Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпросите на новака!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпросите на новака!

    Здравейте, имам отскоро (от 1,5 месеца) Темпра 1,4 и.е. катализатор, март 1996 г. на газ и ибензин. Много малко съм я карал на бензин, но на газ ми се струва ужасно тромава. На един среден баир, ако не съм в основата с 90 км. се налага да слизам до 3-та скорост. Бавно се наема, но на магистрала след 4-5 минути ускорявана стина 186 км/ч. На газ в града харчи 11-12 литра. Кажете ми, нормални ли са тези параметри или някъде нещо ми куца. Впрочем вече имам съмнения за нещо и то е за термостата. За 12 км. докато дойда на работа едвам вдига до 70 градуса и мисля, че не е нормално. Може ли да е и нещо друго?
    Не остана време за подпис ...

    #2
    и мойто типо 1,4 харчи толко,ходил съм по много "майстори" и все разхода ми се увеличаваше над 12,за последно си я правих сам и ми харчи 11-12

    Коментар


      #3
      Re: Въпросите на новака!

      Nasko_Bs написа:
      Здравейте, имам отскоро (от 1,5 месеца) Темпра 1,4 и.е. катализатор, март 1996 г. на газ и ибензин. Много малко съм я карал на бензин, но на газ ми се струва ужасно тромава. На един среден баир, ако не съм в основата с 90 км. се налага да слизам до 3-та скорост. Бавно се наема, но на магистрала след 4-5 минути ускорявана стина 186 км/ч. На газ в града харчи 11-12 литра. Кажете ми, нормални ли са тези параметри или някъде нещо ми куца. Впрочем вече имам съмнения за нещо и то е за термостата. За 12 км. докато дойда на работа едвам вдига до 70 градуса и мисля, че не е нормално. Може ли да е и нещо друго?
      по принцип мотора си е малко слаб за това купе а разхода не знам зависи как я караш ако я настъпваш мисля че е нормолно но ако я "галиш" според мен има някакъв проблем термостата със сигурност ти е за смяна можеш също да погледнеш и катализатора да не е запушен от него също колата става мудна и вдига разхода УСПЕХ
      TEMPRA 1.8 SW.SLX-продадена и заменена със БМВ 318TDS
      UNO 1.0 FIRE

      Коментар


        #4
        Re: Въпросите на новака!

        Nasko_Bs написа:
        Здравейте, имам отскоро (от 1,5 месеца) Темпра 1,4 и.е. катализатор, март 1996 г. на газ и ибензин. Много малко съм я карал на бензин, но на газ ми се струва ужасно тромава. На един среден баир, ако не съм в основата с 90 км. се налага да слизам до 3-та скорост. Бавно се наема, но на магистрала след 4-5 минути ускорявана стина 186 км/ч. На газ в града харчи 11-12 литра. Кажете ми, нормални ли са тези параметри или някъде нещо ми куца. Впрочем вече имам съмнения за нещо и то е за термостата. За 12 км. докато дойда на работа едвам вдига до 70 градуса и мисля, че не е нормално. Може ли да е и нещо друго?
        Имах абсолютно същия проблем като ми сложиха газовата. Два дни след това тръгнах за море и умрех от гъдел...Оказа се, че газаджията прекалено беше я "спънал" . Пуснах малко повече газ от тройника, настроих пак ниските обороти и на газ и на бензин и работата и разхода заспа, а колата фръкна При хубава газ върви почти като на бензин. Така, че ако ти не разбираш ходи при някой да ти я настрои.
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #5
          Re: Въпросите на новака!

          Nasko_Bs написа:
          Здравейте, имам отскоро (от 1,5 месеца) Темпра 1,4 и.е. катализатор, март 1996 г. на газ и ибензин. Много малко съм я карал на бензин, но на газ ми се струва ужасно тромава. На един среден баир, ако не съм в основата с 90 км. се налага да слизам до 3-та скорост. Бавно се наема, но на магистрала след 4-5 минути ускорявана стина 186 км/ч. На газ в града харчи 11-12 литра. Кажете ми, нормални ли са тези параметри или някъде нещо ми куца. Впрочем вече имам съмнения за нещо и то е за термостата. За 12 км. докато дойда на работа едвам вдига до 70 градуса и мисля, че не е нормално. Може ли да е и нещо друго?
          Аз с газова от три седмици и на градско ми харчи 10, а на дълъг път 7 Повече от 140 не съм качвал на газ. Иначе наистина губи от динамика. Майстора, който ми слага газовата ми каза, че "малко я е спънал" но засега съм доволен от градския разход, защото ме устройва тъй като на месец въртя 500 км само градско. Иначе за термостата мисля, че не е нормално тъй като при мене 70 градуса се достигат за около 4км.
          FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
          ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

          Коментар


            #6
            Абе не знам за вас, ама моята Дедра вдига 90 градуса(и си стои там цял ден) още преди края първия километър, че и по-скоро.
            Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '01

            Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Dinstinctive '02

            ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD '99

            Коментар


              #7
              pinko168 написа:
              Абе не знам за вас, ама моята Дедра вдига 90 градуса(и си стои там цял ден) още преди края първия километър, че и по-скоро.
              А качвал ли си дълъг баир? Например Шипка в колона, която се движи с 3 - 40 или нещо от рода? Защото според мен не е нормално преди първия километър да вдига 90 градуса. Ами зимно време как е? Защото от нас до работата ми са около 4км и зимно време не успявам да вдигна даже и 80 градуса докато стигна.
              FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
              ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

              Коментар


                #8
                Ми зимно време още не съм я карал, наскоро я купих, ама тия дни сутрин е около 3-5 градуса и наистина след 2 пресечки - около 500м)вече духа доста топло парното и темрературата е около 70, а след 3-4 пресечки(около 800-1000 метра) вече е много горещ и чак пари въздуха от духалките и термометъра на таблото показва 90.Лятото в най-големите задръствания, с включен климатик, температурата и на маслото е 120-130 и на водата се е качвала до 110 гр, ама за кратко.
                Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '01

                Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Dinstinctive '02

                ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD '99

                Коментар


                  #9
                  А обръщал ли си внимание колко често ти се включва вентилатора? Възможно е термостата да не ти отваря. Сега обаче идва зима и колата ще ти загрява по-бързо, което е по-добре, но на лято не знам как ще е. Що не попиташ и във форума на Ланчия или да пратиш ЛС на Марио БГ ако разбира се става въпрос за Ланчията като гледам по подписа ти.
                  FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                  ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                  Коментар


                    #10
                    brat_John написа:
                    А обръщал ли си внимание колко често ти се включва вентилатора? Възможно е термостата да не ти отваря. Сега обаче идва зима и колата ще ти загрява по-бързо, което е по-добре, но на лято не знам как ще е. Що не попиташ и във форума на Ланчия или да пратиш ЛС на Марио БГ ако разбира се става въпрос за Ланчията като гледам по подписа ти.
                    Колега, просто той е със зимен термостат - има и такива отварят чак на 87 градуса и нямат дупки за циркулация преди да са отворили.А на теб щом за 4 км ти вдига едва 70 градуса - за нов термостат си - ще го усетиш сега на газ. До всички колеги които имат съмнения в термостатите си - като вдигне до около 60 градуса - спирате, отваряте капака (нека мотора си работи) и пипате радиатора - ако е много леко затоплен само горе - добре. Ако обаче има даже и намек за топина под средата - сигурен признак че сте за нов термостат.Теста с маркучите го отричам защото повечето летни (нормални) тремостати имат дуки през които дори на затворен термостат си минава по малко топла вода и затопля горния маркуч който всички ни съветват да пипаме.Относно разхода - колега за 12/100 градко газ аз бих убил човек - смених изпарителя и пак съм си на 15/100.Ако на чисто градско разхода на колата е 11-12 то това означава че всичко е ОК. Може да е малко по-спъната за да гори малко - ако рядко пътуваш извън града нека си стои така - ако я разбързаш в града ще качиш поне до 13/100 може и повече.
                    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                    Коментар


                      #11
                      Yavor написа:
                      А на теб щом за 4 км ти вдига едва 70 градуса - за нов термостат си - ще го усетиш сега на газ. Относно разхода - колега за 12/100 градко газ аз бих убил човек - смених изпарителя и пак съм си на 15/100.Ако на чисто градско разхода на колата е 11-12 то това означава че всичко е ОК. Може да е малко по-спъната за да гори малко - ако рядко пътуваш извън града нека си стои така - ако я разбързаш в града ще качиш поне до 13/100 може и повече.
                      За сега не забелязвам някаква разлика между загряването на бензин и това на газ. Наистина както казваш възможно е колегата да е със "зимен" термостат. Колкото до разхода аз съм 10/100 градско газ, а ако настъпвам повече се качва до 11. Сега като захладня времето може и да се вдигне. Изпарителят ми е BRC електрически. Уредбата ми я монтираха преди 3 седмици.Колега Yavor, аз обаче имам друг проблем върху, който искам малко да дискутираме, защото като гледам колите ни са почти еднакви. Моята е произведена декември 95-а. Става въпрос за следното:На 12 октомври ми монтираха уредбата. Симулатор на ламбда сондата не ми сложиха, защото нямаха. Карах една седмица без симулатор. Отначало лампата на инжекциона светваше след като загрееше около 90 градуса и като я изфорсирам и изгасваше. Проблеми с паленето и вървежа нямах. Към края на първата седмица лампата на инжекциона започна да се пали около 70 градуса и вече не се гасеше при форсиране, а светеше постоянно. Поръчах си симулатор от колегата от Варна и веднага го сложих след като ми го прати. В резултат на това лампата угасна трайно и аз се успокоих. За съжаление обаче за кратко. Забелязах, че при студено време сутрин като запаля вдига много високи обороти. Предполагам около 2500, защото сама се превключва на газ (превключвателя ми е автоматичен и превключва около 2300 оборота или там някъде това няма значение). Високите обороти продължаваха и на газ. И така докато колата загрее до 70 градуса. Ходих на диагностига. Посъветваха ме да си сменя температурния датчик (синия) тъй като давал различни показания. Тази събота го смених (смениха ми го) и ме посъветваха след като се прибера да си "ресетна компютъра" за да можела системата да възприеме новия датчик. О.К. След монтажа на датчика, като запалих оборотите на студено си бяха нормални. Забравих да кажа, че от диагностиката излезе, че оборотите на празен ход са високи дори и при загрял двигател. Вместо 850 те се въртяха между 920 и 950. На газ обаче оборотите стояха по-стабилно около 850.Вечерта след смяната на датчика откачих акомулатора за 20 минути. На следващата сутрин запалих нормално и реших да я покарам на бензин, за да си отчете ECU-то всички параметри нормално на бензин. Покарах я малко (т.е. отидох до автомивката да я измия разстояние около 2км) вдигна температура малко над 70 градуса. След като излязох от автомивката продължих на бензин и минах около 300 метра и лампата на инжекциона светна и не угасна докато не угасих двигателя. След това превключих за автоматично на газ. Запалих, лампата не светеше, изфорсирах я за да превключи на газ. В момента на превключване за части от секундата присветна лампата на инжекциона. Прибрах се. След около 4 часа ми се наложи да изляза и като я запалих беше се върнало старото положение с високите обороти. Това ме навежда на мисълта, че ECU-то е регистрирало някаква повреда и е минало в сервизен режим. Сега като се позамисля по време на диагностигата забелязах, че напреженето от ламбда сондата се движеше в границите от 0,1V до 0,8V както на бензин така и на газ. Според мен би трябвало на газ да показва едно напрежение, което се генерира от симулатора.Въпроса ми е сблъквал ли си се с подобно нещо и имаш ли някаква идея от какво може да е? Възможно ли е ако плочката не е уплътнена добре и смуче въздух ECU-то да го регистрира като повредено стъпково моторче с максимално отворена и клапа за въздух и да пуска максимално бензин/газ?
                      FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                      ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                      Коментар


                        #12
                        Здрасти колега,прочетох много внимателно написаното от тебе и мога да ти кажа няколко неща:1.Ти си с по-различен мотор от моя - аз нямам никаква лампа и моята не помни грешките - като я загася сама си ги заправя - просто ЖПУ-то е такова.2.Твоя проблем ми намирисва точно на проблеми с ламбда сондата - ама не че е дефектна ами нещо сте объркали като сте монтирали емулатора. Аз нямам защото не ми трябва. Факта че след ресетване на ЦПУ-то поне временно колата се оправя идва да каже че трупаш грешки. Най добре като ти направи номера иди да ти прочетат грешката и виж от какво я трупа - най вероятно от лабдата. Ако трябва вържи емулатора да бачка и на бензин и на газ и виж какво ще стане. Аз лично, обаче не бих бързал да си дам парите за нова лабда - най вероятно на твоята и няма нищо. Виж всички кабелни връзки, обувки, контактори и т.н. Аз имах един случай в който колата отказа да пали на бензин тотално и след два месеца чоплене и ходене по майстори които искаха да я подменят цялата на части сам открих че имам прекъснат кабел на температурния датчик за въздуха в бокса около мотора - това е едно съпротивление в черен радиатор в горната лява част на бокса. Беше прекъсхат в самата обувка - сменх обувката и запалих. Просто си спомних че скапанйите газаджий ми фо бяха отвъртяли и сложили на негово място газовия клапан, а датчика си висеше на кабелите надолу до мотора. Аз това го забелязах и пеместих клапана и възстанових датчикая на мястото му - но явно през 2-3-те семоци в които се мандахерца нагоре надолу явно се беше прекуснал кабела.Всичко това ти го разказвам за да те убедя да не бързаш да сменяш скъпи части. Помисли, иди на един ’майстор’, на втори на трети и при всичките обаче само за ’диагностика’ - виж какво ще ти кажат, почопли се и ти и мисля че ще се окаже елементарно нещо. А в това време си карай колата и да не ти пука че светела лампата - нищо няма да и стане.
                        Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                        Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                        ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                        Коментар


                          #13
                          Абе в другата тема пишеш че си сменил датчика за перката??? Този е на радиатора и реално няма отношение към работа на мотора. Така ли е??? Щото ако си сменил него все едно нищо не си наплавил по отношение на работат на мотора. ’Синия’ е отзад на мотора до колекторите.
                          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                          Коментар


                            #14
                            brat_John написа:
                            Yavor написа:
                            А на теб щом за 4 км ти вдига едва 70 градуса - за нов термостат си - ще го усетиш сега на газ. .
                            Колега Yavor, аз обаче имам друг проблем върху, който искам малко да дискутираме, защото като гледам колите ни са почти еднакви. Моята е произведена декември 95-а. Става въпрос за следното:На 12 октомври ми монтираха уредбата. Симулатор на ламбда сондата не ми сложиха, защото нямаха. Карах една седмица без симулатор. Отначало лампата на инжекциона светваше след като загрееше около 90 градуса и като я изфорсирам и изгасваше. Проблеми с паленето и вървежа нямах. Към края на първата седмица лампата на инжекциона започна да се пали около 70 градуса и вече не се гасеше при форсиране, а светеше постоянно. Поръчах си симулатор от колегата от Варна и веднага го сложих след като ми го прати. В резултат на това лампата угасна трайно и аз се успокоих. За съжаление обаче за кратко. Забелязах, че при студено време сутрин като запаля вдига много високи обороти. Предполагам около 2500, защото сама се превключва на газ (превключвателя ми е автоматичен и превключва около 2300 оборота или там някъде това няма значение). Високите обороти продължаваха и на газ. И така докато колата загрее до 70 градуса. Ходих на диагностига. Посъветваха ме да си сменя температурния датчик (синия) тъй като давал различни показания. Тази събота го смених (смениха ми го) и ме посъветваха след като се прибера да си "ресетна компютъра" за да можела системата да възприеме новия датчик. О.К. След монтажа на датчика, като запалих оборотите на студено си бяха нормални. Забравих да кажа, че от диагностиката излезе, че оборотите на празен ход са високи дори и при загрял двигател. Вместо 850 те се въртяха между 920 и 950. На газ обаче оборотите стояха по-стабилно около 850.Вечерта след смяната на датчика откачих акомулатора за 20 минути. На следващата сутрин запалих нормално и реших да я покарам на бензин, за да си отчете ECU-то всички параметри нормално на бензин. Покарах я малко (т.е. отидох до автомивката да я измия разстояние около 2км) вдигна температура малко над 70 градуса. След като излязох от автомивката продължих на бензин и минах около 300 метра и лампата на инжекциона светна и не угасна докато не угасих двигателя. След това превключих за автоматично на газ. Запалих, лампата не светеше, изфорсирах я за да превключи на газ. В момента на превключване за части от секундата присветна лампата на инжекциона. Прибрах се. След около 4 часа ми се наложи да изляза и като я запалих беше се върнало старото положение с високите обороти. Това ме навежда на мисълта, че ECU-то е регистрирало някаква повреда и е минало в сервизен режим. Сега като се позамисля по време на диагностигата забелязах, че напреженето от ламбда сондата се движеше в границите от 0,1V до 0,8V както на бензин така и на газ. Според мен би трябвало на газ да показва едно напрежение, което се генерира от симулатора.Въпроса ми е сблъквал ли си се с подобно нещо и имаш ли някаква идея от какво може да е? Възможно ли е ако плочката не е уплътнена добре и смуче въздух ECU-то да го регистрира като повредено стъпково моторче с максимално отворена и клапа за въздух и да пуска максимално бензин/газ?
                            Колега,емулатора има един потенциометър и светодиод,който показва дали емулатора работи,когато си на газ.Потенциометъра е точно за да си регулираш оборотите ако тръгнат да играят.Възможно е при теб емулатора да не е толкова добре настроен или ECU-то да ти е по-различно от моето,защото аз със същия емулатор нямам проблеми.Виж положението на потенциометъра-запомни го ако трябва и го развърти малко.Така поне ми беше обяснил колегата от Варна.
                            Fiat Croma 1.9 MultiJet 120 hp

                            Коментар


                              #15
                              Yavor написа:
                              Абе в другата тема пишеш че си сменил датчика за перката??? Този е на радиатора и реално няма отношение към работа на мотора. Така ли е??? Щото ако си сменил него все едно нищо не си наплавил по отношение на работат на мотора. ’Синия’ е отзад на мотора до колекторите.
                              Смених синия датчик, който е отзад на колектора. Ако съм написал на перката (макар, че мисля, че не съм) значи е грешка!!!
                              FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                              ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                              Коментар

                              Working...
                              X