Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смяна на водна помпа на ФИАТ Купе 2.0 /16V

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Смяна на водна помпа на ФИАТ Купе 2.0 /16V

    Уффф, писна ми Нещо и аз влезнах в лоша серия Снощи ходих до Боровец и като се прибрах пред блока чух, че нещо хлопа като метал от мотора. Вдигнах капака и видях, че капачката за маслото се е отворила и има масло по мотора, ремъците, казанчето с антифриз Въпросите са ми: Този шум от повдигачите ли е? И дали някой от тях не се е повредил? Какви поражения може да съм си докарал? Видимо не беше изтекло много масло, но днес ще видя какво е положението и ще долея, но ако не се оправи, трябва ли да отварям главата? Давайте съвети какво да правя Става въпрос за ФИАТ Купе 2.0 16 с типовския мотор!
    BMW E90 320D
    ех. FIAT COUPE 2.0 16V
    ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
    ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

    #2
    Когато маслото в мотора намалее, първо се обаждат повдигачите (ако има хидравлични такива). Не мисля, че си направил някаква беля. Просто долей масло и покарай малко, след, което отвори капака и се заслушай в мотора. Със сигурност няма да чуеш тракане!
    Frontera Sport, X20SE март 1998

    Коментар


      #3
      Да! Възможната причина за това е намаляването на количеството на масло в дигателя. Ако изхвълленото количество масло е много, най-вероятно не са се захранвали повдигачите. Това обаче означава, че се е нарушило мазането на двигателя, което не е добре. Ако ли пък изхвълленото количество масло е малко, то явно има блокирал повдигач. Препоръчително е незабавната му смяна за да не изпадне кобилица. Дано не е първото.
      Fiat Bravo 1.4 12V SPI 1996

      Коментар


        #4
        Vladim написа:
        Когато маслото в мотора намалее, първо се обаждат повдигачите (ако има хидравлични такива). Не мисля, че си направил някаква беля. Просто долей масло и покарай малко, след, което отвори капака и се заслушай в мотора. Със сигурност няма да чуеш тракане!
        Влади, дано си прав..
        BMW E90 320D
        ех. FIAT COUPE 2.0 16V
        ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
        ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

        Коментар


          #5
          mme написа:
          Да! Възможната причина за това е намаляването на количеството на масло в дигателя. Ако изхвълленото количество масло е много, най-вероятно не са се захранвали повдигачите. Това обаче означава, че се е нарушило мазането на двигателя, което не е добре. Ако ли пък изхвълленото количество масло е малко, то явно има блокирал повдигач. Препоръчително е незабавната му смяна за да не изпадне кобилица. Дано не е първото.
          Как мога да разбера кой повдигач е блокирал например Не се ли сменят всички Дано не е станало мазало..
          BMW E90 320D
          ех. FIAT COUPE 2.0 16V
          ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
          ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

          Коментар


            #6
            този мотор не е с хидравлични повдигачи,а е с пулове

            Коментар


              #7
              blagun написа:
              mme написа:
              Да! Възможната причина за това е намаляването на количеството на масло в дигателя. Ако изхвълленото количество масло е много, най-вероятно не са се захранвали повдигачите. Това обаче означава, че се е нарушило мазането на двигателя, което не е добре. Ако ли пък изхвълленото количество масло е малко, то явно има блокирал повдигач. Препоръчително е незабавната му смяна за да не изпадне кобилица. Дано не е първото.
              Как мога да разбера кой повдигач е блокирал например Не се ли сменят всички Дано не е станало мазало..
              Наистина този мотор е спулове а не с повдигачи а иначе повдигачите се сменят всичките питай батко си-сменях ги на Алфата преди месец
              Fiat Idea 05" 1.9 JTDm
              Lancia Ypsilon 06" 1.4 16v Momo design
              Ventura garage

              Коментар


                #8
                Оказа се, че нивото на маслото не е намаляло много долях 50гр. Дочух, че шумът идва от ляво при ремъците и реших да проверя и там какво е положението и махнах ремъка на алтернатора и помпата и се оказа, чешумът идва от лагера на водната помпа :D , което е по-малкия дявол Но каква е хамалогията при смяната на помпата, не е истина. Три часа разглабях докато стигна до нея А и като гледам за да я измъкна май ще трябва да вадя мотора....Утре ще я махна и ще монтирам новата - всъщност колко струва нова и има ли значение марката?
                BMW E90 320D
                ех. FIAT COUPE 2.0 16V
                ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
                ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

                Коментар


                  #9
                  blagun написа:
                  ...Утре ще я махна и ще монтирам новата - всъщност колко струва нова ...?
                  За Marea 1.8 16V цената е 70лв. За твоя мотор трябва да е по тънкач.
                  Fiat Marea 1.8i 16V
                  Fiat Tipo 1.4i 8V
                  Fiat Punto 1.6i 8V
                  www.italauto-bg.net/forum/

                  Коментар


                    #10
                    Нека модераторите да коригират темата и ако сметнат, че ще бъде полезна (аз така мисля) да я направят важна и да я преместят в съответният раздел. Благодаря ви!Колеги успях да сменя водната помпа :D Представям си колко ли пари щяха да ми вземат в сервиз за тази услуга с оглед на процедурата за сваляне! Тук ще напиша накратко какво се прави, ако решите сами да си я смените. Свалянето на старата и качването на новата помпа ще ви отнеме доста време!Първото нещо, което трябва да направите е да вдигнете колата на крик и да свалите предна дясна гума - повечето работа се извършва именно оттам!- след като сме махнали гумата, махаме и пластмасата под калника - диржи се на 4-5 рапидки.- вече имаме изглед към ремъците и пластмасовия капак на ангренажа.- трябва да махнете и казанчето за антифриза, защото то ще пречи - то се държи на 3 рапидки, развивате ги и го избутвате нагоре или на страни да не ви пречи (няма нужда да го разкачате от маркучите!)- следващата ни стъпка е махането на алтернаторния ремък - това става като като отхлабиме болта на обтегача на алтернатора и ремъка изпада!- идва ред и на пластмасовия капак на ангренажа - сваля се като се отвият 3 болта от горната страна(работите откъм предния капак) и 2 болта отдолу (работите откъм калника)- след като сме свалили пластмасовия капак на ангренажа, забелязваме, че има още един предпазан капак на ремъка - метален е! Той е захванат с 3 болта, 2 отгоре се отвиват, и един - възможно най-гадният, който държи помпата - е откъм предния прозорец на колата. За него се въоръжете с много търпение и ключе 13! На този капак е захванат кабела на датчика за коляновия вал, така че внимавайте да не го скъсате!- след като сме разкачили и този метален предпазител, забелязваме, че не може да се извади на никъде, докато не се махне и шайбата на алтернаторния ремък! Шайбата е на 4 болта(шестограм), овиваме ги и тя изпада. Оттам махаме и другият ремък, за да не ни пречи и да имаме повече място! Но с голямо учудване се забелязва, че металния капак, въпреки че е освободен от всякъде, не може да се махне( поне аз не видях начин за неговото махане, без да се свали мотора :D )! Но можете да го местите нагоре-надолу, настрани, което ни е достатъчно!- сега идва ред на шайбата на водната помпа. Тя е захваната за нея с 3 болта, поне за версията 2.0 16, мисля, че за 2.0 20 винтила е с 4 болта! Отвиваме ги като въртим шайбата, за да може всеки един болт да мине отдолната страна, защото нямаме достъп нагоре! Отвили сме ги и сваляме шайбата!- Вече имаме достъп до самата водна помпа (макар, че е доста тясно и ограничено). Тя се маха като развием 4-те болта, с които се държи за блока. Има още 2 болта отляво на самата помпа, но ние сме махнали единият, когато сваляхме металния капак на ангренажа (тоя на гадното място с ключе 13 :D ) и сега остава да махнем и другият. След като сме махнали всички болтове на помпата идва ред на нейното отстраняване! Но трябва да си подложите под нея леген, в който да изтече антифриза. Издърпвате помпате леко на пред и оставяте да се изтече. След което я издърпвате напред и я махате пак отдолу през калника!- преди да поставите новата помпа, трябва да махнете старите гарнитурите(обикновенно са спекли здраво и трябва да се изстрърже с макетно ножче и шкурка). След като сме почистили поставяме новите гарнитури и поставяме новата помпа. Захващаме я с 4те болта за блока и 2та отстрани, като слагаме долният, а горният поставяме заедно с металния капак на ангренажа- завиваме и другите 2 негови болта. Така, вече имаме монтирана новата помпа и металния капак! Отатам няма нищо сложно и качваме нещата, които сме свалили в обратен ред. Качваме ремъка на хидравиката, шайбата и на водната помпа, след нея шайбата на коляновият вал, на нея каналния ремък, който задвижва и алтернатора и водната помпа, обтягаме този ремък откъм алтернатора, слагаме пластмасовия капак на ангренажа, монтираме пластмасата под калника, монтираме казанчето за антифриза и сме готови. Сега наливаме обратно течността, обезвъздушаваме и сме готови да си караме колата с новата помпа. Успех на всички! :D
                    BMW E90 320D
                    ех. FIAT COUPE 2.0 16V
                    ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
                    ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

                    Коментар


                      #11
                      Колко пари е помпата?
                      ex'Fiat Tipo | ex'Lancia Dedra 2.0 | ex'Alfa 155 1.7TS | ex'98 Lancia Dedra 1.9td SW | ex'ALFA 164 2.0TS | ex'Lancia Delta 1.6i | ex'Fiat Coupe 1.8 16V VFD | ex'Fiat Bravo 2.0 20V HGT

                      Коментар


                        #12
                        Grisha написа:
                        Колко пари е помпата?
                        Помпите са от 70 до 140лв. в зависимост откъде я купуваш и каква й е марката.Аз си взех такава от 90лв. - италианска, с отстъпката отиде на 65лв. от Ауто плюс Същата в магазина на Стамболийски беше 88лв., с отстъпката 80лв. и сметнах, че не ми е изгодно оттам да я взема
                        BMW E90 320D
                        ех. FIAT COUPE 2.0 16V
                        ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
                        ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

                        Коментар


                          #13
                          blagun написа:
                          Grisha написа:
                          Колко пари е помпата?
                          Помпите са от 70 до 140лв. в зависимост откъде я купуваш и каква й е марката.Аз си взех такава от 90лв. - италианска, с отстъпката отиде на 65лв. от Ауто плюс Същата в магазина на Стамболийски беше 88лв., с отстъпката 80лв. и сметнах, че не ми е изгодно оттам да я взема
                          Кви са тия отстъпки бре Дай и аз да намажем нещо
                          ex'Fiat Tipo | ex'Lancia Dedra 2.0 | ex'Alfa 155 1.7TS | ex'98 Lancia Dedra 1.9td SW | ex'ALFA 164 2.0TS | ex'Lancia Delta 1.6i | ex'Fiat Coupe 1.8 16V VFD | ex'Fiat Bravo 2.0 20V HGT

                          Коментар


                            #14
                            Металният капак се маха при смяната на зъбните ремъци
                            sigpic
                            Fiat Tipo HF Integrale powered by ICIDesign
                            475HP 11,5/1,9/191
                            YouTube

                            Коментар


                              #15
                              Grisha написа:
                              blagun написа:
                              Grisha написа:
                              Колко пари е помпата?
                              Помпите са от 70 до 140лв. в зависимост откъде я купуваш и каква й е марката.Аз си взех такава от 90лв. - италианска, с отстъпката отиде на 65лв. от Ауто плюс Същата в магазина на Стамболийски беше 88лв., с отстъпката 80лв. и сметнах, че не ми е изгодно оттам да я взема
                              Кви са тия отстъпки бре Дай и аз да намажем нещо
                              И аз бях приятно изненадан.... Брат ми ползва такава отстъпка
                              BMW E90 320D
                              ех. FIAT COUPE 2.0 16V
                              ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
                              ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

                              Коментар

                              Working...
                              X