Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

остатък на въздух в бутилката ....

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    остатък на въздух в бутилката ....

    Отскоро съм на газ .... и не и разбирам много ....Но в кухнята ползваме газта от 4-5 години /зареждаме си бутилки на газстанцията където зарждат и автомобили/ Но след като ми свърши газта в бутилката т.е. спре да гори котлона въобще ... се чува че има още явно въздух под налягане в бутилката и при отваряне на клапана излиза някаква смес между газ и въздух ..... която не иска да гори .. но я има в бутилката ....Та въпроса ми е с бутилката в колата ми не се ли случва същото? И ако се случва как да я ’източа’ ?
    Tempra 1.6 i.e. S Lybra 1.8 vvt lx 088 9 242 369

    #2
    До колкото съм наясно по въпроса с бутилките за битови цели - те никога не се пълнят до горе! Винаги се оставя един празен обем. Той в същност не празен, а там има въздух. Имаше някакво обяснение на въпроса, но колегата, който ми го обяснява го няма в момента и не мога да ти дам точното обяснение. Пробвай да напълниш битова газова бутилка до горе и ще видиш как отначало няма да гори добре. Същото се случва и с газовата бутилка на автомобила т.е. и там има такъв "празен" обем. Показателя на нивото също е съобразен така, че задължително да оставя този обем. Така, че не е необходимо да "източваш" въздуха, а и не би могъл да го направиш, тъй като това означава да използваш вакуумна помпа. Наливай газ и карай спокойно
    FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
    ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

    Коментар


      #3
      Хм, при мен ’празният обем’ е <1 литър - не съм имал неприятности, но все си мисля, че трябва да се смени клапанът...
      Alles in Ordnung

      Коментар


        #4
        Всички газови бутилки ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се пълнят максимум на 80% Клапана на уредбата би трябвало да изключва и да не позволява пълнене на повече. Пълнене до повече от 80% е игра на руска рулетка. Защо? Причината е в температурното разширение на газта и това, че газта в бутилката е течност - тоест много трудно свиваема. Ако в бутилката няма никакъв въздух и температурата се повиши, течната газ създава огромни налягания върху стените, които могат да достигнат стотици и хиляди бара. Резултата често е плачевен. От друга страна, ако в бутилката има известно количество газ, който, като всеки газ е лесно свиваем, то при разширяване на течността, се свива газа, като налягането се вдига съвсем малко и няма опасност от пръсване на бутилката.Всъщност това в бутилката не е въздух, а пропан-бутан в газообразно състояние.
        Fiat Ritmo 105TC
        1600cc 105к.с.

        Коментар


          #5
          johnfound написа:
          Всички газови бутилки ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се пълнят максимум на 80% Клапана на уредбата би трябвало да изключва и да не позволява пълнене на повече. Пълнене до повече от 80% е игра на руска рулетка. Защо? Причината е в температурното разширение на газта и това, че газта в бутилката е течност - тоест много трудно свиваема. Ако в бутилката няма никакъв въздух и температурата се повиши, течната газ създава огромни налягания върху стените, които могат да достигнат стотици и хиляди бара. Резултата често е плачевен. От друга страна, ако в бутилката има известно количество газ, който, като всеки газ е лесно свиваем, то при разширяване на течността, се свива газа, като налягането се вдига съвсем малко и няма опасност от пръсване на бутилката.Всъщност това в бутилката не е въздух, а пропан-бутан в газообразно състояние.
          Колега, може би изпускаш да споменеш че за да се отстрани опасността от "течната газ създава огромни налягания върху стените, които могат да достигнат стотици и хиляди бара" си има предпазни клапани в системата на газовата уредба и далеч преди да се получи "Резултата често е плачевен" клапаните освобождават налягането. Споко! Всичко е измислено така че да е безопасно. Хората са помислили доста за сигурността преди да започнат да монтират газови уредби.
          минимум електроника в колата = максимум възможности за "направи си сам" подобрения
          Tipo 1.4 карбуратор 350 000km без ремонт на двигателя. По последни данни-вероятно достоверни, но не 100%, май километрите са 250 000км.

          Коментар


            #6
            за да изпразниш бутилката до край трябва да махнеш сондатаа причината домашните бутилки да не се пълнят до край е и това, че при тях няма изпарител - източник на топлина на мястото където се изпарява газта т.е. замръзва в бутилката следователно не излиза
            tempra 2.0i.e.

            Коментар


              #7
              peter написа:
              ...си има предпазни клапани в системата на газовата уредба и далеч преди да се получи "Резултата често е плачевен" клапаните освобождават налягането...
              Не знам откъде черпиш тези сведения, но те очевидно са неточни. "Освобождаване на налягането" може да се направи само чрез изхвърляне на газ от бутилката. Повярвай ми няма такова предпазно устройство, което да изхвърли газ от бутилката, защото отвън газта е значително по-опасна отколкото вътре в бутилката. Предпазните устройства в бутилката (например Ловато) са 3 типа:1. Обратен клапан в маркуча на зарядното устройство - за да не изтича голямо количество газ при откачане на пистолета от куплунга.2. Ограничител на дебита на изходящият тръбопровод, който да ограничи скоростта на изтичане на газта при скъсване на тръбопровода към двигателя, така че да има време да се вземат мерки.3. Ограничител на нивото, който затваря входа за пълнене при 80% пълна бутилка именно поради причината описана от мене по-горе.Така че, ако арматурата на бутилката е изправна, никой не може да напълни вътре повече от 80% течна газ. Друг е въпроса, че има и бутилки с повреден клапан. Собствениците си го знаят, но си плащат на "наши газаджии" и пълнят догоре. Периодично, обикновенно напролет чета за случаи на коли напълнени догоре и оставени на слънце - добре че такива случаи обикновенно стават без хора вътре.
              Fiat Ritmo 105TC
              1600cc 105к.с.

              Коментар


                #8
                johnfound написа:
                peter написа:
                ...си има предпазни клапани в системата на газовата уредба и далеч преди да се получи "Резултата често е плачевен" клапаните освобождават налягането...
                Не знам откъде черпиш тези сведения, но те очевидно са неточни. "Освобождаване на налягането" може да се направи само чрез изхвърляне на газ от бутилката. Повярвай ми няма такова предпазно устройство, което да изхвърли газ от бутилката, защото отвън газта е значително по-опасна отколкото вътре в бутилката. Предпазните устройства в бутилката (например Ловато) са 3 типа:1. Обратен клапан в маркуча на зарядното устройство - за да не изтича голямо количество газ при откачане на пистолета от куплунга.2. Ограничител на дебита на изходящият тръбопровод, който да ограничи скоростта на изтичане на газта при скъсване на тръбопровода към двигателя, така че да има време да се вземат мерки.3. Ограничител на нивото, който затваря входа за пълнене при 80% пълна бутилка именно поради причината описана от мене по-горе.Така че, ако арматурата на бутилката е изправна, никой не може да напълни вътре повече от 80% течна газ. Друг е въпроса, че има и бутилки с повреден клапан. Собствениците си го знаят, но си плащат на "наши газаджии" и пълнят догоре. Периодично, обикновенно напролет чета за случаи на коли напълнени догоре и оставени на слънце - добре че такива случаи обикновенно стават без хора вътре.
                Честно казано наистина не знам как е при другите газови уредби, но моята е BRC и на бутилката (тип резервна гума) има монтиран общ възел който се състои от нивомер, входната тръба за газта, изходната тръба за газта, два предпазни клапана срещу повишено налягане.На картинката тук http://www.brc.hit.bg/montages.htm се вижда как точно изглежда нивомера ми и двата предпазни клапана (малко дребничко е нарисувано но все пак се вижда). На някоя от сбирките на Екото мога и да покажа наживо.
                минимум електроника в колата = максимум възможности за "направи си сам" подобрения
                Tipo 1.4 карбуратор 350 000km без ремонт на двигателя. По последни данни-вероятно достоверни, но не 100%, май километрите са 250 000км.

                Коментар


                  #9
                  peter написа:
                  два предпазни клапана срещу повишено налягане.
                  На картинката не е казано "повишено налягане". Според мене става въпрос именно за клапаните които ограничават дебита при скъсване на тръбопроводите.
                  Fiat Ritmo 105TC
                  1600cc 105к.с.

                  Коментар

                  Working...
                  X