Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътуване до Солун

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Пътуване до Солун

    Това отдавна го бяхме решили и ето - хванахме се да го направим. Избрахме дните преди Великден за да избегнем лудницата по празниците. И действително, очакванията се оправдаха.Как протече пътуването - Тръгване от Сф около 11. През Владая - знаете, кошмарно, но след около 40 минути бяхме на Драгичево.От там пътя е ремонтиран - някъде до някоя Диканя - Горна, Долна... все не мога да ги запомня. Три ленти, яко газ... После до Дупница се ядва, а натам вече си имаше колона - някоя Ифа отпред за тапа и докато ги изпревари човек....и така до Благоевград. Надолу през дефилето също имаше колона но се караше спокойно - с 90-100 зад някой Тир.На Кулата бяхме 2:10 - спирахме по пътя на 2 бензиностанции, да търсим карта ба Гърция но така и не намерихме.Направихме мед. застраховки - по 6,50 на човек за 3 дена. От там минахме границата - за около 10 минути, от които 7-8 нашият полицай ни гледа документите, а гърка ни пусна с такава досада, само погледна паспортите и зелената карта и вика айде минавайте....От там до солун пътя в голямата си част е в ремонт - правят го двулентов. Но това няма общо с нашите ремонти - няма нито една дупка, кара се бързо.В Солун бяхме в 15:30. От там захванахме по нещо като околовръстен път, който представлява трилентова в двете посоки магистрала, посока към летището. За цялото градско пътуване имаше само един светофар, и то след 30 км по тази магистрала, вече в предградието, където е хотела. Хората караха спокойно, един не чух да свири с клаксона. Намерихме си хотела и благополучно се настанихме.Какво ми направи впечатление - до Солун колите по пътя с нищо не се отличаваха от колите по нашите пътища. Но вече в града положението е различно - карат се предимно нови коли. И много италианки - Пунто МК1, МК2, КМ3, доста Стило и Гранде също, нищо общо с БГ. Дори тука в квартала в който ни е хотела всяка втора кола е италианка. Пътьом, в автосалон "Фиат Ланча Алфа" на магистралата мернах "Седичи" и утре съм там на оглед.Изпаднах в пълно учудване, когато пред хотела видях брава досущ като моята - дори отзад със същия спойлер, същия мотор цвят, джанти... баси майтапа....Нощувките, които предварително платих по интернет са 103 ЕУР за двойна стая + закуска, за детето - безплатно. Хотелчето (http://www.goldenstarhotel.com/) е на брега на морето, в нещо като предградие, на име "Переа". Кварталчето е спокойно, само с нискоетажни блокчета и хотелчета. Прави впечатление че всяко блокче е с паркинг под него - на първото ниво - там където при нас обикновено има магазини. И още - добре аранжирана и поддържана градинка с палми и много цветя.Хапнахме в един рибен ресторант, където ни "резнаха главите" за 45 ЕУР. Салатите бяха по 6 , бири - амстел - по 3, панирани калмари - 6 , панирани миди - 6, всичко ЕУР.Друго което ми направи впечатление е че във всяко блокче има магазин за нещо и всичките те са пълни. Видя ми се че парцалите са на доста ниски цени - като нивата при нас на пазарите. Влязохме и в квартален супермаркет - нещо като нашите "Фамилии". Но иначе вътре - от пиле мляко, при нас е доста по - зле, дори и в големите вериги. Стоката е в изобилие, прясна, в огромно разнообразие. Цените са точно като при нас, само че в ЕУР - сиреч - двойни. Някои неща обаче - например литър натурален сок е 80 евроцента, при нас е по - скъпо. Малка бутилчица Узо, която сега начевам е 3,9 EUR. Газ обаче по бензиностанциите няма, или аз поне не видях такава бензиностанция. Бензин 95 е 0,95 евроцента.Стига толкова за днес, утре ще продължа. А снимките - като си дойда. В хотела нета е през Dial-Up модем, не става за качване на много информация.На вън за жалост заваля... дано утре времето се оправи...
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
    Fiat Linea 1.3 Multijet'08
    Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
    http://forum.fiat-bg.org

    #2
    Евалата колега, че си го направил. Звучи много яко

    Коментар


      #3
      Вече премина първият ден тук и понеже съм с много натрупани впечатления, бързам да ги споделя тука с вас.Като за начало, малко мнение за хотела - за много по малки пари в БГ има хотели в нашите курорти - например Велинград, които са на много по добро ниво. И като обслужване, и като обстановка.. но с това "лошото" приключва.Сутринта към 10 си взехме карта на града и смело потеглихме в посока центъра. Е вярвайте, хората са на свелинни години пред нас. Магистрала без светофари, или там, където ги имаше - само зелена вълна. От предградието до центъра стигнахме за около 20 минути. И това - някъде около 40 километра. Когато вече навлязохме в града, магистралата се раздели на две паралелни улици - всяка от тях еднопосочна, нещо като нашите В.Левски и П. Евтимий, но с тази разлика че нямаше грам задръстване, а и как да има - бус лента + още 3 за автомобилите, нито една паркирана на улицата кола.Стигайки в центъра се ориентрахме към голям подземен паркинг, напълно автоматизиран, аз направо бях изумен. Влизаш, оставяш си колата на нещо нато "подемник", излизаш, буташ картата в четеца, натискаш ОК и от там подемника ти прибира колата някъде под земята... Супер!. Цената е 4 Евро/Час.После направихме обиколка из центъра, малко симки на забележителности, от която мога да ви цитирам като име ротондата "Св. Георги", нещо като нашата но може би тройно по -голяма. Пихме кафета, хапнахме от техните банички и сладки, невероятни са на вкус, а и как ухаеше около сладкарниците ... От там пеша до крайбрежието, разходки и неусетно беше станало 2.Тръгнахме в обратна посока, тъй като бяхме планирали посещение на "Икеа" - огромен хипермаркет за обзавеждане... Излезе че цените на неща като кухни, детски стаи, и още много други са по ниски от тези при нас, понакупихме разни дребни неща и хапнахме - вътре в хипрмаркета имаше разкошен ресторант на самообслужване, нещо като това при нас в ХИТ но иначе - нищо общо, на много по високо ниво, храната беше перфектна а и за 20 Евро се насвинихме здраво. На паркинга отвън видях "Седичи" и обикалях доста около него, направих няколко снимки, направо се влюбих.. дори собственика му започна да ме заглежда странно..И там неусетно бяха минали 3 часа. Продължихме с обиколките, понакупихме малко парцали от "Sprider stores", който се оказа 4 пъти по голям от този в БГ и с доста по ниски цени от при нас... естествено, не за всичко, но пък при повече гледане се откриваха действително иззгодни неща.Сега мислим да излезем пак в града, за да видим как е нощно време.Като цяло, гърците са светлинни години пред нас... но какво ми направи впечатление? За цял ден из града не видях нито Порше Кайен, Нито Ауди Q7, пренебрежимо малък брой БМВ и Мерцедес... за разлика от при нас, където тия коли са в изобилие, изводите оставям на вас...to be continue..И малко продължение: Видях първото Порше Кайен ... и то беше българско, с "тарикатски" номер 9559 или 5995 ... нямам думи...
      Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
      Fiat Linea 1.3 Multijet'08
      Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
      http://forum.fiat-bg.org

      Коментар


        #4
        е и аз бях на екскурзия миналия уикенд и за солун да ти кажа паркират и от ляво и отдясно ако има място че и пред 1 спряла кола спират и накрая остава място да мине 1 кола или бус та като цяло доста се движат с мотопедчета иначе доста са им очукани колите 1 пунто гт беше мн зле и доста спортинги има мк1 и мк2 а като цяло карат нисък клас коли горе долу нови и почти всяка е с хубави джанти крайно гърне и спойлерче прагче ала бала леко пипнати са
        Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
        Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
        Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

        Коментар


          #5
          горните 2 пунтота са спортинг и 2те а и доста чинкуачентота спортинг пак видях :D
          Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
          Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
          Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

          Коментар


            #6
            Малко снимки и от мен!

            Коментар


              #7
              ...и още...

              Коментар


                #8
                солун

                Здравко ни изпревари и ние живот и здраве ще ходим на 27 април да но не ни се объркат нещата пак като сега с дограмата и аз говорих за резервация за дните кадето ще ходим .Има оферти на 70 евро за двойна стая с закуска . има и по ефтини но там ще видим .Няма да спим в Солун а някаде към Кавала Дано дойде и нашият ред приятно прекарване Атези снимки по горе почти приличат като на нащето море но след 20 години :D мечтата ми е да отидем на това място банановия плаж http://www.sunnybanana.com/
                КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                Коментар


                  #9
                  мечтата ми е да отидем на това място
                  На нудистки плаж ...

                  Коментар


                    #10
                    Re: солун

                    kluchar написа:
                    Здравко ни изпревари и ние живот и здраве ще ходим на 27 април
                    Колега и ние с бащата сме замислили за тогава. Ако всичко е наред може да пътуваме заедно.
                    ||El Paso Performance|| Мойте обяви ||
                    // Fiat Tipo 5-door 1.4 SOHC // Fiat Tipo 1.6 DOHC 3-door Trackday project // Lancia Dedra HF Turbo // Fiat Tempra SW 4x4 //

                    Коментар


                      #11
                      Сега ще ви споделя още пресни впечатления. Днес тръгвайки към града на едно от оживените кръстовища докато чаках на червено, видях един полицай, който ходеше измежду колите, и раздаваше листовки. Когато дойде при нас и аз взех и на нея пишеше на гръцки и английски че полицията напомня че по великден стават много катастрофи, като бяха изредени честите причини за това - шофиране в нетрезво състояние, каране без колан... направо бях шашнат, представяйки си как в този момент българските им колеги се крият из хастите да дебнат дали случайно някой няма да мине на жълто... Е това е превенция, така е европейски, дали нашите "полицаи" ще го разберат това някой ден...Днес пак затвърдих впечатлението си че немските возила не са на почит. Много рядко се срещат аудита и голфове, но днес един такъв "екземпляр" с 4-ка затвърди впечатлението че и в Гърция голфаджиите са си голфаджии, като премина с висока скорост и засипа с прахоляк хората на тротоара.Хората се приготвят за посрещане на Великден, сладкарниците са пълни с хора които пазаруват козунаци... тук са направени с едно червено яйце вътре в козунака.Имам вече доста снимков материал, но ще го качвам като се прибера, тука е през Dial-Up...
                      Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
                      Fiat Linea 1.3 Multijet'08
                      Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
                      http://forum.fiat-bg.org

                      Коментар


                        #12
                        Солун вечерта.. разпети петък

                        Току що се прибираме и още не мога да "смеля" това на което станахме свидетели - церемонията по изнасянето на кръста на разпети петък. Затвърди ми се впечатлението че за разлика от нас гърците са много набожни хора - към девет вечерта църквите бяха пълни с хора и се носеше звука на църковните песни и молитви. Някъде към девет от всички църкви излязоха шествия с кръстове, като най пищно беше това от църквата "св. Георги", което беше предвождано от военен парад и духов оркестър. Всички бяха със апалени свещи в ръцете. Полицаи спираха оскъдното движение на коли по улиците, за да преминават църковните шествия, които след обиколка връщаха кръстовете в храмовете. Всички бяха облечени празнично - мъжете с костюми и вратовръзки, а жените - с прически и официални дрехи. На фона на тази тържественост се почувствах спокойно и радостно, и в същото време ми стана кофти като се замислих колко сме далече в България от това.. макар и механично да се опитваме да спазваме тези ритуали върху съзнанието ни личи набития от живота в социализма атеизъм...Целия град беше осветен, по крайбрежната алея хората се разхождаха спокойно...а клубовете бяха пълни с млади хора.Батериите на фотоапарата се изтощиха от снимане.. само да се върна и ще заредя доста снимков материал...А и най накрая попаднах на бензиностанция с газ - направо не можах да повярвам, точно на магистралата от Перая за Солун, в дясно, преди разклона за летището. Цената беше 0,54 цента за литър, малко по скъпо от БГ, но път за мен перфектно. Накрайника на колонката беше същия като при нас и като заредих се оказа че са ми оставали 5 литра - т.е. минал съм с 25 литра около 340 километра, защото това в Солун си е направо извънградско.
                        Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
                        Fiat Linea 1.3 Multijet'08
                        Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
                        http://forum.fiat-bg.org

                        Коментар


                          #13
                          Българската действителност...

                          Накрая се прибрахме, вече пиша от нас. На тръгване имаше още една неприятна изненада в хотела - 3 - те часа интернет по DialUp които бях ползвах ми струваха 38 EUR. Няма грешка - тридесет и осем евра.От там до България ми направи впечателение че на всяко кръстовище имаше полицаи, застанали почти като "мирно", сякащ отдаващи "чест" на колите. Още веднъж се затвърди впечатлението ми че хората там държат много на превенцията.По пътищата се караше със средна скорост от 100 километра, като почти нямаше желаещи за изпреварварване. След влизане в БГ вече си пролича родната действителност - тесен път, колона от коли с "тапа" раздрънкана "Ифа". От границата до Сандански видях повече джипове от "мутренски" клас - Кайени, Q7, X5, G класи отколкото за 4 дена в Солун. Естествено, караха като откачени, изпреварваха рисково.. Малко преди Сандански в едно село имаше полицаи, които скрити зад реклама дебнеха с радара.Ами това е. Вече съм в къщи, ще отдъхнем от дългия път и сме взели решение да отскачаме по често до цивилизацията - намира се на около 4 часа път от нас.
                          Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
                          Fiat Linea 1.3 Multijet'08
                          Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
                          http://forum.fiat-bg.org

                          Коментар


                            #14
                            След няколко часа и ние тръгваме за Солун, само че през Северна Гърция.Надявам се като се върнем, да разказвам и аз...Това, което Здравко е написал, ще ми е много полезно ми се струва Евхаристо поли!

                            Коментар


                              #15
                              Ето доста подробно описание на нашето пътуване из Северна Гърция: http://ellada.hit.bg/Имам натрупани доста впечатления, опитах се да изложа по-голямата част от тях в тази страничка. Едва ли успях, така че който иска - да пита. Ще отговарям с удоволствие.Между другото - в Солун има няколко газ станции - научих 2 от тях. Най-лесно ще ги намерите по следния начин - тръгвате от Неа Редесто към центъра. Преминавате през едно кръгово движение, като продължавате направо (запазвате пътя, по който карате). След това пътя преминава по един надлез над магистралата за Халкидики. Минавате направо на първите светофари, които са преди надлеза, на следващите (след надлеза) свивате вляво и тръгвате по един тесен път. Под един мост стигате до Т-образно кръстовище, където завивате пак наляво и тръгвате по успореден на магистралата път. Около 100-тина метра по-нататък пътя завива надясно - направо е затворен, и след още 100-тина метра е газ-станцията. На Еко Кинитрон е, на нея може да уцелите на смяна едно българче, казва се Пламен.Ако там случайно няма газ (случва се), продължавате по пътя, докато стигнете друго Т-образно кръстовище на една магистрала, водеща към центъра (и към магазин ИКЕА). Завивате надясно към центъра, и на първата бензиностанция вдясно има газ. (Всъщност мисля, че това е същата газ-станция, описана от Здравко).За съжаление не мога да ви дам обяснения как да стигнете от центъра на Солун до тези 2 газ-станции, но се надявам все пак да съм помогнал на някой. И моята кола даде разход, немислим досега - 9.5/100 газ, като се има предвид, че у нас не пада под 11/100. Газта ли им е по-хубава, от гладките пътища ли е?!Имайте предвид, че в Гърция в неделя почти нищо не работи - нито магазини, нито автосервизи, нито безниностанции (само по 1-2 в град, и те са специално обозначени с табели, че работят в неделя - КИРИАКИ - АНИКТО (КIРIАКН - ΑΝΟΙΚΤΟ)). Работят само заведенията, и то не всички.

                              Коментар

                              Working...
                              X