Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как да промием охладителната система

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Как да промием охладителната система

    Процедурата по промиването е следната: - източваш стария антифриз на студен двигател, че иначе системата е под налягане и може да се изгориш. - смесваш тази добавка с вода в каквото съотношение пише, ако си в София може да ползваш чешмяна, защото е достатъчно мека. Пълниш системата, затваряш и палиш мотора да работи 10 мин. на място. Гасиш и чакаш малко да изстине, поради горната причина. - източваш системата и ако имаш под ръка маркуч с вода направо до пъхаш най-отгоре където си отвил капачката и промиваш системата. - пълниш отново с чиста вода и палиш за 2-3 мин. и после източваш. - сипваш дистилирана вода + антифриз 50/50, антифриза да е не-знам-какъв-си-специален-за-алуминиеви-части-супер-предпазващ-еthylene-glycol-anti-corrosion А, забравих - най-долу откъдето го източваш антифриза - там болтчето има медна шайба, добре е да я смениш, ако не е в добро състояние, ако имаш под ръка - сменяй без колебание. А, също е хубаво като източваш първо да отвиеш леко капачката на охладителната система най-отгоре, за предпочитане с хавлиена кърпа или парцал при топъл мотор, инак ако първо отвиеш болтчето най-долу е лошо ако си с голи краченца
    Намерих това мнение в моторджийския форум. Благодаря на пича за съветите!И тъйкато охладителната система на Бравото ми е същинско блато реших, че може да опитам. Когато имам свободно време... Чудя се какво ли ще ме очаква след промивката? В момента в антифриза има разтворено 1 флаконче за запушване на течове... Май след такава процедура по промиване ще текне като лейка...

    #2
    аз я правих тази процедурабеше ми пукнато радиаторчето за парното и като го сменях направих и товаизлезе доста мръсотиябях сложил добавка за промиванеслед това 2 пъти напълних с водаефекта - антифриза сега е бистър, почти такъв какъвто го налях (стария никога не може да се източи на 100%)колата си загрява по същия начин
    2015 Renault Megane Expression GT
    2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
    Всичко за FIAT Bravo 2007

    Коментар


      #3
      и аз го направих това като си сменях термостата. и без тва махах маркучите от радиатора, а и самия радиатор свалих де. радиатора го промих с оцет, не е зле и лимонтузу да се сложи в оцета и да се остави за 15 минути пълен. при мен нямаше нужда, защото радиатора ми беше идеално чист без никакъв котлен камък, но все пак го направих. понеже имах само една бутилка оцет от 800 мл не успях да го пълня, ама го джурках доста. а системата отвътре си я промих като махнах маркуча от разш съд и му праснах маркуча директно в него и с една скоба го стегнах. налягане яко и си излиза всичкия стар антифриз. при мен и от системата не излезе нищо, ама нормално, карана е с антифриз, не е имало булгар. .... промих и радиатора и с четка го търках.... ефект неясен- и преди нямах проблеми с охлаждането и сега нямам.
      Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
      Fiat Bravo'97 1,6 16v
      Fiat Tempra'91 1,6 mono

      Коментар


        #4
        Пускам само този пост (имам го свален на компа), мисля че беше на колегата ilko-gd! Сега не мога да открия цялата тема, може и да си я прочел вече!
        За нашите автомобили цвета на антифриза е син. На основата на моноетилен-гликол е. В книжката към колата и в Хайнеса пише да се използва антифриз на основата САМО на етилен-гликол. За червеният антифриз знам, че се използва в доста по-нови автомобили (предполагам след 2000 година поне). Той е на друга основа и е агресивен към материалите, от които са направени нашите мотори, не трябва да се използва при нашите коли. За Пристата - антифриза, който си купих е в опаковки с етикет на Лукойл. Отзад на етикета пише, че е произведен от Приста за Лукойл. В момента работя в Лукойл и една нощна смяна (12 часа) го пробвах първо антифриза във фризера при -30 градуса (готов за употреба, не концентрат). За тези 12 часа му нямаше абсолютно нищо, нито се беше сгъстил, а пък за замръзване и дума не може да става. Напълно подходящ е за нашите коли, сипвай смело. Опаковка от 4 литра готов за употреба антифриз струва 12.70лв, а опаковките по 1 литър са по 3.50лв. За моят мотор пише, че събира 6 литра, но както се оказа реално изтекоха само 4, не може да се източи всичкият. Сега за смяната - задължително на напълно студен двигател. Първо развиваш капачката на разширителният съд и ако имаш на радиатора и по маркучите пробки за обезвъздушаване и тях. После вадиш долният маркуч от радиатора, а също при тебе трябва да има пробка и на блока. Чакаш го да изтече хубаво, аз имах време и го оставих някъде към час да се отцежда. След това си закачаш пак маркуча на радиатора, завиваш пробките за обезвъздушаване и пробката на блока и започваш да наливаш в разширителният съд новият антифриз съвсем бавно за да може да не се получат големи въздушни възглавници. Пълниш до максимум на разширителният съд, затваряш капачката на разширителният съд и палиш колата, пускаш и парното да духа на топло. Обезвъздушаването ми отне най-много време. Като започне да загрява колата постепенно ще намалява и антифриза в казанчето. Постоянно наблюдавай стрелката за температурата да не я прегрееш. Подмине ли съвсем малко средата гасиш колата, изчакваш малко и внимателно развиваш капачката на разширителният съд и пробките за обезвъздушаване за да излезе насъбралият се въздух. После чакаш да поизстине мотора затваряш пак пробките за обезвъздушаване и доливаш антифриз в казанчето между мин. и макс. и пак затваряш капачката и палиш да позагрее до средата на скалата и всичко отначало с развиването на пробките и капачката да излезе въздуха. Така няколко пъти. Появи ли ти се парно значи почти се е обезвъздушила. Тогава вече само ще развиваш капачката на разширителният съд да гониш въздуха, пробките няма да ги пипаш, че пак ще влезе въздух. Като се появи парното вече можеш да направиш и едно кръгче и пак сприаш, гасиш, изчакваш малко отваряш казанчето, доливаш между мин. и макс., затваряш караш малко. В следващите няколко дни е добре да го следиш нивото всяка сутрин и да доливаш ако има нужда да е между мин. и макс. Видиш ли че няколко сутрини подред не е спаднало, а си е между мин. и макс. значи се е напълнила хубаво и е изгонила всичкият въздух. Малко дълго стана обяснението, но тази процедура я направих днес по този начин и през следващите няколко дни преди да ида на работа ще го поглеждам и ако трябва ще долея още малко. Най-важното внимавай да не я прегрееш при обезвъздушаването. Видиш ли че стрелката е стигнала средата на скалата гасиш колата. Успех!
        Space Star 1.9 DID

        Коментар


          #5
          Roko написа:
          Пускам само този пост (имам го свален на компа), мисля че беше на колегата ilko-gd! Сега не мога да открия цялата тема, може и да си я прочел вече!
          За нашите автомобили цвета на антифриза е син. На основата на моноетилен-гликол е. В книжката към колата и в Хайнеса пише да се използва антифриз на основата САМО на етилен-гликол. За червеният антифриз знам, че се използва в доста по-нови автомобили (предполагам след 2000 година поне). Той е на друга основа и е агресивен към материалите, от които са направени нашите мотори, не трябва да се използва при нашите коли. .....
          е ти са ме вкара в размисъл !!!от 1 година карам с червен антифриз - Валволин екстриийм.това за по-новите мотори си е така,НО за проблеми с наште ????Айде ако има някой за знае нещо (НЕ да предполага) да сподели !!!

          Коментар


            #6
            Не предполагам а споделям:Когато термостата на колата е на видно и достъпно място , най лесно се промива системата като се свали работещия термостат и на негово място се сложи неработещ (заспал в отворено положение) или ако не ти работи термостата (пак заспал отворен) - вадиш маркучите от казанчето и на този които "смуче" вода към двигателя забиваш един маркуч от чещмата и палиш - времето за промивка зависи от това колко време ще излизат боклуци.Този финт съм го правил и работи безупречно но само ако термостата е на достъпно място така че да може да се остави системата напълно отворена (голям и малък кръг) така че водата да мине навсякъде.Добавката за почистване е хубаво нещо и може да се използва при нужда.u_bo и аз карах кадета с liqui molly 10W60 ама да ти кажа по бърз не стана единствено си дадох парите а в твоя случай проблем все още не може да има.Ще има след години не сега.

            Коментар


              #7
              Абе май при рената се използва червения, защото блокът е чугунен и от синия корозира и става боза с бозав цвят.. Имаше някаква такава врътка, ама ха де...

              Коментар


                #8
                Re: Как да промием охладителната система

                Humppa написа:
                Намерих това мнение в моторджийския форум. Благодаря на пича за съветите!И тъйкато охладителната система на Бравото ми е същинско блато реших, че може да опитам. Когато имам свободно време... Чудя се какво ли ще ме очаква след промивката? В момента в антифриза има разтворено 1 флаконче за запушване на течове... Май след такава процедура по промиване ще текне като лейка...
                Какво да очакваш ли?Ами вероятността от теч не е малка.В "новата" темпра течността беше с добавки против теч.Аз съм абсолютен противник на подобен подход и се заех упорито с изчистването.След първата добавка за разтваряне на разни налепи, радиатора ливна. Не протече а ливна.Аз обаче бях подготвен - смених го веднага.От тогава съм слагал няколко пъти подобни джаджи.С едната дори карах няколко дни - няма минути. Каквото има да избива - да избива До момента други течове няма.Обаче източвам течността от системата в седмицата поне по веднъж - все още карам само с вода заради промиването.Сигурно минимум 30 пъти съм я източвал и промивал и все още изтича леко мътна кафеникава течност...Вече съм почти доволен - напоследък клони към бистра Yellow_Flash_Colorz_PDT_06 Тъй че ако очакваш резултат от една промивка - далеч си от истината.И най-добре се подготви за течове ако пристъпваш към такава процедура.Колкото до червения антифриз - за мен това, че е вреден за "по-стари" двигатели е просто фолклор.Доста е изписано по въпроса за "цвета", който на практика не е никаква гаранция за същинското му съдържание.Никакви убедителни аргументи, доказващи негативното влияние на така наречения органичен (червен) антифриз.Изобщо една от най-изчерпателните статии на тема "антифириз" съм чел във WV клуба и съм го цитирал ето ТУК.Сигурно е излишно да казвам май, че карам само с червен.Аз си предпочитам ACDelco - те са пионерите в пускането на пазара на този тип антифриз.
                I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                Коментар


                  #9
                  Re: Как да промием охладителната система

                  Esper написа:
                  ....Колкото до червения антифриз - за мен това, че е вреден за "по-стари" двигатели е просто фолклор......
                  да , и hit-ko е на това мнение
                  Hit-ko написа:
                  u_bo написа:
                  значи да съм спокоен за двигателя, нали ?
                  Можеш да бъдеш напълно спокоен!Още повече, че всички производители са задължени да указват на видно място всички вредни въздействия от продуктите си!По различните цветове антифриз, аз такива забележки не съм видял, просто червения антифриз започна да се среща в по-новите най-вече немски автомобили!

                  Коментар

                  Working...
                  X