Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната по пътищата, виновни? - Пътищата!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Войната по пътищата, виновни? - Пътищата!

    Колеги,Искам да споделя с вас една теория която си изградих след последната седмица и сблъсъка ми с пътната обстановка в иначе красивата ни родина.Много се говори за война по пътища. Много се говори по въпроса. За виновни се дават разни измислици, като несъобразена скорост и алкохол, което вече е сериозно. Но никой до сега не каза нещо за пътищата!За да е ясно какво искам да кажа, ще ви дам един преимер. Човека Х събрал пари за море и с колата си Y на 8-9 години тръгва за море със семейството си. Трябва да измине 500км. между два от най-големите градове в България. София - Бургас. Тръгваме от София. Всичко е добре. Магистрала. Развиваме разрешената за магистрала скорост от 130км/ч. Но изведнъж изненада, стигате мост, бабуна която кара колата ви на отскочи от асфалта! Значи... разрешената скорост е опасна, защото или има бабуни, или дипки и цепнатини или каквото и да било. Започвате да се изнервяте, защото:1. Плащате 70лв. винетка2. Плащате 50 - 100лв. данък3. Плащате какво ли още не...До тук обаче що годе добре. Стигате на 20км. преди Стара загора. И магистралата свършва. О изненада! Движим се по първокласен път. Първокласен ли? Че той си е най-обикновен селски път!1. Няма банкет, ако някой ви изкочи се забивате или в някое дърво или отлитате в нивата! Няма как да избегнете удара! (озвен ако не карате смарт на две гуми)2. На този път се движат каруци, трактори, комбаини, бетоновози, самоходни шасита и т.н.3. Маркировка и мантинели са сложени ама не по целия път... Щото за какво са ви! Не си ли носите очилата за нощно виждане?И така, човека Х с колата си Y е принуден да кара в задръстване с 50км./ч на път по който има законовото право да кара с 90! И човека почва да се изнервя, че вместо да стигне до бленуваното море за 4-5 часа ще стигне за 8. И каква полза, че този човек има кола, за която примерно 100км/ч са скорост съвсем нормална и колата е изчислена да се движи с такива скорости ама в други страни дето има аутобани, а не селски пътища. И така човека Х изнервен предприема изпреварване... и става на статистика... черна...Кой сега е виновен? Ако имахме аутобани като в нормалните страни, между най-големите ни градове и местата с най-натоварен трафик съм готов да се обзаложа на каквото щете, че жертвите от ПТП ще спаднат на половина. Нещо което и най-зверските глоби няма да направят!И сега малко и за глобите!Ако се замислим, в момента държавата ни глобява за това, че бачкаме и си купуваме все по хубави коли! Как така? Ами така, бачкате издигате се в стълбичката с доходите и изведнъж можете да си позволите нова кола с мощност над 100кс. И вие си я купувате. И къде я карате? Извънградско с 50 наравно с трабантите и каруците и тракторите? И ако решите да си настъпите колата за която толкова време сте бачкали, се намира някой да ви глоби за превишена скорост, за неправилно изпреварване. И всичко това е защото няма пътища където да си карате колата!!! Т.е. глобяват ви, че си имате хубава мощна кола!!! Чак не ми се мисли за този пич дето си купи чисто ново Ферари в Благоевград! Ходи до сандански и го кара с 90... Щото пътя до Сандански не е магистрала... а "първокласен път"! Смях! За да сме безгрешни, трябва всички да си купим трабанти, така, няма да има изпреварвания и т.н. Всички ще се движим в редички един след друг бавничко... Това е прогрес братя! 21 век и половина дето се казваше в една серия на Бъгс Бъни... Надявам се да споделите мнението си по тази теория. Мисля, си, че ако има подкрепа и от вас и мислите и вие така, можем да помислим, за някаква форма на протест или нещо подобно. Аз лично вече не издържам на тая дивотия! Искам да се наслаждавам на пътуването не да тръгвам винаги със страх!!! П.С. Пуснал съм темата и в Опел Клуб. Там дискусията още в самото си начало има много добри предложения за протест. Ето линк за да не ги преписвам.http://www.opelclub-bg.com/forum/ind...2&#entry296932П.С.2 Ако някой от вас смята темата за важна нека я пусне и в други автофоруми в които има регистрация. Защо да не се обедини за общ протест!
    KIA Cerato 1.5 16V CRDI '05
    Land Rover Discovery 2.5TD '94
    EX: Fiat Marea SW ELX 1.6 16V '99
    EX: Opel Astra F Caravan 1.4 '91
    EX: Fiat Regata 1.7D '84

    #2
    Ами определено не съм съгласен. Разбира се всеки иска хубави пътища. Но да се обясняват катастрофите с лошите пътища, които видите ли изнервяли водачите, определено е порочно.1. Карането на кола, определено не е за нервни хора. Всеки трябва сам да си прецени и ако трябва да си лекува нервите. 2. Път време няма.3. Максималната разрешена скорост е именно "максимална". Не е задължително да се достига. Това важи и за магистралата и за третокласния път. Добрият водач трябва да кара с "безопасна скорост", която може да се променя драстично само за няколко километра път.Разбира се, да се иска от държавата да оправи пътищата може и трябва - това ще увеличи "безопасната скорост" с която можем да се движим. За съжаление обаче пак ще има водачи, които да карат с повече и да убиват себе си и околните.
    Fiat Ritmo 105TC
    1600cc 105к.с.

    Коментар


      #3
      Аз пък съм на мнение, че за войната са виновни войниците, а именно малоумните лекета зад волана.Миналата седмица минах 2500 км в Европа с кола. Е как не видях нито едно рисковано изпреварване? А не съм карал само по магистрали. В Австрия междуселските пътища са същите като тук - тесни, без банкет и минаващи през села и паланки с ограничение от 50 км/ч. Само че там няма селяния, няма и гъзари, те са в България.В Швейцария на тези първокланси междуселски пътища без банкет и с дървета наоколо има мантинела между двете ленти за движение. Няма изобщо никакъв шанс за изпреварване с десетки километри. Но никой не свирка и не ругае като цървул... кара си и си знае, че ще стигне, бавно, но без нерви.И изведнъж стъпвам на аутобана в Сърбия (първо си плащам 25 евро за преминаването в едната посока) и се започва с летящите Х5-ици, светкането, залепването за бронята на предния, изпреварването от дясно. Влизам в България и селяндурщината е същата, само дето има и дупки по пътя и няма маркировка. Обаче застигам автомобили с регистрационни номерa с буквички като D, I, F и А и забелязвам нещо странно - карат бавно (заради дупките), вдясно (защото няма маркировка), с включени светлини (щото е на свечеряване, нищо, че още се вижда). Тези пък с BG летят на трета, правят резки маневри към насрещното, защото дупките ги изненадват, светкат и свиркат на "тъпите селяндури" от чужбина, задето им пречат на състезанието с бавното си каране. Защо аз като се мотаех там навън, никой не ми светна нито един път? Това е хубаво да си го мислим като сядаме зад волана, защото мен ме досрамя от чужденците, че сме такива лайна (без извинение).PS. Че пътищата ни са на най-ниското ниво вероятно в цяла Европа пък и не само е несъмнено.
      Не знам дали знаете, но "не знам" се пише отделно!
      Fiat Punto 1.2 SX 2000 г.

      Коментар


        #4
        За катастрофите ни е виновен изключително манталитетът. Миналата седмица попаднах в задръстване на Шипка. Движението беше спряно за около 40 минути и се образува километрична опашка. По време на изкачването, още преди да разберем за станалата катастрофа, аз си изпреварих един Пасат заедно с един тир. Тоя от пасата явно се засегна, че съм го изпреварил и после в абсолютно сляп завой си "върна" на мен и тира. Аз понеже го наблюдавах в огледалото, казах на баща ми да му гледаме сеира. После, след като пуснаха движението, започнахме да си се спускаме с 20-30 км/час, а беше започнало междувременно и да вали. Аз, като стигна колона, спирам да изпреварвам, защото е абсолютно безсмислено да се набутвам в колоната, където и рискът от сблъсъци е по-голям. Е, появиха се отново джигити, които почнаха да изпреварват в километричната колона, за да покажат кои са те. За какви пътища, за какво става дума? Просто на голяма част от шофьорите в България трябва да им се вземат незабавно книжките.
        Fiat Marea Weekend 1,6 16V

        Коментар


          #5
          Пътищата, че са лоши - лоши са и то МНОГО. Че и пътищата са виновни за част от ПТП-та - виновни са. Ама аз все си мисля, че от друга страна ако са ни хубави пътищата - съвсем ще се изпопребият някои...
          VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
          VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
          VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
          VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
          Нека Силата на бъде с Нас...

          Коментар


            #6
            На светлинни години сме и от най-малките градчета и селца в Европата. Преди около 2 години бях в Швеция командировка и човека, който ни закара от единия град до другия ни се извини, че това е "village road" - селски път. А пътя беше със светлинна маркировка по земята, мантинела навсякъде, без грам дупка и вечер просто следиш отраженията от мантинелата и маркировката по пътя и дори да си с най-слабите фарове няма изобщо да си напрягаш очите да търсиш къде е асфалта
            Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

            Коментар


              #7
              Да прави сте, че вина имат и водачите и т.н. Но според мен една от най-големите вини са точно лошите пътища. Те вече не са достатъчни за многото МПС-та движещи се по тях. В повечето случай пътищата не отговарят и на най-ниските стандарти. Просто са трагични. И за подкрепа на думите ми можете да видите една статистика, http://dokkpbdp.mvr.bg/Statistics/default.htm. Вижте процентите. Ако имахме хубави пътища и аутобани, жертвите и риска от катастрофи ще падне на половина! Защото каквото и да говорим, на хубава магистрала може да се кара и с по-висока скорост с много по-малко риск. На "първокласните" ни пътища не само, че няма маркировка и мантинели, не сямо, че няма осветяване, ами може да ти изкочи крава или цяло стадо животни, каруци и сякакво такива дивотии. И после какво. И човека е човек, изнервя се. Това не е грях. Всеки има право да се изнерви от това, че парите дето дава на държавата не се харчат за да се подобряват пътищата! Да не сме крави та да не се изнервяме зад волана? Или преди да тръгнем да се надрусаме с валериант? Не мисля, че щом си плащаме трябва да търпим да ни ограничават! Докато го правим, нищо няма да се подобри! НИЩО! Не само пътищата!
              KIA Cerato 1.5 16V CRDI '05
              Land Rover Discovery 2.5TD '94
              EX: Fiat Marea SW ELX 1.6 16V '99
              EX: Opel Astra F Caravan 1.4 '91
              EX: Fiat Regata 1.7D '84

              Коментар

              Working...
              X