватска, или после - един митничар се интересуваше моя ли е колата, минавал ли съм през "царина" (митница), но не ми поиска документи. Е, естествено, минаването от една страна на ЕС в друга най-често става с поне 50 км/час. Последния път като се връщзх в България, минах през Румъния - румънците ми искаха паспорт на влизане и излизане, а после и наште ми искаха документ за самоличност. Защо са тия рефлекси от миналото?Дано всичко мине добре.
        Когато България и Румъния станат част от шенгенската зона - тогава няма да ни искат паспорти. Влизането в страна от Шенген е равносилно на влизане в коя да е страна от Шенген. Затова това не са рефлекси от миналото, а съвсем нормална проверка. Пък и не виждам нищо нередно в това. Пък и едва ли скоро ще влезем в Шенген... А Границата вече е разделена на 2 - на излизане от Бг те проверяват на румънска територия, а обратно - на българска. Ако аз трябваше да докарам колата, щях да мина през Унгария и Румъния - шансът да направят проблем, и изобщо да поискат документите на колата, е практически 0, стига да спазваш закона. Иначе - ако искат да направят проблем - ще го направят, и то с право.
        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

        Коментар


          #5
          Ако не напускаш ЕС (т.е. минеш през Унгария и Румъния), с никакво право не могат да направят проблем.И се чудя защо са ти искали паспорт на Румънската граница - най-вероятно са искали документ за самоличност и са казали "паспорт". И лична карта стига.Въпреки това, какъв е проблема да му направиш пълномощно там? При Словенски нотариус или пък в Българското посолство?!?Така всичките ти грижи ще отпаднат.

          Коментар


            #6
            [quote="ele"]
            Rayo написа:
            .... Когато България и Румъния станат част от шенгенската зона - тогава няма да ни искат паспорти. ..... Ако аз трябваше да докарам колата, щях да мина през Унгария и Румъния - шансът да направят проблем, и изобщо да поискат документите на колата, е практически 0, стига да спазваш закона. Иначе - ако искат да направят проблем - ще го направят, и то с право.
            точно от това се притеснявам. Сайтът Viamichelin при изчисляването на маршрута споменава между необходимите документи за влизане във всяка една държава и "пълномощно от собственика", ако управляваната кола не е собствената. Така стана, че нямах време да направя такова, иначе съм дал всичките документи. Immortal, да си призная, мислех си, че трябва да ходя в българско посолство за пълномощно. Мина ми и идея за местен нотариус, но не сколасах. А за паспортите се чудя не защо примерно словенските или австрийските гранични полицаи ги проверяват (знам, че така трябва и това не ми пречи), а защо между нас и румънците има такива проверки. Нали не сме шенгенски страни и сме вече в ЕС. Всъщност, да си покажа паспорта никак не ме затруднява. Спомням си как съм висял пред посолства за виза и сегашното положение ми се вижда песен. Благодаря за отговорите!ПС : чух се с моите хора - минали са унгарско -сръбската граница без проблеми. София е на 600 км! Е, малко са имали ПТП в Австрия - една австрийка ги е ударила отзад с мерцедес, та са ходили в полицията за протокол, но и там не е имало проблем.
            Тойота Приус

            Коментар


              #7
              Сега като се замислих, преди време с Темпрата като ходих в Гърция - по това време тя все още не беше прехвърлена на мое име. Т.е. нотариално беше на мое име, имах договор за покупко продажба, но талонът беше на името на стария собственик. Никой не ми направи проблем нито в БГ, нито в ГР.

              Коментар


                #8
                Изглежда,че важното е да се представи валиден документ за регистрация плюс документ за самоличност. :D
                Тойота Приус

                Коментар


                  #9
                  не се знае на какви чиновници по границите ще се попаднеособено нашите мили балкански другари
                  2015 Renault Megane Expression GT
                  2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                  Всичко за FIAT Bravo 2007

                  Коментар


                    #10
                    Пътешествието е приключило успешно! марейката е в БГ заедно с екипажа!
                    Тойота Приус

                    Коментар


                      #11
                      Път към България - документи

                      Колеги искам да споделя моите перипетии при преминаването на границите:1. На сръбската граница при Връшка Чука ,, нашите мили чиновници " ми поискаха акта за раждане на сина ми ( 11 год. ) въпреки , че имаше червен паспорт. Още не знам как ме пуснаха 2. Ако влизате с чужд автомобил в Турция носете преведено пълноощно и на турски език ( дадох рушвет за да мина).3. В Румъния винетки си купувайте адължително защото когато се прибирате на входа на моста откъм Влашко трябва да бутнете. най - изгодно е да купувате винетки с предварително обменени леи в банка - курса е около 3.60 леи за 1 евро. Надявам се да съм бил полезен!
                      FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                      FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                      Коментар


                        #12
                        В този ред на предупреждения да допълня казаното от колегата Хинчев: ако пътят ви преминава през Хърватска, не носете в колите си каквито и да са цветя в саксии, ако нямате фитосанитарно разрешетелно/сертификат. Митничарите (на влизане в Хърватска) се заяждат и действат в зависимост от настроението си. Могат да ви пуснат, а могат и да се заядат или да ви поискат някаква сума, за да си затворят очите.
                        Тойота Приус

                        Коментар

                        Working...
                        X