Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем с моторчето на парното на Браво.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблем с моторчето на парното на Браво.

    Вентилаторът на парното на Бравото (’96, 1,6, няма климатик) се включва чак като завъртя ключа на последно положение. Сега вярно че там си и духа силно, обаче аз искам да имам и нещо междинно като сила на духане. Обаче когато преместя ключа на по-ниските степени, не духа ХИЧ.Дали е изгоряло моторчето на вентилатора или?

    #2
    Имах един Форд, който така си беше заминало моторчето - ил по-точно механиката на перката. Вала са беше разбил леко. На ниските степени духаше съвсееем слабо и трябваше да се надупи докрай, та да духа нещо въобще. Но тук случаят гледам е друг - на последната степен наистина си духа яко, а и не трака като онзи на Форда.Значи може и ключа да е, вярно. Би трябвало да може да се свали и да се пробва с мултицет, нали?

    Коментар


      #3
      Със сигурност е от ключа, щом работи на голямата скорост значи не е изгоряло моторчето.

      Коментар


        #4
        Re: Проблем с моторчето на парното на Браво.

        fcuk написа:
        Вентилаторът на парното на Бравото (’96, 1,6, няма климатик) се включва чак като завъртя ключа на последно положение. Сега вярно че там си и духа силно, обаче аз искам да имам и нещо междинно като сила на духане. Обаче когато преместя ключа на по-ниските степени, не духа ХИЧ.Дали е изгоряло моторчето на вентилатора или?
        Моторчето е здраво,най-вероятно имаш прекъснал гасящ резистор-писано е по темата,при желание разрови архива...Успех !
        Ex. Grande Punto Driver

        Коментар


          #5
          Re: Проблем с моторчето на парното на Браво.

          vesko.t написа:
          fcuk написа:
          Вентилаторът на парното на Бравото (’96, 1,6, няма климатик) се включва чак като завъртя ключа на последно положение. Сега вярно че там си и духа силно, обаче аз искам да имам и нещо междинно като сила на духане. Обаче когато преместя ключа на по-ниските степени, не духа ХИЧ.Дали е изгоряло моторчето на вентилатора или?
          Моторчето е здраво,най-вероятно имаш прекъснал гасящ резистор-писано е по темата,при желание разрови архива...Успех !
          Бравото, мисля че е с електронно управление. Ако е така пробиват двата мощни транзистора.Ако е с гасящи резистори, е възможно да е прекъснал термоизключвателя. Ако е той може да се шунтира с една по-дебела жица. Това обаче е временно решение, все пак Yellow_Flash_Colorz_PDT_08

          Коментар


            #6
            Добре, първо не съм много навътре с електротехниката и дет с казва още се уча да работя с мултицета,така че вие малко ме хвърлихте в музиката с тея хиляда видове резистори.Значи първо ми се струва, че ключето е механично, т.е. едва ли е с електронно управление.Ако приемем, че е така, явно проблемът му е този "прекъснал гасящ резистор"или просто казано ключето не подава ток до моторчето на нито една позиция освен на последната.Та ако съм прав дотук, какво е решението? Свалям ключа и му пробвам съпротивленията на различните позиции,за да видя наистина ли са свършили? Имате ли идея как се сваля това ключе - просто с леко напъване с отверка или това ще свали само врътката отгоре, а самото тяло ще остане вътре? Трябва да ли свалям цялата средна конзола да си отворя достъп?И при положение, че се справя успешно с диагностиката и се окаже че наистина е изгоряло, предполагам няма оправия, а трябва нов ключ, така ли?

            Коментар


              #7
              fcuk написа:
              ...И при положение, че се справя успешно с диагностиката и се окаже че наистина е изгоряло, предполагам няма оправия, а трябва нов ключ, така ли?
              Шанса да ти се прее..л ключа е почти никакъв. Потърси къде са резисторите. Те се намират във въздуховода, след вентилатора. И провери тях.

              Коментар


                #8
                под жабката турси моторчето-до него има или около него ще видиш 4 жички които влизат в нещо като купол-провери си жичките да не са нагорели и да не дава хубав контакт а ако не са жичките свали купола с 2 болтчета е хванат и си сложи жичка на рзистора и пиши кво си направил
                Fiat Punto 1.1моно 95г.-Няма го вече
                Alfa Romeo 146 1.9JTD 99г.
                Alfa Romeo 155 1.7TS 93г.

                Коментар


                  #9
                  Както ви казах съм малко бос в тая част с електротехниката, въпреки че се бутам упорито.За мен резистор е нещо подобно на следното:Как изглежда един гасящ резистор и с каква цел "му се слага жица"? За да го шунтираме ли?

                  Коментар


                    #10
                    е то това е де!потърси отдолу под жабката къде е точно-
                    Fiat Punto 1.1моно 95г.-Няма го вече
                    Alfa Romeo 146 1.9JTD 99г.
                    Alfa Romeo 155 1.7TS 93г.

                    Коментар


                      #11
                      Добре, прекарах няколко часа в четене тука из форума и видях, че и други хора са имали същия проблем.На първо място може да се окаже проблем със самата клема и да се реши само с контактен спрей.По-лошият вариант е очевидно ако е изгорял резистор. При това положение резисторът трябва да се смени.Явно ми предлагате да го проверя резистора, като го шунтирам с една жичка от краче до краче.Така... След като я сложа тая жичка обаче какво трябва да направя? Да пусна парното на някоя от неработещите степени или какво?Питам така подробно, защото не обичам да се захващам с някоя работа и да се налага да я прекъсвам посредата след като всичко е разглобено, само защото не знам как да продължа. Вече разбрах къде се намира точно моторчето, разбрах и как се отваря, разбрах къде трябва да стои резистора - доколкото четох ипри Браво и при Пунто е едно и също.Но въпросът е какво да правя за да тествам самия резистор? Може би да го замеря с мултицета, но тогава не трябва ли да разпоя първо едното му краче преди да премеря? Дайте идея, а аз обещавам да направя един туториал със снимков материал за този ремонт, който може да влезе в евъргрийн, примерно или нещо подобно, така че да няма повече такива въпроси на тази тема.

                      Коментар


                        #12
                        fcuk написа:
                        . Вече разбрах къде се намира точно моторчето, разбрах и как се отваря, разбрах къде трябва да стои резистора - доколкото четох при Браво и при Пунто е едно и също.Но въпросът е какво да правя за да тествам самия резистор? Може би да го замеря с мултицета, но тогава не трябва ли да разпоя първо едното му краче преди да премеря? Дайте идея, а аз обещавам да направя един туториал със снимков материал за този ремонт, който може да влезе в евъргрийн, примерно или нещо подобно, така че да няма повече такива въпроси на тази тема.
                        Отначало-не зная за всички Браво/а как е ,аз лично съм виждал същото изпълнение като на Пунто при Браво/а от най-първите,без климатик...затова пиша само за това изпълнение...Резистора всъщност е блок от 3 или 4 резистора/зависи колко са скоростите/ ,навити на общо тяло-последователно свързани,жични,мощни,отгоре са заляти със зеленикава керамика-във веригата има и биметален термопредпазител,отгоре на резисторите.Целия блок е с размери на 1/2 цигарена кутия.Като се извади,може да се премери/на място е неудобно/нищо не се разпоява, отсъединяваш от конектора...и мериш Превключвателя е директен-без електроника,и също се проверява с мултимер...Уточнявам още веднъж,възможно е да има и други изпълнения,пиша за това,което съм виждал и работил по него...!!Успех !
                        Ex. Grande Punto Driver

                        Коментар


                          #13
                          Супер - това беше отговор на място, точно това ме интересуваше. Значи са няколко - по един за всяка скорост и се вадят като блок, така че удобно да се измерят. Звучи екстра.Утре се захващам да го извадя. Мерси много!

                          Коментар


                            #14
                            Възможно е резисторите да са здрави, а да си е заминал термопрекъсвача. Него също можеш да го премериш с мултицета. Ако всичко е ОК трябва да дава 0 ома.

                            Коментар


                              #15
                              ОК, предполагам, че под термопрекъсвач имаш предвид ключа на таблото? Или?Както и да е, първо ще извадя резисторите да ги проверя и ако тогава всичко е ок,ще ви питам пак какво друго да гледам.

                              Коментар

                              Working...
                              X