Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

с.Долен - Западни родопи до с. Ковачевица

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    с.Долен - Западни родопи до с. Ковачевица

    Привет на всички,тези дни бяхме на гости на брат ми, който си купи къща във въпросното с.Долен. Ходил съм преди години, но тогава не е имало къде да споделя впечатленията си от това безумно и прекрасно място. Селото се намира на около 25 км. от Гоце Делчев в посока Сатовча. Със статут на археологичен резерват е и табелите, сочещи пътя към него са кафеви. Има табели, така че желаещите да посетят мястото, няма начин да се забият нейде из родопските "аутобани"....Няколко думи за селото: безумно красива местност, изболилства от тракииски светилища, повечето от който дори не успяхме да посетим....църквата е построена 1836г. и въпреки, че табелата "...по проект на Красива България..." виви отпред, стенописите са в окаяно състояние, но някак си, въпреки разрухата, цари някаква много тайнствена реликвеност......в исторически план, селото се характеризира и с много явна етническа толерантност - на две нива, селото се обитава от едното ниво от помаци, а другото ниво - християни. На времето, когато идвали потерите, мюсюлманите заставали отпред, посрещали ги и казвали "...-няма гяури тук, чисто е..."нахранвали ги, напоявали и те си тръгвали....когато пък минавали хайдутите, наще хора ги посрещали по същият начин...хляб, сол, мед и ги отпращали...след толкова много години, тази етническа толерантност е запазена и до днес. Живеят в страхотно разбирателство, помагат си и деление на етническа основа наистина няма.....Мястото е страхотно.....ето и малко снимки от там, линка с всички снимки ще поместя най-отдолу...:...хора, тук спахме, беше невероятно......а ето го и "виновникът"......това е брат ми, който от близо четири години се подвизава повечето време там, и в София / какъв контраст само... ....това са повечето интересни снимки, мястото е страхотно, пълен релакс - тишина, спокойствие, песента на птички и звън на чанове.......с. Долен!

    #2
    Моите баба и дядо са това село,но са се изселили от там през 60-те години на миналия век! Наистина е много красиво там!
    Fiat Marea Weekend HLX 1.8 16V 97г.с АГУ
    Fiat Bravo SX 80 16V 99г. с ГИ АС

    Коментар


      #3
      Нови снимки от село Долен:

      Коментар

      Working...
      X