Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помощ за смяна радиатор парно Браво - СМЕНЕН + пояснения !

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Помощ за смяна радиатор парно Браво - СМЕНЕН + пояснения !

    здравейте,та почетох си значи тази: http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=10138тема и се приготвих за смяната, но имам следните въпроси:1.по какво да позная дали радиатора е за смяна или просто изпуска от сглобката с О пръстените?прилагам снимки и се извинявам за качеството им:2.Някой знае ли какъв е размера на тези О пръстени ? искамисе да ги сменя ама като сваля радиатора как да тръгна по магазините с неработеща кола? 3. За Браво 1.8 как се обезвъздушава системата след смяната?Преместена.Модераторски екип на fiat-bg.org

    #2
    като гледам котления камък не е от о пръстените виж как има камък по най-долния болт, ако е от о пръстените ще се стича само по тръбите, няма как да стигне дотам. освен тва от опит ти казвам обикновенно е ое радиаторчето. аз купувах и о пръстени, но не запомних размера.
    Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
    Fiat Bravo'97 1,6 16v
    Fiat Tempra'91 1,6 mono

    Коментар


      #3
      а от къде ги купи?

      Коментар


        #4
        Пръстените са най-обикновени, има ги във всеки магазин за авточасти.
        Сега Фруктиера в БГ и Додж навън
        Карал Типо 1.6 75 ->Пунто 1.2 75->Браво 1.9Д->Стило 1.9 JTD

        Коментар


          #5
          Сменен е вече.ИЗВОДИ:1. Задължително се прочита http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=101382. Купува се новото радиаторче3. С радиаторчето отивате в магазин и си купувате О пръстени които лягат плътно в отворите му.4. Сменяте радиаторчето по описания в т.1 начин като5. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ СМЕНЯТ О пръстените - старите може и да са по-добре направени но гумата е вече твърда и ако се използват задължително ще протече сглобката. аз направих грешката и трябваше да махам тръбите от радиаторчето и да слагам новите пръстени.освен казаното дотук и други полезни поуки:- ПРЕДИ да сложите радиатора в гнездото проверете дупките под гнездата на гайките дали не са теснички и ги разширете ако трябва.- ПРЕДИ да сложите радиатора в гнездото , наложете планката която притиска тръбите към радиатора ’на сухо’ и проверете споменатите дупки дали не трябва да се ’пилнат’ малко в някоя посока- МНОГО по-лесно е ако имате помощник седнал на шофорската седалка, който да свети с фенер и да запушва тръбите с пръсти - тва последното може и с гумени тапи (или от някакъв материал дето не се рони)EDIT- пластмасасовия капак за който zgabrowski пише: "3. Развива се пластмасовия капак, който е върху радиаторчето. Натиска се надолу и вече радиаторчето се вижда" - Е ПО-ДОБРЕ да се махне напълно.това става като се махне и третата видия която го държи. тя се намира в другия му край(до стената на купето) отдолу точно между двете тръби. най лесно се сваля с къса кръстата отверка. може първо да го напипате с пръст за да го усетите. като се махне капака ,много по-лесно се вадят тръбите от радиатора.- по същия начин ако се махне вентилатора е много по-лесно слагането на радиатора. Вентилатора се сваля като се развие контриращата видия и се завърти леко. не забравайте първо да извадите буксата за кабела му.- моя радиатор е :http://www.frigair.com/en/dettaglio_...IONE_TERMICA=1с етикет AIMRAD но като гледам сайта FRIGAIR е същото но за друг пазар.не ми хареса много много но нямам база за сравнение дали друг ще е по-хубав или не - незнам/EDITАко знаех всичко това преди да започна , то смяната щеше да ми отнеме до 1 час, а не 2 часа и нещо с проверката за въздух след това ВАЖНО : следвайте точно инструкциите от тук и от другата тема. Например щом пише че колата трябва да е студена то чакайте да изстине наистина ....

          Коментар


            #6
            аз много се мъчих с това радиторче- проблема ми беше, че тръбите опират отзад в някаква пласмаса и не идват точно срещу дупките. като ги напъваш да взлизат в дупката и късат гумичките. доста се мъчих и го свалях поне 2-3 пъти
            Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
            Fiat Bravo'97 1,6 16v
            Fiat Tempra'91 1,6 mono

            Коментар


              #7
              Нека някой от модераторите добави този пост със съветите на u_bo в темата на zgabrovski за смяната на радиаторчето.
              Space Star 1.9 DID

              Коментар


                #8
                Прочетох темата с интерес, защото и на мен ми предстои същия ремонт.Днес смъкнах стария радиатор от колата. Изглежда видимо добре и според мен теча се дължи на О-пръстените. Доста твърди и напукани са станали. Разбира се не съм 100% сигурен в това и ето защо искам да ви питам дали може да се провери по някъв начин радиатора за теч? Това което ми идва на ум е да го напълня с вода и да следя нивото й. Обаче пък охладителната система работи подналягане и това може би няма да е напълно точен метод за проверка.Лошото е, че вече купих нов радиатор и ако стария се окаже здрав ще съм с 57 лв. на зад.
                SEAT Leon Cupra 300
                Triumph Street Triple 765 R

                Коментар


                  #9
                  Добавих още малко инфо в поста си.на VooDoo:това ми е втори радиатор който сменям сам , като първия беше на Алеко и там е МНОГО по-лесно всички спукани радиатори които съм виждал ( 4 бр.) имат отложен "котлен камък" отвън по тях - бели отлагания.по това се познава дали е спукан. ще гледам до 2-3 дни да кача снимки на сваления. Там се вижда доста добре.

                  Коментар


                    #10
                    VooDoo написа:
                    Прочетох темата с интерес, защото и на мен ми предстои същия ремонт.Днес смъкнах стария радиатор от колата. Изглежда видимо добре и според мен теча се дължи на О-пръстените. Доста твърди и напукани са станали. Разбира се не съм 100% сигурен в това и ето защо искам да ви питам дали може да се провери по някъв начин радиатора за теч? Това което ми идва на ум е да го напълня с вода и да следя нивото й. Обаче пък охладителната система работи подналягане и това може би няма да е напълно точен метод за проверка.Лошото е, че вече купих нов радиатор и ако стария се окаже здрав ще съм с 57 лв. на зад.
                    Ммммдааммм... ами не си изчел достатъчно внимателно темите за радиатори, колега.... Жалко че вече си го свалил, и едва тогава си се сетил да го пробваш за теч, защото на едно място бях писал нещо за парфюма на жената, уж на майтап, ама не съвсем... Но сега това което мога да те посъветвам е - 1) Отиваш в най-близкия магазин от рода на Била/Фантастико/Метро и за 13-15лв си купуваш компресорче за помпане на гуми, тъкмо след пробата ще имаш и нещо за помпане на гуми в колата (освен, ако не си късметлия и си имаш вече такова).... 2) Запушваш изводите на радиаторчето с тапи (например коркова, или има едни лабораторни каучукови тапи да си намериш), като на единия от изводите на радиатора слагаш по-къса (подрязана с макетен нож например ) и ги омотаваш стегнато с хартиено тиксо към радиаторчето... 3) Приготвяш си един леген/кофа с вода в който може да се потопи радиатора.... 4) После по-късата тапа я пробиваш с накрайника за помпане на топки (т’ва от комплекта с компресора), потапяш радиатора в легена с вода и пускаш компресора за 2-3 секунди малко да помпи (като внимаваш все пак да не прекалиш ) и гледаш дали от някъде не излизат мехурчета....
                    Alfa 156 1.8 TS 16V 144hp
                    --- в сърцето завинаги... ---
                    Fiat Tipo 1.4 DGT karb. 78hp

                    Коментар


                      #11
                      абе много сложно става. сменяй го и тва е ако не протече днес ще е утре. налис и го купил какво го мислиш. тези радиатори протичат от възката между тръбичките в питата- там където влизат в обшия обем- не знам дали някой ме разбира, но в 2-та края на трубичките където се вливат в пласмасовото има едни гумички, те се спичат и почва да сълзи. затова и проблема е доста разпространен- супер тъпо направено радиаторче. аз моято го залях с лепило и реално тези гумички останаха под лепилото- вече това радиаторче няма да се прави никогаш
                      Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                      Fiat Bravo'97 1,6 16v
                      Fiat Tempra'91 1,6 mono

                      Коментар


                        #12
                        pakumba написа:
                        ... тези радиатори протичат от възката между тръбичките в питата- там където влизат в обшия обем- не знам дали някой ме разбира, но в 2-та края на трубичките където се вливат в пласмасовото има едни гумички, те се спичат и почва да сълзи....... аз моято го залях с лепило и реално тези гумички останаха под лепилото- вече това радиаторче няма да се прави никогаш
                        с какво лепило? нали все пак там тава около 100 градуса. та лепилото трябва :- да е топлоустойчиво- да не се напуква ( зимата става - 10 градуса през ноща, а като се запали колата стига до 100 градуса)та наистина , с какво лепило го заля???

                        Коментар


                          #13
                          еее, 100 градуса няма как да стане. добре знаеш на какви градуси работят колите ни и е под 100 градуса. залях го с обущарско лепило- това имах, а и консистенцията му беше подходяща- там е нещо като как да го опиша не знам, но просто изливам половина шишенце и го оставям да изсъхне. там само овлажняваше, така че сметнах че ще се реши проблема. така и стана де. вече 2 месеца много се измъчих със слагането на тръбите, може би аз не го направих както трябва не знам
                          Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                          Fiat Bravo'97 1,6 16v
                          Fiat Tempra'91 1,6 mono

                          Коментар


                            #14
                            термостата отваря на 85, НО понякога през лятото например стрелката минава 1 и дори 2 деления над 90 градуса според мен ако сега провериш положението , ще видиш че лепилото е ’изпечена гума’.мое мнение, но .....обосновано

                            Коментар


                              #15
                              u_bo написа:
                              термостата отваря на 85, НО понякога през лятото например стрелката минава 1 и дори 2 деления над 90 градуса според мен ако сега провериш положението , ще видиш че лепилото е ’изпечена гума’.мое мнение, но .....обосновано
                              няма да споря, то и с факти не се спори- вече няколко месеца от август насам не изпуска и не ми се потят джамовете както преди. пък какво е станало ми е се тая
                              Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                              Fiat Bravo'97 1,6 16v
                              Fiat Tempra'91 1,6 mono

                              Коментар

                              Working...
                              X