Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем с обезвъздушаване на Типо

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблем с обезвъздушаване на Типо

    Здравейте. Вчера най сетне намерих време да си сменя предното дясно спирачно маркуче на типото (старото беше много напукано). Развих старото, сложих новото, пих една бира и рекох да обезвъздушавам.Аз бях долу на пробката на апарата,а брат ми вътре на запален двигател помпаше,задържаше и уж обезвъздуших. После се качих да я пробвам, обаче педала ми държеше под полвината чак. Помислих че нещо не сме обезвъздушили грамотно и пак,обаче този пат обезвъздуших всички колела, да ама педала ми лови долу ниско и ми е неудобно и малко страшно да не стане беля.Та въпроса ми е,има ли някъде друго място от където да се обезвъздушава системата,освен на спирачните апарати (за отпред става въпрос), и на запален или угасен двигател се обезвъздошава.Спирачките са с серво.Отзад спирачките ми хващат много слабо,то и преди си беше така.Накладките са нови.Барабаните имат ръб 1мм.Отзад като натисна спира,ама слабо,неможе да повлече. Като бях махнал барабана отвих малко едната от гумичките на цилиндърчето,одолу имаше една кафеникава гняс, не знам какво да направя и си затворих барабана.Мисля да сменя отзад двете цилиндърчета, защото според мен не се отварят достатъчно, щом не спира, но проблема с правилното обезвъздошаване си остава. Дайте някъкви съвети и препоръки какво и как да го направя.П.П.: Какво представлява това "саморегулиращ се механизъм" (става въпрос за задните спирачки, чета го по другите теми но не вдявам какво е и как изглежда)
    Fiat Tipo
    Corsa b комби !

    #2
    Re: Проблем с обезвъздошаване на Типо

    pecata написа:
    Здравейте.Вчера най сетбне намерих време да си сменя предното дясно спирачно маркуче на типото (старото беше много напукано).Развих старото,сложих новото,пих една бира и рекох да обезвъздошавам.Аз бях долу на пробката на апарата,а брат ми вътре на запален двигател помпаше,задържаше и уж обезвъздуших.После се качих да я пробвам,обаче педала ми държеше под полвината чак.Помислих че нещо не сме обезвъздушили грамотно и пак,обаче този пат обезвъздуших всички колела,да ама педала ми лови долу ниско и ми е неудобно и малко страшно да не стане беля.Та въпроса ми е,има ли някъде друго място от където да се обезвъздушава системата,освен на спирачните апарати (за отпред става въпрос), и на запален или угасен двигател се обезвъздошава.Спирачките са с серво.Отзад спирачките ми хващат много слабо,то и преди си беше така.Накладките са нови.Барабаните имат ръб 1мм.Отзад като натисна спира,ама слабо,неможе да повлече.Като бях махнал барабана отвих малко едната от гумичките на цилиндърчето,одолу имаше една кафеникава гняс,незнам какво да направя и си затворих барабана.Мисля да сменя отзад двете цилиндърчета,защото според мен не се отварят достатъчно,щом не спира,но проблема с правилното обезвъздошаване си остава.Дайте някъкви съвети и препоръки какво и как да го направя.П.П.Какво представлява това "саморегулиращ се механизъм" (става въпрос за задните спирачки,чета го по другите теми но не вдявам какво е и как изглежда)
    обезвъздушава се само от пробките на спирачните апарати няма друго място, а иначе процедурата се прави на загасен ДВГ саморегулиращ механизъм казват на една пластина със тресчотка която се намира между задните челюсти
    TEMPRA 1.8 SW.SLX-продадена и заменена със БМВ 318TDS
    UNO 1.0 FIRE

    Коментар


      #3
      Еми ще я обезвъздуша пак на загасен двигател.А тази пластина мога ли аз ръчно да я регулирам да изхвърли накладките малко по навънка към барабана,и как мога да позная дали цилиндърчетата са ми за смяна,като се има впредвид че не течат.
      Fiat Tipo
      Corsa b комби !

      Коментар


        #4
        Никой ли незнае как мога да позная,дали цилиндърчетата са ми за смяна ?
        Fiat Tipo
        Corsa b комби !

        Коментар


          #5
          Щом не текат нищо им няма освен да са блокирали ама това е малко вероятно. Иначе за обезвъздушаването най-правилният начин за мен е с маркуче, прозрачно се слага на пробката, потапяш го в буркан със спирачна течност да не може да засмуче въздух и развиваш леко пробката. На загасен двигател някой започва да помпи и ти гледаш как се пълни буркана, в началото излизат мехури въздух, за това е добре да е прозрачен маркуча да ги гледаш. Като прецениш, че вече излиза плътна струя течност, без въздух казваш на колегата дето помпи да задържи педала натиснат до долу и без да го пуска ти затваряш пробката. Най-важното е да следите казанчето да е винаги пълно с течност. Това го правите за всички колела като започвате задно дясно - предно ляво и задно ляво - предно дясно. В тази последователност, спирачките са на кръст.
          Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
          Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

          Коментар


            #6
            Много ти благодаря.
            Fiat Tipo
            Corsa b комби !

            Коментар


              #7
              ilko-gd написа:
              Щом не текат нищо им няма освен да са блокирали ама това е малко вероятно. Иначе за обезвъздушаването най-правилният начин за мен е с маркуче, прозрачно се слага на пробката, потапяш го в буркан със спирачна течност да не може да засмуче въздух и развиваш леко пробката. На загасен двигател някой започва да помпи и ти гледаш как се пълни буркана, в началото излизат мехури въздух, за това е добре да е прозрачен маркуча да ги гледаш. Като прецениш, че вече излиза плътна струя течност, без въздух казваш на колегата дето помпи да задържи педала натиснат до долу и без да го пуска ти затваряш пробката. Най-важното е да следите казанчето да е винаги пълно с течност. Това го правите за всички колела като започвате задно дясно - предно ляво и задно ляво - предно дясно. В тази последователност, спирачките са на кръст.
              Ако обаче проблемът с трудното спиране не се реши, след като се извършат всичките операции дето са описани по-горе, е възможно да има проблем в спирачната помпа или в сервото. Сервото се проверява дали работи, като при загасен двигател се натисне педала на спирачката, след което се стартира двигателят. Ако натиснатият педал пропадне още малко, значи сервото е ОК. Ако не пропадне, възможно е да има проблем с мембраната. За ремонта препоръчвам да се ходи при майстор. Спирачната помпа също не е просто нещо, вътре има едни гумени накрайници на буталото, дето като се износят и не създават необходимото налягане на спирачната течност. Ако се сменят обаче, е необходимо да се изчисти и работния цилиндър на спирачната помпа, щото по него се натрупват отлагания от остарялата гума на въпросните накрайници/някои им казват просто "гумички"/.Това е важно, защото ако има налепи, докато се напаснат новите гумички, покрай тях и стената на работния цилиндър ще се просмуква течност и колата пак няма да ще да спира. Най лесно и ефикасно почистването се извършва, като на по-дълга бургия /тънка/, се навъртят някакви парцали, така, че да могат да се пъхнат в цилиндъра на помпата. Бургията естествено трябва да е хваната към бормашина. Пуска се машината и с възвратно-постъпателни движения се изшлайфва цилиндъра. Трябва да се внимава да не се допира метал в метал, че става лошо. Ако парцалите са от някоя по-мека вълна - ефектът е страхотен. После помпата се сглобява с новите гумички. За по-сигурно може да се обезвъздуши пак цялата система. Понякога, тъй като маркучетата на задните спирачки се сменят по-рядко, ако са произведени от калпава гума, проходимостта им се намалява, което затруднява протока на спирачна течност. Проверяват се дали я пропускат, като се отвъртят от спирачните цилиндри и се натисне педала. Някой трябва да гледа дали хвърлят течност.
              Fiat Tipo 1.6 i.e. 1992 г.
              Suzuki GSX 1100 E 1985 г.

              Коментар


                #8
                Мерси колега,аз се оправих.
                Fiat Tipo
                Corsa b комби !

                Коментар


                  #9
                  Кажи от какво беше!
                  FIAT BRAVO II 1.4 GPL
                  FIAT BRAVA 1.6 16V 103ps
                  FIAT TIPO 1.6i.e. 835.С1 '93 ABS
                  FIAT UNO 1.5

                  Коментар


                    #10
                    Задните цилиндърчета не бяха протекли но бяха се спекли,неможеха да се отворят както трябва,смених ги и всичко е ОК
                    Fiat Tipo
                    Corsa b комби !

                    Коментар

                    Working...
                    X