Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Още малко разсъждения относно ламбда сонда и емулатор

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Още малко разсъждения относно ламбда сонда и емулатор

    Отностно същността и работата на ламбда сондата във форума е писано много, но не е ясно как се държи тя при работа на газ и защо е необходим ламбда емулатор. Независимо от това, дали АГУ то има ламбда контрол или не емулатора е факт. Относно правилното изгаряне на бензина в литературата пише много. Съотношението м/у въздуха и бензина прябва да е 14/1. При пълно изгаряне се отделя само СО2 и Н2О. Наличието на по-голямо или по-малко количество О2 в изгорелите газове обуславя наличието на бедна или богата смес или недобро горене. Вероятно така е и при газта. Защо обаче при системите АГУ с ламбда контрол е необходимо поставяне на емулатор?. Дали има нещо по различно в изгарянето на газта или причината е друга. Засега в литературата не съм срещал информаци, как изгаря газта, какво е смесообразуването, наличиета на остатъчен кислород и дали значително се различава от изгарянето на бензина. Според мен е малко вероятно. Необходимостта от ламбда емулатор според мене се обуславя не толкова от разликата в горенето на газ и бензин а от техническото съвършевнство на системата за ламда контрол и ECU то. Регулилането на газта се извършва от стъпков мотор, който реагира по-бавно и постепенно на промените. Именно тази забавена реакция според мен обърква ECU то, което при бензин реагира значително по-бързо, променя импулса към дюзите и очаква съответния бърз резултат. При газовия инжекцион това забавяне липсва и вероятно не се поставя емулатор. Ако не съм прав, моля коригирайте ме!
    Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
    двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

    #2
    Re: Още малко разсъждения относно ламбда сонда и емулатор

    Petko написа:
    . Дали има нещо по различно в изгарянето на газта или причината е друга. Засега в литературата не съм срещал информаци, как изгаря газта, какво е смесообразуването, наличиета на остатъчен кислород и дали значително се различава от изгарянето на бензина.
    Има!Чел съм го някъде из нета(като го намеря пак,ще ти пратя линка)!Мисля,че съвсем различна смес излиза на изхода ,където мери ламбда-сондата,а от там и даването на грешка!
    Fiat Croma 1.9 MultiJet 120 hp

    Коментар


      #3
      Газта изгаря много по-ефективно и вместо около 3-4% СО2 (на бензин) излизат около 0,5% в изгорелите газове (това на газ)Оттам и ламбда сондата си дава данни , но компютъра счита за грешка това и влиза в авариен режим (ако има такъв).Също в изгорелите газове се съдържат въглеводориди ("СН" ; те също са основен признак за доброто изгаряне) и други хим. съединения...Катализаторът доста променя тези стойности , затова и настройка на газанализатор при наличието на катализатор е невъзможна...
      Газови уредби , монтаж , диагностика , ремонти на бензинови двигатели , ауспуси...
      София , Горубляне ,ул. Самоковско Шосе 1 (срещу ОМВ на автоборсите) 978-20-82 973-67-24 0877-27-20-21

      Коментар


        #4
        The_Machine написа:
        Газта изгаря много по-ефективно и вместо около 3-4% СО2 (на бензин) излизат около 0,5% в изгорелите газове (това на газ)Оттам и ламбда сондата си дава данни , но компютъра счита за грешка това и влиза в авариен режим (ако има такъв).Също в изгорелите газове се съдържат въглеводориди ("СН" ; те също са основен признак за доброто изгаряне) и други хим. съединения...Катализаторът доста променя тези стойности , затова и настройка на газанализатор при наличието на катализатор е невъзможна...
        човече, според мен се бъркаш тотално относно химическите процеси при горенето:- наличието на СО2 се обуславя от наличието на С във въглеводородните съединения, каквито са бензините и газта, кото в процеса на горене се окислява до CO2. и дори напротив на това което казваш, при непълното изгаряне на тези горива се отделя CO;- наличието на CH, както и на С, CO e СИГУРЕН признак за непълно изгаряне на горивото!+ горните 2 съображения доколкото знам лабда сондата мери кислородните молекули в отработената газова смес, а не наличието на въглероден диоксид или неизгорели въглеводороди!и последно химическите формули на пропан-бутана са съответно C3H8 и C4H10!Така мисля аз!
        "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
        (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

        Коментар


          #5
          charlie написа:
          The_Machine написа:
          Газта изгаря много по-ефективно и вместо около 3-4% СО2 (на бензин) излизат около 0,5% в изгорелите газове (това на газ)Оттам и ламбда сондата си дава данни , но компютъра счита за грешка това и влиза в авариен режим (ако има такъв).Също в изгорелите газове се съдържат въглеводориди ("СН" ; те също са основен признак за доброто изгаряне) и други хим. съединения...Катализаторът доста променя тези стойности , затова и настройка на газанализатор при наличието на катализатор е невъзможна...
          човече, според мен се бъркаш тотално относно химическите процеси при горенето:- наличието на СО2 се обуславя от наличието на С във въглеводородните съединения, каквито са бензините и газта, кото в процеса на горене се окислява до CO2. и дори напротив на това което казваш, при непълното изгаряне на тези горива се отделя CO;- наличието на CH, както и на С, CO e СИГУРЕН признак за непълно изгаряне на горивото!+ горните 2 съображения доколкото знам лабда сондата мери кислородните молекули в отработената газова смес, а не наличието на въглероден диоксид или неизгорели въглеводороди!и последно химическите формули на пропан-бутана са съответно C3H8 и C4H10!Така мисля аз!
          Charlie - прав си. Освен това на английски ламбда сондата я наричат "Oxygen sensor" което ще рече сензор за кислорода т.е. мери количеството на кислорода. При изгарянето на бензина, газта или метана на теория трябва да се отделят H2O, CO2, CO в съответните съотношения. На практика, поради наличието на примеси в бензина, газта или метана се получават и други остатъчни продукти, но освен да съкратят живота на ламбда сондата тия остатъчни продукти нямат забележим ефект върху показанията и.
          минимум електроника в колата = максимум възможности за "направи си сам" подобрения
          Tipo 1.4 карбуратор 350 000km без ремонт на двигателя. По последни данни-вероятно достоверни, но не 100%, май километрите са 250 000км.

          Коментар


            #6
            Колеги, по своята същност, ламбда сондата си е чист термометър - мери температурата на изгорелите газове и според тях подава волтаж към ЕКУ-то, където според специални формули се изчислява какво е съотношението на кислорода в тях
            Alles in Ordnung

            Коментар


              #7
              Zaphod написа:
              Колеги, по своята същност, ламбда сондата си е чист термометър - мери температурата на изгорелите газове и според тях подава волтаж към ЕКУ-то, където според специални формули се изчислява какво е съотношението на кислорода в тях
              не си прав, че ламда сондата е термометър. няма как по темперетурата на изходящите газове, да се съди за количеството на кислородните молекули съдържащи се там. вярно е че ламбда сондата има доста висока работна температура, дори някои модели имат собствено "отопление", но това не я прави термометър. до колкото знам принципа на работа е следния - самата сонда представлява елемент от циркониев диоксид, който генерира собствено напрежени в зависимост от броя на кислородните молекули в изгорелите газове и т.н. е тук е по-подробно:http://www.picotech.com/auto/lambda_sensor.html
              "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
              (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

              Коментар


                #8
                Zaphod написа:
                Колеги, по своята същност, ламбда сондата си е чист термометър - мери температурата на изгорелите газове и според тях подава волтаж към ЕКУ-то, където според специални формули се изчислява какво е съотношението на кислорода в тях
                Не, това категорично не е вярно. Ламбда сондата е газов датчик, който реагира на концентрацията на кислород. Друг е въпросът, че за да работи нормално, ламбда сондата трябва да е загрята до поне 300 градуса (просто такъв е принципа на работа). По тази причина, някои ламбда сонди имат нагревател, за да загрява по-бързо при запалване на студен двигател.По мои данни, ламбда сондите си работят нормално и със газ. При наличие на ламбда контрол на газовата уредба, ламбда сондата се изключва от компютъра на бензиновия инжекцион и се свързва към компютъра на газовата уредба. В такъв случай, за да не трупа компютъра грешки, сигурно трябва да се включи емулатор.Правилото е следното: "Ламбда емулатора" не влияе по никакъв начин на газовата уредба. Той служи за да не се нарушава работата на бензин. Обратно - "Ламбда контрола" действа на на газовата уредба, но не влияе по никакъв начин на работата на бензин.Поздрави.
                Fiat Ritmo 105TC
                1600cc 105к.с.

                Коментар


                  #9
                  По мои данни, ламбда сондите си работят нормално и със газ.
                  Ламбда сондата дава информация за остатъчния кислород в изгорелите газове, следователно ще генерира едно и също напрежение независимо дали се работи на бензин или газ. Защо тогава е необходим емулатора !!!! Има все пак нещо което различава работата на бензин и газ и аз продължавам да мисля, че това е бързодействието на сработване на двете системи - ECU и ламбда контрола
                  Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
                  двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

                  Коментар


                    #10
                    charlie написа:
                    Zaphod написа:
                    Колеги, по своята същност, ламбда сондата си е чист термометър - мери температурата на изгорелите газове и според тях подава волтаж към ЕКУ-то, където според специални формули се изчислява какво е съотношението на кислорода в тях
                    не си прав, че ламда сондата е термометър. няма как по темперетурата на изходящите газове, да се съди за количеството на кислородните молекули съдържащи се там. вярно е че ламбда сондата има доста висока работна температура, дори някои модели имат собствено "отопление", но това не я прави термометър. до колкото знам принципа на работа е следния - самата сонда представлява елемент от циркониев диоксид, който генерира собствено напрежени в зависимост от броя на кислородните молекули в изгорелите газове и т.н. е тук е по-подробно:http://www.picotech.com/auto/lambda_sensor.html
                    Съгласен съм, според този сайт наистина греша, вероятно наистина мери кислородните молекули в газовете.
                    Alles in Ordnung

                    Коментар


                      #11
                      Извинявам се колеги , не съм добър в химията Иначе разликите наистина идват от показанията на ламбда сондата при газ и бензин...
                      Газови уредби , монтаж , диагностика , ремонти на бензинови двигатели , ауспуси...
                      София , Горубляне ,ул. Самоковско Шосе 1 (срещу ОМВ на автоборсите) 978-20-82 973-67-24 0877-27-20-21

                      Коментар


                        #12
                        "Обратно - "Ламбда контрола" действа на на газовата уредба, но не влияе по никакъв начин на работата на бензин."Значи,когато аз си сложих газовата и нямах емулатор,след 50-60 км,компа мина в сервизен режим и колата изобщо не можеше да запали на бензин,за вървене да не говорим!
                        Fiat Croma 1.9 MultiJet 120 hp

                        Коментар


                          #13
                          Отговора на задачата ще дойде от там ако някой може да каже какво количество кислород се отделя при нормално горене на бензин и какво при газ. Въпросната ламбда сонда е проектирана след като е установено какво трябва да бъде нормалното количество на кислорода в изгорелите газове при горене на бензин. От там нататък са вече са направени горната и долната граница на напрежението, което се генерира от ламбда сондата като индикация към ECU-то за много "богата" или много "бедна" смес. От тук следва извода, че при горене на газ се отделя различно количество кислород от това, което се отделя когато гори бензин и съответно сондата реагира по различен начин. Тук може би трябва химик да направи точната сметка. И за това се слага емулатора - да "лъже" ECU-то, че всичко при изгарянето е наред.
                          FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                          ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                          Коментар


                            #14
                            brat_John написа:
                            Отговора на задачата ще дойде от там ако някой може да каже какво количество кислород се отделя при нормално горене на бензин и какво при газ.
                            Значи, при горенето не се отделя кислород, а се поглъща. Тоест, кислорода който е във въздуха, който се всмуква от двигателя нямалява. Самата ламбда сонда си работи съвършенно нормално както на газ, така и на бензин. Проблема не е обаче в работата на сондата. Проблема е, че ECU-то не може по никакъв начин да влияе на състава на сместа. Докато при работа на бензин, чрез промяна на количеството бензин, ECU-то може да променя сместта и гледайки сондата да я прави оптимална, то при работа на газ, дори и сместта да не е съвсем наред, то ECU-то не може да я коригира, каквото и да прави. Именно това го побърква и го вкарва в авариен режим.Някой може да си помисли, че може да се регулира газовата уредба да подава точна смес, но и това не е така. Работата е там, че състава на сместта зависи от много случайни фактори, а ламбда сондата регистрира много малки промени в състава. Дори при нормална работа на бензин, ECU-то не може да поддържа съвсем точно сместта, а я кара да се колебае между "леко-обеднена" и "леко-обогатена" непрекъснато.Поздрави.
                            Fiat Ritmo 105TC
                            1600cc 105к.с.

                            Коментар


                              #15
                              Значи може да съм се изразил неправилно. Но ламбда сондата е кислороден датчик, който изработва напрежение в зависимост от наличието на кислород в изгорелите газове. Количеството на кислород в изгорелите газове зависи от това колко качествен е процеса на изгаряне на сместа от бензин и въздух в цилиндъра. При правилно съотношение на бензин/въздух и при добро изгаряне винаги има кислород. Ламбда сондата следи негово количество. От напрежението, което ламбда сондата подава към ECU-то процесора си прави сметката дали да увеличи или намали достъпа на въздух към двигателя. За това е поставено и стъпковото двигателче, което движи една клапа, която регулира достъпа на въздух. За това за двигателите, които имат такова регулиране е важен сигнала (стойността на напрежението) от ламбда сондата. И както бях написал в предишния пост - явно количеството кислород, което остава при изгарянето сместа от газ и въздух е различно от това, което остава при изгарянето на сместа от бензин и въздух. От там вече идва и разликата в показанията на ламбда сондата, което пък от своя страна води до грешна информация към ECU-то. От тук нататък в зависимост от модела на ECU-то и възможнотта му да "трупа" грешки без това да влияе на работата на двигателя някой казват, че могат да минат и без емулатор или пък с един "ресет" оправят положението. Всичко зависи до каква управленито на горенето се следи от ECU-то.
                              FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                              ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                              Коментар

                              Working...
                              X