Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спирачките при вкл. климатик, каква е връзката?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Спирачките при вкл. климатик, каква е връзката?

    Здравейте!От време на време педала на спирачките ми като че ли му се ограничава хода и колата не спира добре. Педала не потъва, нито става твърд, а просто при натискане се държи все едно съм омаслил спирачните дискове или съм поставил трупче под педала и не можеш да го натиснеш повече. Забелязвам, че този случай с педала се среща предимно когато работи климатика, но каква е връзката не мога да си обясня...Предположения?(Брава 1.6 ’96)
    FIAT Brava '96 1.6 16V

    #2
    на мен ми прилича на моя случй когато не ми работеше сервото на спирачките.но това беше с вакуумен усилвател на руска машина при теб почти съм сигурен че е серво , но на какъв принцип е твоето не знам

    Коментар


      #3
      Не мога да кажа че сервото не работи, но явно не работи еднакво добре в различните моменти.Сервото и помпата заедно ли са, в смисъл в комплект ли се сменят?
      FIAT Brava '96 1.6 16V

      Коментар


        #4
        вие се самообъркахте- ква помпа, сервото зема вакуум от всмк. колектор и тва е. помпата си е съвсем отделно и ако искаш сменяй ако не искаш недей. помпата прави самото спиране, а сервото увеличава усилието на натиск на спирачния педал
        Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
        Fiat Bravo'97 1,6 16v
        Fiat Tempra'91 1,6 mono

        Коментар


          #5
          pakumba написа:
          вие се самообъркахте- ква помпа, сервото зема вакуум от всмк. колектор и тва е. помпата си е съвсем отделно и ако искаш сменяй ако не искаш недей. помпата прави самото спиране, а сервото увеличава усилието на натиск на спирачния педал
          И каква е връзката с климатика? До момента, никой не коментира по темата.

          Коментар


            #6
            pakumba написа:
            вие се самообъркахте- ква помпа, сервото зема вакуум от всмк. колектор и тва е. помпата си е съвсем отделно и ако искаш сменяй ако не искаш недей. помпата прави самото спиране, а сервото увеличава усилието на натиск на спирачния педал
            Усилвателя на спирачното усилие ползва вакуум от всмукателните колектори само при бензиновите двигатели,при дизеловите въпроса е решен точно с помпа.
            Прикачени файлове
            Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
            Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

            Коментар


              #7
              doofiat написа:
              pakumba написа:
              вие се самообъркахте- ква помпа, сервото зема вакуум от всмк. колектор и тва е. помпата си е съвсем отделно и ако искаш сменяй ако не искаш недей. помпата прави самото спиране, а сервото увеличава усилието на натиск на спирачния педал
              И каква е връзката с климатика? До момента, никой не коментира по темата.
              Връзка с климата няма това е внушение само.
              Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
              Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

              Коментар


                #8
                Да де, но колата е бензинова, а не дизелова. Двете системи нямат връзка, а и колегата пише "предимно, когато е включен климатика". През лятото предполагам, че постоянно е включен. Нямам идея какво може да е. А колата има ли ейбиес?

                Коментар


                  #9
                  Да колата има ABS, който си е ОК.Директна връзка с климатика може да няма, може би връзката е с високата околна температура, щото напоследък като захладня и не го ползвам (включвам).Може и внушение да е, може би някак си по-високата околна т-ра по някакъв начин ми влошава работа на спирачната система!? Може и помпата да е тръгнала, гумички там разни, не знам не съм специалист...
                  FIAT Brava '96 1.6 16V

                  Коментар


                    #10
                    Не си внушаваш, и на мойта дедра беше така, като пусна климатика и спирането става осезаемо по трудно, така и не разбрах каква е причината. Обаче сега като се замисля маи се сещам Когато си на климатик за да поддържа колата обороти, (понеже климата товари) компа отчита това и коригира със стъпковия мотор и с малко гориво, което до известна степен намалява вакума в колекторите и от там по слабо действие на сервото. Елементарно въпреки че сервото си има запас от вакум (може да се тества като по инерция загасиш мотора и натиснеш педала на спирачките имаш ресурс за 2-3 спирания преди да се втвърди педала) неговата сила се влияе от режима на работа на мотора, и съответно вакума в колекторите. Ако не съм прав казвайте
                    Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                    Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!
                    Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1

                    Коментар


                      #11
                      Slavi_Lancia написа:
                      Не си внушаваш, и на мойта дедра беше така, като пусна климатика и спирането става осезаемо по трудно, така и не разбрах каква е причината. Обаче сега като се замисля маи се сещам Когато си на климатик за да поддържа колата обороти, (понеже климата товари) компа отчита това и коригира със стъпковия мотор и с малко гориво, което до известна степен намалява вакума в колекторите и от там по слабо действие на сервото. Елементарно въпреки че сервото си има запас от вакум.....
                      значи най-логично е да се провери сервото дали не изпуска .виж това как да стане ... аз единствено се сещам да се опиташ да чуеш дали не съска , като вдигнеш капака и се доближиш до него.Предполагам че и ма и по-добри методи за проверка херметичноста на вакуума на сервото.на предишната ми кола си се чуваше съвсем ясно как ’смуче’ въздух ..

                      Коментар


                        #12
                        Slavi_Lancia написа:
                        Когато си на климатик за да поддържа колата обороти, (понеже климата товари) компа отчита това и коригира със стъпковия мотор и с малко гориво, което до известна степен намалява вакума в колекторите и от там по слабо действие на сервото.
                        Това е едно правдоподобно обяснение. Определено, при натоварване на мотора, стъпковото моторче се отваря и вакуума във всмукателния колектор намалява.
                        Fiat Ritmo 105TC
                        1600cc 105к.с.

                        Коментар


                          #13
                          За проверка на сервото се прави следното просто нещо. На загасена кола натискаш педала на спирачките, държиш натиснато и палиш колата, ако педала потъне малко, след като мотора запали значи сервото работи. Но това е начин да разбереш дали работи въобще, а не дали от някъде изпуска. Все пак е логично да усещаш известен дискомфорт с спирачките при включен климатик и това да е нормално предвид системата и начина за поддържане на вакум в сервото.
                          Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                          Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!
                          Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1

                          Коментар


                            #14
                            И аз искам да попитам за подобен проблем. При работещ климатик по пътя за Смолян изведнъж спирачния педал потъна и за да спре колата се налага да се "напомпи" един път. След като отбих и проверих каквото успях на пътя (и спрях климатика) за 20мин. когато потеглих всичко си беше ОК. Повече този проблем не се появи. Моля да ме насочите от какво може да се получил този проблем, благодаря.
                            BRAVA 1,4 12V
                            Nissan Navara

                            Коментар


                              #15
                              Ти си за нова спирачна помпа, провери дали ти се губи спирачна течност, но щом веднъж ти е пропаднал педала пак ще се случи, и дано да е на хубаво място че иначе сещаш се, в твоя случаи климатика няма никва вина. Запали колата натисни педала на спирачките и го дръж (20-30сек)силно натиснат, обърни внимание дали пропада полека лека. Ако пропада наистина си за нова помпа, ако не пропада не е лошо като първа мярка ако не си сменял спирачна течност да я смениш. Тоя номер които ти е направила може да е и от боклуче заседнало на някоя от гумичките на помпата. Покараи я още така ама бъди внимателен, спирай от далече.
                              Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                              Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!
                              Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1

                              Коментар

                              Working...
                              X