Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За стабилността на Темпрата...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За стабилността на Темпрата...

    Привет...исках да ви разкажа каква история имах вчера и впечатленията ми от събитието.Карам си аз по Цариградско шосе, посока Орлов мост-Младост. Вали един дъжд, коли като на поляната до язовир Жребчево..../ / -една до друга и скорост около 65-70 при прилична дистанция, разбира се.Карам си аз и някъде около 200-300 метра преди отклонението за площад"/...олеее, какъв беше-за към Студ. град/, ми звъни мобилния телефон. Поглеждам на долу /стойката ми е между скоростния лост и ръчната спирачка/, виждам кой ме търси, изкарвам телефона и в момента, в който вдигам поглед-.....изтръпвам. Всички коли пред мен спрели, аз си бича със 65-70, абсурд да спра, поглеждам за стотни от секундата в дясното странично огледало /няма движение/ и съответно завъртам рязко волана..........Колеги, който от тук нататък ми каже че Темпрата е нестабилна кола, ще го з....юя. Не мръдна тая кола, е...съвсем леко, даже по скоро деликатно се подхлъзна, но в момента, в който изправих волана, колицата си заспа..........не мога да кажа че съм със супер гуми, валеше си яко, а и скоростта си беше твърде висока-не се уплаших толкова, колкото ме впечатли реакцията на автомобила....уверявам ви че със старата ми кола-Нисан Съни, щяхте да обирате колегата си на части под цариградско и да ме опявате-оная си беше шейна.......Та пожелавам ви да не ви спохождат подобни неволеви тестове на стабилността на колите ви, но и разбрах защо на това шосе му викат "Бермудския триъгълник"...Лека и безавариина на всички!!!

    #2
    Подкрепа!!!

    Колега, напълно съм съгласен с теб. Имаме Темпрата от година и имам същото впечетление за стабилността и. Особено и ако се сложат и добри гуми ... направо си залепва на пътя .....
    Tempra 1.6 i.e. S Lybra 1.8 vvt lx 088 9 242 369

    Коментар


      #3
      И Типото не се дава лесно. По какви ли не завои съм го карал, ама когато е поднасяло винаги е било много балансирано - и предните и задните гуми поднасят еднакво, така че резултата е просто леко транслиране и никога не съм се завъртал. Не му е тук мястото но с един приятел с Форд Ескорт се въртяхме на абсолютно сух път при скорост 60-70 км/час в ПРАВА отсечка.
      минимум електроника в колата = максимум възможности за "направи си сам" подобрения
      Tipo 1.4 карбуратор 350 000km без ремонт на двигателя. По последни данни-вероятно достоверни, но не 100%, май километрите са 250 000км.

      Коментар


        #4
        Re: За стабилността на Темпрата...

        Anonymous написа:
        Привет...исках да ви разкажа каква история имах вчера и впечатленията ми от събитието.Карам си аз по Цариградско шосе, посока Орлов мост-Младост. Вали един дъжд, коли като на поляната до язовир Жребчево..../ / -една до друга и скорост около 65-70 при прилична дистанция, разбира се.Карам си аз и някъде около 200-300 метра преди отклонението за площад"/...олеее, какъв беше-за към Студ. град/, ми звъни мобилния телефон. Поглеждам на долу /стойката ми е между скоростния лост и ръчната спирачка/, виждам кой ме търси, изкарвам телефона и в момента, в който вдигам поглед-.....изтръпвам. Всички коли пред мен спрели, аз си бича със 65-70, абсурд да спра, поглеждам за стотни от секундата в дясното странично огледало /няма движение/ и съответно завъртам рязко волана..........Колеги, който от тук нататък ми каже че Темпрата е нестабилна кола, ще го з....юя. Не мръдна тая кола, е...съвсем леко, даже по скоро деликатно се подхлъзна, но в момента, в който изправих волана, колицата си заспа..........не мога да кажа че съм със супер гуми, валеше си яко, а и скоростта си беше твърде висока-не се уплаших толкова, колкото ме впечатли реакцията на автомобила....уверявам ви че със старата ми кола-Нисан Съни, щяхте да обирате колегата си на части под цариградско и да ме опявате-оная си беше шейна.......Та пожелавам ви да не ви спохождат подобни неволеви тестове на стабилността на колите ви, но и разбрах защо на това шосе му викат "Бермудския триъгълник"...Лека и безавариина на всички!!!
        Колега, голям късмет си извадил - радвам се, че нищо ти няма, иначе - за стабилността спор няма. Аз самият си мислех, че Типо-то е много стабилна кола, докато не се качих на Браво-то - сравнение просто не може да има, но все пак Браво-то е със спортното окачване и т. н.
        Alles in Ordnung

        Коментар


          #5
          Ма естествено обаче Типцето е по стабилно от Темпрата, щото му е по къса задницата... Бравото може и да е по-стабилно в сравнение с Типото, но това би могло да се провери, ако съпоставим Браво 20v срещу Sedicivalvole, или пък Браво 1.6 16 с/у Типо 1.6... Аз лично бих се пробвал с Фиатката.. Също така бихме могли да се аргументираме, с какво точно се отличава едното от другото окачване.
          Shumi's trainer! /Tipo 1.6 i.e. DOHC 90hp/
          /Dedra 1.8 i.e./

          Коментар


            #6
            lovelyBoy написа:
            Ма естествено обаче Типцето е по стабилно от Темпрата, щото му е по къса задницата...
            Не мога да се съглася с теб. Все пак Темпрата е по - тежка и съответно по-стабилна
            Yellow_Flash_Colorz_PDT_45 Fiat Тempra 09.1990г. 159А2.000 Yellow_Flash_Colorz_PDT_45

            КУПУВАМ: Теглич за Темпра
            КУПУВАМ: Халогени за Фиат Темпра...
            КУПУВАМ: Спортен волан

            http://www.tempra-clube.hit.bg
            http://www.tempras.myfreebb.com

            Коментар


              #7
              Ако следваме законите на кинематиката и динамиката Типото в такъв случай винаги трябва да е по-стабилно спрямо Темпрата при еднакви други условия. При рязко завъртане на волана се получава въртящ момент на купето, който е свързан с теглото, намиращо се на разстояние от центъра на въртене - предните колела. В случая това е багажника и ако там нямаше разлика между Типо и Темпра и двата автомобила ще се държат еднакво. Но обаче има - багажника на Темпра е по-тежък с няколко си килограма и чисто теоретично трябва да предизвика по-голямо занасяне на задницата. Това обикновенно се компенсира с разлика в настройките на окачването и твърдостта на амортиьорите, но в случая май това не е така - напълно са еднакви. От което си мисля че скоростта не е била достатъчно висока за да има неприятни последици и само реакцията е била достатъчна за да се избегне по-лошото освен уплах. Все пак дано не се случва оттук нататък.

              Коментар


                #8
                На Типото дупенцето му е по леко и първо то тръгва, докото с Темпрата няма този проблем. Имал съм и Типо и не мисля че разликата в стабилността е толкова драстична. Много важно е също с какви амортисьори карате.
                Alfa 156 2.4JTD ~180p.s., Alfa 145 1.9 JTD~140p.s., MAREA 2.4TD124p.s., TEMPRA 1.9 TD-92p.s., TIPO 1.6 2act-90p.s.

                Коментар


                  #9
                  pinifarina написа:
                  На Типото дупенцето му е по леко и първо то тръгва, докото с Темпрата няма този проблем. Имал съм и Типо и не мисля че разликата в стабилността е толкова драстична. Много важно е също с какви амортисьори карате.
                  Така е ,но само ако настилката е мокра наистина леко занася ,но при суха настилка типото също е като залепено за пътя.
                  FIAT TIPO 1,6

                  Коментар


                    #10
                    Същите добри впечатления, а 145-146 е базирана на Типо, това лято пробвах с гуми Бриджстоун, колата си беше наистина като залепена на пътя!
                    Lancia Kappa 2.4 JTD 99`
                    Uno 75 1.5i.e.8V 88`

                    Коментар


                      #11
                      не бих казал същите добри думи за темпра комби. може би заради височината
                      TEMPRA 2.0 i.e. SW Suite 159A6046

                      Коментар


                        #12
                        мдам и аз не съм много очарован от Мареа Уикенд ... по въпроса със стабилността
                        Novitec Rosso Passionale 1.9 MultiJet
                        Alfa Romeo 156 JTS Selespeed Ti

                        Коментар


                          #13
                          Моите впечатления са малко по-различни, защото се качих на Темпрата от Ситроен ВХ. НЯМА по-стабилна кола от Ситроените с хидравлично окачване! Но и Темпрата не ме е подвеждала, лошото е че съм с летни гуми и като имаше сняг беше малко по-трудно да се нацели пътя Относно въртящия момент - това което казва колегата Stilo е вярно отчасти. Това, че багажника е по-издаден не оказва никакво влияние на въртящия момент, ако центъра на тежестта е на същото място. Ако се сравняват Типо и Темпра с еднакви двигатели - тогава си прав, но ако Темпрата е по-тежка отпред - т.е. с по-голям двигател - може да се окаже че при Типото завъртащият момент е по-голям. Освен това завъртането зависи и от силата на триене при напречно плъзгане- която пък е функция на теглото на автомобила. Така че при по-тежки коли, ако колата веднъж се е завъртяла - по-трудно ще се овладее, но пък и по-трудно се стига до завъртане.

                          Коментар


                            #14
                            Видях мнение за стабилността на ТЕМПРА комби....... и аз никак не съм очарован за поведението в завой, но пък има перфектни спирачки и вози отлично.Но пък в крайна сметка си е комби,неможеш да очакваш стабилност като на ТИПО например.
                            TEMPRA 1.6 SX

                            Коментар


                              #15
                              Поглеждам на долу /стойката ми е между скоростния лост и ръчната спирачка/, виждам кой ме търси, изкарвам телефона и в момента, в който вдигам поглед-.....изтръпвам.
                              Познато, познато усещане... За комбака и аз не мога да кажа много добри думи като стабилност но това го отдавам ИЗЦЯЛО на гумите - летните са ми някакви корморан рън про, бла-бла-бла... 3 сезон ги карам но още като ги купих бяха абсолютен боклук. Толкова голям, че дори от фразата "за толкова пари - толкова" не ми става по-добре На "Цариградско" като завали, прекрасно разбирам как са се чувствли японците камикадзета в кабинките на управляемите си торпеда по време на мисия П.С - Замислих се че не е същото - имали са много по-голям контрол над съоражението
                              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                              Коментар

                              Working...
                              X