Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътуване до Истанбул

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Пътуване до Истанбул

    За голямо съжаление планираната обиколка на България се провали по доста причини, но само за сега.Решението за Истанбул се появи съвсем случайно в сряда, а се тръгваше в четвъртък. Изпозвъняхме на почти всички агенции, но всичко беше заето. В крайна сметка се намери една малка агенция, която имаше свободни места. Бяхме с редовния автобус София-Истанбул, защото и двата туристически бяха пълни. Бяхме група от около 10човека + екскурзоводката.Тръгнахме в 21.00часа на 6-ти, автобуса беше турски и съответно много добър(в Турция автобусите не може да са по-стари от 5години). Климатик, стюард, вода, кола, кафе, чай... До Пловдив всичко беше супер, стигнахме за около час и половина. На пловдивската гара се качиха едни туркини, които не бяха особено приятни, поне 20мин не можаха да си намерят местата. През цялото време си говорят на турски, но като стигнахме Капитан Андреево(автобуса се движеше прилично около 120, на моменти 140км/ч) наизваждаха българските паспорти. На самата митница беше лудница - страшно много автобуси, коли от нашата страна почти нямаше. От другата страна обаче имаше огромна опашка от автомобили с германска регистрация, които явно се връщаха от родните места, заредени до горе, че и от горе с допълнителни багажници с всякакви "провизии". На границата откарахме около 3часа, може да бяха и повече. На туската ни провериха багажите, но доста бързо - около 15мин. Който се интересува от Free Shop-овете: има предимно цигари и алкохол, парфюми също, но цените не са кой знае колко по-евтини. После около 30км до Одрин и съответно още около 230км до Истанбул. Към 7.30 бяхме на гарата, която е меко казано голяма. Минава се през някакви подземия, които са доста тесни, автобусите минават на сантиметри от колоните. Пероните са минимум 300... В основната сграда се продава абсолютно всичко - от салфетки и вода до костюми, телевизори, завивки, възглавнички(за пътуване) и още много други неща, които след по-късното сравнение с града са на много добри цени, а някой неща са и по-евтини. Може да се плаща в почти всякаква валута(най-добре да се носят евро и долари), но е най-изгодно да се плаща в турските лири(1лира= около 1.1)Това е само единия край на гарата.
    Прикачени файлове

    #2
    От гарата ни взе едно автобусче тип Чавдар, само че почти нов и с монтиран на покрива климатик. И там вече стана интересното. Движението в града е доста странно, ако отиваш за първи път(бил съм в Кушадасъ, но там си е направо супер европейско сравенение с Инстанбул). Никой(с много редки изключения) не дава мигач. Всъщност дава, но по-различен начин - с клаксон. Който първи бипне е с предимство... И това навсякъде, независимо дали е на оживено кръстовище или на забутани улички. Има и други сигнали, които не можах да разбера до края, но все пак не бях шофьор и може би по-добре. Скоростта е доста голяма за градско движение, видях само едно ограничение, което беше 60, но не мосля, че се спазва. Въпреки тези доста странности за тези три дни не видях нито една катостарофа или дори леко закачане. Изглежда всъщност шофьорите са едни най-добрите, а не обратното, което се говори навсъкъде. Автопаркът е изключително нов, почти липсват стари коли, тук-таме по някой Тофас. Карат предимно автомобили, които произвеждат. Навсякъде се движат Добла - и от старите и предимно след фейслиста, обикновено сребристи, на второ място определено Форд Тоурнео Конект(личното ми впечатление от служебния такъв е че са идиото и даракоустойчиви). Такситата са почти 90% Фиат Албеа, и то с максималните ексти като климатик(едва ли има много коли без такъв) и фабрично радио-CD. Други таксита са Рената Клио Симбол и Меганите(също с най-високото оборудване - ал. джанти климатроник и т.н). Полицейски почти всякакви от споменатите + Хюндай Акцент(не знам дали се произвежда там). Градския транспорт е изключително добре развит - има метро, автобусите са нови Мерцедес(почти не се среща друга марка), но най-много ме впечатли трамвая. Нови мотриси, климатик, много чисто и е страшно бърз, направо "издухва" колите. Може би и затова е толкова използван. Цената е много ниска 1.30YTL(около 1.40лв). Има елегатни заграждения по цялата линия, на всяка спирка има павилион, откъдето се купават жетоните, с които се влиза на спирката. Има автомат където се пуска жетон и се влиза зад огражденията, където се чака самия трамвай. На всяка спирка има заграждения, от които може да не се излиза, примерно за да се върнеш в обратна посока. Може да се возиш от край до край колкото пъти искаш. Според мен това е един от най-добрите начини да се разгледа града, защото линията минава покрай по-интересните забележителности.
    Прикачени файлове

    Коментар


      #3
      Продължавам...Едно от стоците Добла, но ряко за такси. Има даже пътническа версия на базата на Макси, 100% направена от товарната версия. Изглежда това им е специалност, защото се движат страшно много луксозни Mercedes-и Vito, VW-и Multivan(на калниците или отзад си пише, че е Транспортер-товарния) направени от товарните версии, но с кожени седалки, тъмно стъкла, двд-та, плазми, хладилници и т.нИ един от трите голфа, които видях за трите дни. Явно и там голфаджиите са си голфаджии. За съжаление не се виждам пламъците отзад.
      Прикачени файлове

      Коментар


        #4
        Хотела беше 4*, http://www.ozmenhotel.eu/. На сайта изглежда доста луксозно и всъщност е така, но не се поддържа добре, навсякъде има "поокъцано", по вратите, по стените. Стаите са доста малки, но все пак е доста по-добре от 3* им хотели. Поне хигиената (в хотела) беше много добра. Нощувката мисля беше около 25Евро на човек в двойна стая. Закуската е прилична шведска маса с много видове хлебни изделия, които традиционно са много вкусни. Гледката от стаята никак не е хубава(но не ти и трябва защото, само спиш и по цял ден се разхождаш), защото района където е хотела е пленетица от търговски улици с високи стари сгради, където се оказа, че в магазините продават само на едро. Иначе от ресторанта на хотела(6-ти етаж) има приятна гледка към Мраморно море. Това е квартал "Лалели", който е най-оживения търговски център.
        Прикачени файлове

        Коментар


          #5
          В цената - 165лв на човек с две нощувки със закуски, автобусните билети, застраховки и други се включват и Пешеходна обиколка на Истанбул, която се провежда с професионален екскурзовод на български език посещение на: Площад Беязът, Чемберлиташ, Покрития базар "Капалъ чаршъ"(якото пазарене) и "Египетския пазар"(огромен и много интересен). Синята Джамия, в която се влиза(уникална с това, че има 6 минарета), Хиподрума, където през вековете са се запазили 4 забележителни обекта / Колоната на Константин, Египетския обелиск, Змийската колона, Фонтанът на Вилхелм ІІ/, Топкапъ Сарай, (дава се информация за двореца без да се посещава), църквата
          Прикачени файлове

          Коментар


            #6
            Още от Синята джамия:
            Прикачени файлове

            Коментар


              #7
              Света София - уникална с това, че е била църква, а по-късно когато идват турците е преправена на джамия. Личат си местата, на които са замазани ликовете на светците.
              Прикачени файлове

              Коментар


                #8
                Още...
                Прикачени файлове

                Коментар


                  #9
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                    #10
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                      #11
                      Последно включване за самия град. Както казах ориентирането е много лесно, особено ако се използва трамвайната линия за ориентир.Цените са почти същите като в България, само че в лири(1YTL=1.10лв). Минерална вода Erikli(май единствената, освен някаква натурална Nestle) за 0.5л около 0.50 до 0.75YTL, 1.5л от 75YTL(рядко) до макс 1.5YTl. Продава се почти навсякъде, включително павилионите за вестници. Има и хора с хладилни чанти. При тях е с около 0.10YTl по-скъпо.Дюнерите са наистина много вкусни, прави ми впечатление, че не правят разни сосове като тук. Цените започват от 1.5 и стигат до 15YTl в завидимост от месото, гарнитурата, размера, и дали няма нещо допълнително като бутилка вода, кола или айран.В ресторантите е различно, но за около 40YTl двама могат да хапнат прилично в "среден" клас.Цените на дрехите са абсолютно същите като в България. Правят отсъпки само е на едро, на улицата или на някой от пазарите. Правилото обикновено е: ако няма цена може да се пазариш до максимално. Ако има написана цена, почти никога не свалят, но много рядко могат да свалят 1-2 евро :D . По пазарите има ментета на почти всичко, включително кожени дамски чанти от по 200-300Евро, моята прителка казва, че в София в марковите магазини същите модели са с около 100евро по скъпи, така че явно не си заслужава. За да докажат, че е истинска кожа поднасят запалка към кожата. Ексурзоводът ми каза, че вече има и изкуствена, която не гори, така че не винаги е вярно.Във всички магазини зацепват на нещо средно между руски и български с елементи на сръбски. Дребните продавачи или случайни минувачи не разбират нищо. Ако трябва да питате за посока питайте в магазин. Таксиджиите много - много не разбират, но като им кажеш за къде си, ти казват обикновено на англ колко струва. Има въможност да се пазарите, но обикновено цената е точна. Лоялна фирма е 34 ТКС или нещо подобно, частниците не са за препоръчване От центъра до гарата(на края на града) ни взеха 10евро.Магазините отварят към 10 и затварят към 19-20часа.Жени по улиците почти няма. Ако има са с мъжете си, забулени или на групи от поняколко. Туристките не ги заглеждат дори да са по-разголени. Младите и слаби момичета направо ги не ги поглеждат. "Пласират" се по-възрастни, по пълнички.Пешаходците трябва да внимават много, защото както казах движението е много натоварено и никой, наистина никой не пуска пешаходци, освен ако не са на светофар. Минават на сантиметри от теб, но не спират. Трябва да си много, много внимателен.В града е доста мръсно. Вечер продавачите уж метат пред входовете, но изхвърлят всичко на края на тротоара или на улицата. Мият късно вечер, но събират на ръка по-големите боклуци, но пак си остава. Горе-долу само турситите си изхвърляхме боклуците в кошчетата, които са дефицит. За три дни подметните ми се покриха с дебел черен слой като сажди.... За сравнение в Кушадасъ миеха всяка вечер със сапунена вода...Задължително трябва да си купите ябълков чай(от 3YTL за 100гр) и сини оченца(има всякакви размери от ключодържател до чиния - от 1YTl до .... ).П.П Нещо много важно - в неделя не работи нищо, ама наистина нищо. Само определени търговски центрове. Нищо от малките павилиончета, магазини, аптеки(има денонощни, но са на големи разстояния).Това е което се сещам. Надявам се да съм бил полезен. Ако има нещо, което не съм написал питайте

                      Коментар


                        #12
                        Благодаря на колегата за изчерпателната информация.
                        Space Star 1.9 DID

                        Коментар


                          #13
                          Благодаря и аз. Вдъхнових се от колегите. Още не съм им достигнал нивото, но много ми хареса самата идея

                          Коментар


                            #14
                            vital написа:
                            Благодаря и аз. Вдъхнових се от колегите. Още не съм им достигнал нивото, но много ми хареса самата идея
                            Напротив, супер е! Дори я пратих на моя приятел в Англия! Всъщност него чакам да се върне от там, че да пообиколим малко!
                            Space Star 1.9 DID

                            Коментар


                              #15
                              еха добро инфо аз бях в Мармарис май месец...ми вярно само фият и рено нови караха..виж там се пазареше някой могат и да се обидят ако не се пазариш.За девойките хех е аз бях с 1 девойче 1.70+ има няма 52 килца искаше да ми я купува 1 златар.Бре заслужава си да се види Турция ама в курорт иначе предпочитам Гърция.
                              Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
                              Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
                              Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

                              Коментар

                              Working...
                              X