Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изместване на стабилизиращата щанга на Мареа- ОПРАВЕН

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Изместване на стабилизиращата щанга на Мареа- ОПРАВЕН

    Здравейте, колеги !Имам следният проблем: болта на биелетката от дясната страна (посочен с червена стрелка), започна да удря в детайла оцветен с червено на схемата. Възможно ли е да се е скъсал или развил десният тампон на стабилизиращата щанга, или има вероятност проблема да е доста по-голям ? Могат ли да се сменят тия тампони без да се ходи в сервиз ?
    Прикачени файлове
    Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

    #2
    Re: Тампони на стабилизиращата щанга на Мареа

    Dido_Lyubenov написа:
    Здравейте, колеги !Имам следният проблем: болта на биелетката от дясната страна (посочен с червена стрелка), започна да удря в детайла оцветен с червено на схемата. Възможно ли е да се е скъсал или развил десният тампон на стабилизиращата щанга, или има вероятност проблема да е доста по-голям ? Могат ли да се сменят тия тампони без да се ходи в сервиз ?
    Наскоро писах по същата тема - само че при мен чукането е от другата страна. Причината е в изместване на стабилизиращата щанга, неясно защо. След охлабване на болтовете които държат щангата се опитаха да я върнат обратно/ с помощтта на големия чук/, но не можаха да я върнат в изходно положение. Щангата мръдна малко, дотолкова, че в момента не чука. А в някоя от другите теми бях чел, че тампоните не се продават като отделна част, но имало начин да се приспособят. Никъде не прочетох обаче дали може да се сменят без да се разглоби половината кола. Ако имаш някакъв успех, моля те сподели.
    Fiat Marea 1,6 16V 1998
    Lancia Y 1.2 8v 1997
    Fiat Tempra 1.6 1991

    Коментар


      #3
      Тампоните си се продават отделно разбира се, преди година и нещо ги смених, струваха 20тина лева и един познат ми взе 7-8 лева да ги смени. Не съм го гледал ама за тия пари сигурно е лесна работата.
      ex. Fiat Marea 1.6 16 - 1999
      Mazda 6 2.0 Petrol GY 2006

      Коментар


        #4
        Re: Тампони на стабилизиращата щанга на Мареа

        nikolay nikolov написа:
        Наскоро писах по същата тема - само че при мен чукането е от другата страна. Причината е в изместване на стабилизиращата щанга, неясно защо.
        Аз сега се загледах в схемите от двете картинки, и открих една разлика. На първата картинка долният болт на биелетката сочи навътре, а горният навън. На втората картинка, като че ли е на обратно... Дали ако биелетката е поставена като на горната схема, не избутва постепенно щангата, и от това да се получава това изместване ? Ще опитам да обърна дясната биелетка, и ще пиша какво съм постигнал. Но ако някой има друга идея по въпроса, нека да сподели, пък и въпроса за смяна на тампоните без "голямото разглобяване" остава.
        Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

        Коментар


          #5
          Наистина не намерих друга причина да се получи описания ефект освен да се е изместила стабилизиращата щанга наляво, по неясни и за мен причини.Успях да се преборя с проблема по следният начин : Откачих биелетките от двете страни на щангата и с клатене нагоре - надолу, дърпане на шангата надясно и в същото време един приятел я налага с чук от другата страна, докато мръдна с около 3 - 4 мм надясно. Охлабих болтовете на тампоните и обрах луфта докрай надясно и така ги стегнах отново. Тампоните се оказаха здрави.Засега не се чува тракане, ще видим докога :D Между другото, някой има ли идея, дали другият модел биелетки, които се хващат за носача и щангата, а не за амортисьора и щангата, ще станат за Марея ? Предполагам, че като са хванати към амортисьора, когато се завърти волана наляво или дясно, понеже тази му част от амортисьора за която са хванати биелетките също се върти и вероятно тогава се получава страничен напън върху щангата и тя се измества постепенно. Ако биелетките са закрепени към носачите, ще има само вертикално усилие в/у щангата, и тя няма да се мести.
          Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

          Коментар


            #6
            Dido_Lyubenov написа:
            Между другото, някой има ли идея, дали другият модел биелетки, които се хващат за носача и щангата, а не за амортисьора и щангата, ще станат за Марея ?
            Няма да станат защото те се захващат по друг начин към щангата не странично ,а вертикално ако разбираш за какво става реч.Ако нагрееш и завъртиш края на твоята щанга на 90 градуса ще стнане предполагам.
            Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
            Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

            Коментар


              #7
              Tornado написа:
              Няма да станат защото те се захващат по друг начин към щангата не странично ,а вертикално ако разбираш за какво става реч.Ако нагрееш и завъртиш края на твоята щанга на 90 градуса ще стнане предполагам.
              Прав си, колега. Разгледах описанието на Браво, и открих разликата. Бравото е с такива биелетки.P.S.: Промених заглавието на темата, защото се оказа, че проблема не са тампоните, а изместването на щангата .
              Прикачени файлове
              Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

              Коментар


                #8
                Изместване на стабилизиращага щанга

                Наскоро споделих проблема с един познат който има Мареа комби - оказа се, че и той е имал същия проблем. Решил го е като е отрязал стърчащия болт на биалетката. Явно проблемът е конструктивна недомислица - струва ми се че при Браво / Брава изместване на щангата е невъзможно, защото двата края на стабилизиращата щанга са здраво застопорени с другия вид биалетки.
                Fiat Marea 1,6 16V 1998
                Lancia Y 1.2 8v 1997
                Fiat Tempra 1.6 1991

                Коментар


                  #9
                  Сега погледнах на колата, за Брава става въпрос и биалетките са точно като на последната снимка, къси ако мога така да се изразя. Аз мислех, че Браво/а и Марея не се различават в предното окачване.
                  Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
                  Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

                  Коментар


                    #10
                    Re: Изместване на стабилизиращага щанга

                    nikolay nikolov написа:
                    Наскоро споделих проблема с един познат който има Мареа комби - оказа се, че и той е имал същия проблем. Решил го е като е отрязал стърчащия болт на биалетката. Явно проблемът е конструктивна недомислица - струва ми се че при Браво / Брава изместване на щангата е невъзможно, защото двата края на стабилизиращата щанга са здраво застопорени с другия вид биалетки.
                    Не мисля, че е "конструктивна недомислица", защото има логика да е по този начин изпълнено при Мареа. В случая при Мареа, натоварвнаето, предизвикано от стабилизиращата щанга попада върху амортисьора, и по този начин разтоварва шарнира на носача. Вероятно този проблем е признак, че трябва вече да се сменят тампоните на стабилизиращата щанга, но не бях подготвен за това. При следваща поява на този проблем ще ги сменя и ще се разбере, дали е вярно предположението ми.
                    Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                    Коментар


                      #11
                      Той амортисьора чрез шенкела пак е вързан към носача и шарнира Няма как да разтовариш шарнира, карайки по софийските дупки

                      Коментар


                        #12
                        Верно е! Просто това е друго конструктивно решение. Една идея по-добро според мене, но както се оказва само теоретично.
                        FIAT BRAVO II 1.4 GPL
                        FIAT BRAVA 1.6 16V 103ps
                        FIAT TIPO 1.6i.e. 835.С1 '93 ABS
                        FIAT UNO 1.5

                        Коментар


                          #13
                          maiden написа:
                          Той амортисьора чрез шенкела пак е вързан към носача и шарнира Няма как да разтовариш шарнира, карайки по софийските дупки
                          Да, но аз карам по русенските дупки :D :D :D
                          Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                          Коментар


                            #14
                            Здравейте колеги.Съжалявам, че събуждам тази стара тема, но имам същия проблем и реших да понапиша нещо Когато закупих моята Мареа, след 500-600 километра Софииско.. се разтропа, както предполагам става с почти всички коли, които до сега не са тествани по подобни терени Реших да сменя носачите и беалетките (простете ако съм го написал неправилно). Оказа се лесна задача, след като само 5 дни преди моята смяна помогнах на мой приятел с неговото Браво. Вече знаех кое как става и смяната стана за сравнително малко време... Не мина много време след смяната, когато откртих същия проблем, който описвате по-нагоре. Беалетката от дясната страна на автомобила или по скоро нейният болт, опираше в показаната на снимката част. И аз както колегите останових че стабилизиращата щанга се е изместила именно на дясно. Това което ми хрумна е, да разхлабя щангата от тампоните и с един лост да я натисна в обратната посока, така че да се прибере на мястото си. Ако правите това - най-добре да сте 2-ма. Аз използвах помощник и стана доста добре Докато той държеше щангата с лоста, аз затегнах тампоните и щангата остана на мястото си. Скоро след това (може би около 6000 км) открих, че положението е почти същото. Утре бях намислил да сменя беалетките отново, защото мисля, че им е дошло времето. Сега като се замисля обаче май ще понасменям малко повечко неща.Мисля да сменя кормилните накрайници,беалетките и тампоните на стабилизиращата щанга. За последното съм чувал доста .. неприятни неща. Било доста трудничко .. ама ще го видя на място, като почна да го правя Може да понаснимам малко, за да имат хората за напред представа за какво иде реч Не че съм експерт, но мисля че ще е полезна една доза личен опит изразен със снимков материал Ще съм благодарен ако ме насочите със стабилизиращата щанга. Някой който има опит ако даде акъл, хич няма да е излишен.
                            Fiat Tipo Turbo Integrale | powered by ICIDesign
                            Fiat Marea 1.6 16v

                            Коментар


                              #15
                              porosenoq написа:
                              Здравейте колеги.Съжалявам, че събуждам тази стара тема, но имам същия проблем и реших да понапиша нещо Когато закупих моята Мареа, след 500-600 километра Софииско.. се разтропа, както предполагам става с почти всички коли, които до сега не са тествани по подобни терени Реших да сменя носачите и беалетките (простете ако съм го написал неправилно). Оказа се лесна задача, след като само 5 дни преди моята смяна помогнах на мой приятел с неговото Браво. Вече знаех кое как става и смяната стана за сравнително малко време... Не мина много време след смяната, когато откртих същия проблем, който описвате по-нагоре. Беалетката от дясната страна на автомобила или по скоро нейният болт, опираше в показаната на снимката част. И аз както колегите останових че стабилизиращата щанга се е изместила именно на дясно. Това което ми хрумна е, да разхлабя щангата от тампоните и с един лост да я натисна в обратната посока, така че да се прибере на мястото си. Ако правите това - най-добре да сте 2-ма. Аз използвах помощник и стана доста добре Докато той държеше щангата с лоста, аз затегнах тампоните и щангата остана на мястото си. Скоро след това (може би около 6000 км) открих, че положението е почти същото. Утре бях намислил да сменя беалетките отново, защото мисля, че им е дошло времето. Сега като се замисля обаче май ще понасменям малко повечко неща.Мисля да сменя кормилните накрайници,беалетките и тампоните на стабилизиращата щанга. За последното съм чувал доста .. неприятни неща. Било доста трудничко .. ама ще го видя на място, като почна да го правя Може да понаснимам малко, за да имат хората за напред представа за какво иде реч Не че съм експерт, но мисля че ще е полезна една доза личен опит изразен със снимков материал Ще съм благодарен ако ме насочите със стабилизиращата щанга. Някой който има опит ако даде акъл, хич няма да е излишен.
                              опиши какво е станало
                              Фиат Мареа 1,8 16В, 1999г

                              Коментар

                              Working...
                              X