Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тест на куплунга на бензиновата п-а

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Тест на куплунга на бензиновата п-а

    Понеже нещо ми се прецака уреда за нивото на горивото (стои на 0 и лампата си свети при пълен резервоар) се чудя дали повредата може да се локализира чрез куплунга към бензиновата помпа?Устройството за отчитане нивото на бензин в рез-ра е прикрепено към помпата и подава сигнал към таблото, та може да се предположи, че два от контактите на куплунга на помпата са точно за това. Обаче не се знае кои! Ако почна да укъсявам (с мосче) два по два контактите на куплонга и да следя за промяна в положението на стрелката на таблото би трябвало в един момент да уцеля двата контакта, които служат за отчитане на нивото на бензина. Ако нито една от комбинациите не сработи значи проблема е между помпата и таблото. В противен случай ще трябва да се прегледа рамото на поплавъка или да си търся друга помпа.Въпросът е: може ли с укъсяването на произволни контакти от куплонга (при изваден от помпата куплонг) да предизвикам някаква друга повреда???
    2.4 JTD

    #2
    1. Незнам точно какви са изводите на буксата, но щом е за помпата - то там отиват и 12В за захранването и .... за да мериш нивото трябва колюча да си дал на контакт ... следователно на буксата може да се е появило напрежение +12В - трябва преди това с уред да замериш това ...за да не окъсиш към маса ...2. Ако имаш схема - ел. на колата - по цветовете кабели може да разбереш точно кои са тези на нивомера - който по принцип е един потенциометър чието съпротивление се мени в зависимост от нивото а на определено място до нулата има контакт постоянен за лампата за резервата, така че ако заеш кои са точните кабели по лесно би станало.3. надявам се разбра обяснението ми ...
    Tempra 1.6 i.e. S Lybra 1.8 vvt lx 088 9 242 369

    Коментар


      #3
      Колеги, поне при мен на Типото кабелите на нивомера са си отделно, два броя между който ина определено съпротивление генерирано от пистите на датчика в резервоара.Сигурен съм че може да се симулира дори пулен, полупълен и т.н. резервоар стига човек да има едно променливо съпротивление (потенциометър) - слагаш го и въртиш и настройвах колко да ти показва стрелката.Е, хубаво е обаче да се измери предварително омажа на пистичките за да се подбере подходящ потенциометър.
      Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
      Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
      ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

      Коментар


        #4
        Излезе, че уреда на таблото си е OK, стрелката се лепи на max като се укъси 3 и 4 контакт. Днес ще вадя помпата да видя дали не е нещо механично.
        2.4 JTD

        Коментар


          #5
          Re: Тест на куплунга на бензиновата п-а

          Ernom написа:
          .... може ли с укъсяването на произволни контакти от куплонга (при изваден от помпата куплонг) да предизвикам някаква друга повреда???....
          Според мен не. При даване на контакт дедйствително се подават +12в към помпата, НО ако двигателят не заработи в следващите няколко секунди (а това няма как да стане при изваден куплунгна помпата) ЕКУ-то изключва захраването изчакай малко и давай смело няма какво да стопиш. Не знам как е на пунто, но като гледам на типото схемата, към уреда заа нивото отиват 2 кабела м/у които е свързан датчика (т.е. той не е както другите с единия край към маса) Ако го замостиш би трябвало да ти покаже пълен резервоар. По тази логика ако ти показва постоянно празно е възможно някъде да имаш лош контакт или прекъснат кабел по веригата м/у датчика и уреда. Но то като го замостиш ще се разбере.
          FIAT Tipo 1,4mi - EX
          Alfa Romeo 146ti - EX
          Alfa Romeo 156 2,4JTD

          Коментар


            #6
            Ееееее, докато го напиша си отговорил :D Значи в такъв случай най-вероятно е блокирал поплавъка на датчика. При мен беше подобен проблема, само дето показваше малко над 0, независимо колко бензин имам. Отваряне, почистване... вече втора година работи идеално.
            FIAT Tipo 1,4mi - EX
            Alfa Romeo 146ti - EX
            Alfa Romeo 156 2,4JTD

            Коментар

            Working...
            X