Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Цариград (Истанбул, Константинопол).

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Цариград (Истанбул, Константинопол).

    Отдавна заплануваното пътуване до Цариград най-накрая се състоя.Тръгнахме рано сутринта - към 4 ч. - за да избегнем натрупването на автобуси с еднодневни екскурзии до Одрин на КПП Лесово/Хамзабейли. Успяхме . Преминахме двете КПП общо за 10 минути. Озовахме се в Одрин около 5:30... Тъкмо отваряха хлебарниците и камионите на тамошната фирма за чистота миеха улиците. Поразходихме се, направи ни впечатление, че фонтаните дори през нощта си работят.Закусихме по една прекрасна ишкембе-чорбасъ, хлябът беше безплатен на корем, водата също. По-вкусна шкембе-чорба не бях ял през живота си.От там - магистралата към Градът (каквото всъщност означава Istanbul). Магистралата е платена, 3 ленти плюс аварийна, много гладка и много скучна. Няма къде да се спре за малко разнообразие. Има отбивки, но на тези, на които работи заведението е претъпкано от тирове, а на тези, на които е затворено няма никой. Иначе има тоалетни на всяка отбивка, които са доста чисти. (Турците по принцип са много хигиенични).Целия преход от Одрин до Цариград струваше около 6.50 лири (дадох 5 евро и ми върнаха 3.50 лири).Благополучно и без лутане, благодарение на многото табели и предварителното разучаване на пътя в Google Earth стигнахме на Кемал Ататюрк Интернешънъл Еърпорт. Оказа се, че до пристигането на нашия приятел има повече от 4 часа и решихме да понапазаруваме докато стане време за самолета му. Лесно открихме втория по големина мол в града - Gallery, и успешно пропиляхме времето до пристигането на нашия човек.Посрещане (2 години не сме се виждали), прегръдки, целувки и т.н. Оттам - към квартал Султанахмед (община Еминьону) - това е баш центъра на Цариград, където се намират и храма Св.София, и синята джамия, и църквата Св, Ирина, и султанските сараи Топкапъ и т.н. В тесните улички измежду забележителностите се намираше и нашия хотел. Открихме го лесно, без лутане. Малък проблем беше паркирането, но за наш късмет се освободи едно място точно пред хотела, и ние естествено се възползвахме. Тройната стая струваше 60 евро, стаята беше прилична, чиста, с вана в банята, телевизор. Липсваше климатик, който са се опитали безуспешно да заменят с един вентилатор на стената, но... за 20 евро на човек в центъра на Града - толкоз. Настанихме се в хотела, след което се разходихме из забележителностите, доколкото ни позволиха стотинките в джоба Вход за Св.София - 20 лири на човек (някъде около 22 лева), вход за Топкапъ - 20 лири на човек, вход за нам кво си - 20 лири... за нищо ги нямат тез 20 лири комшиите... Ама тълпите от американци, французи, испанци, японци, китайци и какви ли не, не секват.Вечеряхме непосредствено до хотела доста прилична вечеря за 26 лири общо (за 3 човека).Спахме като къпани (а и такива си бяхме де ), а на сутринта се запътихме с колата към квартал Фенер, където във църквата на вселенската патриаршия присъствахме на литургия, водена от самия вселенски Патриарх. Църквата беше претъпкана с гърци, турци - християни (има доста такива, както разбрахме), и много странно, поне за мен - и мюсюлмани. В квартала около църквата се говори на гръцки (добре че се оправям и с този език), а по-лошото е, че и цените са в евро, и то по гръцки стандарт (кафе - 2 евро). Пред църквата се изреждат автобуси с туристи от Гърция, един тръгва - друг идва. В непосредствена близост до това място се намира и единствената в света (!) желязна църква - БЪЛГАРСКАТА Св. Стефан. Състоянието на църквата е окаяно, корозията е започнала яко да я яде... Бяхме сами в нея. Жива душа няма наоколо, само една жена туркиня продаваше на входа български църковни книги и свещи, а мъжа й косеше тревата в градината. Няма туристи, няма дарения за църквата, няма пари за ремонт...Стана ми много болно. И срамно. Обърнах се назад и видях тълпите гръцки туристи, които оставяха своите дарения в тяхната църква...А тълпите български туристи оставяха своите пари на капалъ-чарши, купувайки си китайски болкуци на тройни цени.След обяд тръгнахме към България, този път не по магистралата, а по стария път, който се оказа пак... магистрала. Поне до половината на пътя.Много по интересен е стария път. Минава през доста градове и села, и всички те модерни до неузнаваемост. Май е вярно, че Турция е една от най-бързо развиващите се икономики.ФИАТи под път и над път. Предимно нови. Странно ми се видя обаче, че не видях много Линеа. А за двудневния престой там не срещнахме НИТО ЕДНА Ланча.

    #2
    Темата има и продължение, и снимки, но малко по-късно ще пиша.Само да кажа, че Дедрата вече е ходила в Азия

    Коментар


      #3
      Цариград (Истанбул, Константинопол).

      Браво колега , че разкривате истината за една по-европейска държава от нашата ( въпреки , че само 3% от територията и е в Европа ) . Бях там в края на 2007 г. и бях изумен от тази страна . С мой италиански колега ни впечатли и благразположението на хората там. А за Желязната Църква писаха , че почвали ремонт ...сигурно пак са гепили парите. Апропо в края на октомври ще ходя там с моята Брава и бих искал да знам къде е по-изгодно сега да се купят лири - тук или там срещу евро.Предварително благодаря !Румен Хинчев0899225580
      FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
      FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

      Коментар


        #4
        На мен ми излезе по-изгодно там. В петък курса в Одрин през евро ми излезе 1.08 за лира, а в Ямбол ми искаха 1.15 лв за лира.

        Коментар


          #5
          Цариград (Истанбул, Константинопол).

          Благодаря ! Обмяната предполагам в банка сте я извършили.
          FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
          FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

          Коментар


            #6
            Ммм, не.В чейнч бюро в Одрин. Пробвахме първо в една банка точно срещу бюрото (щото то още беше затворено), но от там ни препратиха към него. Незнам защо.Почакахме малко и то отвори (в 09:30 отваря).

            Коментар


              #7
              Ето и кратък разказ от второто ми посещение в Цариград, с цел обратна на първата - да закарам моя приятел, живеещ в Лондон до аерогарата.Тъй като полетът му беше много рано сутринта в събота, 27.09, решихме да тръгнем рано сутринта в петък, да разгледаме каквото не можахме предния път, и вечерта късно да го оставя на аерогарата.Пристигнахме в Одрин рано сутринта, валеше пороен дъжд. Закусихме по една (някой по две) шкембе чорба, поразходихме се малко из дъжда (с чадъри) докато отвори споменатото по-горе чейндж-бюро, сменихме пари и тъкмо да тръгнем, когато се сетихме, че можем да разгледаме българската църква Св.Георги. Отидохме до църквата, беше затворена, но като ни видяха я отвориха. Отчето е одрински Българин, един от много малкото (по негови думи - 20-тина семейства) живеещи постоянно там. Видяхме църквата, запалихме си свещи и щяхме да си тръгваме, когато отчето ни покани да си поговорим и да ни почерпи кафе. Оказа се, че въпреки многото български екскурзии до Одрин, много малко българи се отбиват в църквата. Поговорихме си доста надълго, за това кой помага на храма, какво получават от България, какво от Турция (представете си , и Одринската община дава пари за Българските храмове там). Разказа ни за новата църква, (за която бяхме чули, че са я открили преди 2 седмици), даде ни ценни съвети за Истанбул... Обади се по телефона на човек от консулството ни в Одрин, човека дойде също да се запознаем и да ни поздрави. Казваше се Александър, но фамилията не запомних.На тръгване от храма ни изпрати с нас един човек, турчин, християнин, който ни заведе първо до градината до мястото, където се сливат Марица и Тунджа, после ни заведе до новата българска църква Св.Св.Константин и Елена, отключи я специално за нас. Оказа се, че сме първите туристи, посетили храма след официалното откриване на 12.09.2008. Този храм всъщност е построен от руснаци като подарък на Одринските Българи, но впоследствие е бил занемарен и почти срутен. Сега е изцяло възстановен и обновен.Към Цариград тръгнахме по обед, пристигнахме там след около час и половина по широката 3 ленти магистрала. Решихме да минем през Босфора, за да стъпим и на Азиатска земя. Задръстванията бяха приемливо големи, след около час вече минавахме по моста. Една важна подробност - преминаването по моста се заплаща в едната посока, но не се приема кеш плащане. Плаща се или с електронна карта, купена предварително, или с монтиран в колата чип. "Услужливи" хитреци естесвено са си купили карти и на всички, които не са с истанбулски номера предлагат срещу 5 лири да ти "вдигнат бариерата". Подложени и на натиск от задните коли, нямахме голям избор и платихме 5 лири... (За цялата магистрала от Одрин до Цариград - 220 км платихме 6.50).Преминаването през Босфора си беше интересно преживяване. В Азиатската част спряхме да разгледаме крепостта Анадолу хисар, намираща се точно срещу Румели хисар. От тези 2 крепости се е контролирало преминаването на кораби през Босфора.Направихме си снимки, даже клипчета и ...моя приятел си забрави чантата с лаптопа И ПАСПОРТА подпрени на един бордюр. Тръгнахме да търсим кафене покрай водите на Босфора, и на около 5 км от мястото с чантата намерихме едно подходящо. Тъкмо да седнем и да поръчаме, моя човек се сети за чантата...в колата я нямаше... УЖАС. Като линейка, с риск да бъдем спрени , глобени или дори арестувани, се върнахме до въпросното място. И какво да видим. Чантата си седи там, а на около десетина метра от нея си стои един полицай и я пази Наплашени от честите там атентати, никой не посмял да я пипне чантата, а полицая (всъщност охранител на близкия пощенски клон) не позволяваше на никой да се доближи до нея докато дойдат спец-частите . Както и да е, разбрахме се, че чантата е наша и сме я забравили, показахме му паспорта и компютъра, благодарихме му и си тръгнахме успокоени... Иначе щеше да се заформи лекичък проблем Преминавайки от азиатската част покрай Босфора от единия мост до другия, пак се върнахме в Европа, след което посетихме пак Българската желязна църква Св.Стефан (другият мой приятел, дошъл с нас за компания не беше я виждал). От там - в стария център в кв.Султанахмед, поразходихме се, хапнахме в едно ресторантче, накупихме подаръци за близките, оставихме моя човек на аерогарата и обратно към България... За лош късмет на КПП-то уцелихме 2 автобуса пред нас и чакахме над 2 часа, докато преминем границата.Те това е, малко снимки пускам по-долу, а останалите ще ги кача в bgphoto.net.

              Коментар


                #8
                Снимките:
                Прикачени файлове

                Коментар


                  #9
                  още
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                    #10
                    още
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                      #11
                      още
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                        #12
                        още
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                          #13
                          Цариград (Истанбул, Константинопол).

                          Браво ! Увлекателен разказ и перфектни снимки !На моста над Босфора път към летище САБИХА ГЬОКЧЕН ( посрещах италиански колега )ми даде картата си аболютно непознат човек.Вторият път обаче гадовете ме накараха да си купя карта , въпреки желанието ми да си взема само билет за еднократно преминаване. С колегата ни изуми факта , че касата отваря в 9.00 часа.Колеги , горещо ви препоръчвам да си купите карта за магистралите им - тя важи и за мостовете на Босфора.
                          FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                          FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                          Коментар


                            #14
                            Браво и от мен!
                            BRAVA TD100 ELX `98

                            Коментар


                              #15
                              път

                              Има ли желаещи да пътуват в тази посока до Одрин или Истанбул
                              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                              Коментар

                              Working...
                              X