Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дозиране на горивото - как?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Дозиране на горивото - как?

    Искам да ви попитам и да ми кажете, как точно се дозира горивото в дизеловия двигател?Значи при бензина (инжекциона) си има дебитомер (на-често), който мери постъпващото количесто въздух.При JTD-то също има дебитомер, който също мери колко въздух е постъпил в двигателя, ама няма крайния контрол на сместта (ламбда снондата). По този начин, как може двигателя (системата) да е сигурен, че колиеството на впръсканата нафта е точно колкото трябва (а може би при дизела е по-различно за това питам). При по-старите инжекционни системи и при бензиновите двигатели има модели без ламбда сонда, както е тази на Темата ми, като там главно се разчита на дебитомера. Явно и случая с JTD-то е същия, но си мисля, че разликата в системите като поколения е доста голяма и за това питам вас.Да не говоря пък какво остава при "обикновенния" дизел. Там пък въобще си нямам идея за контрола по впръскването как се осъществява. Да не би да е както карбуратора (задава му се и както е настроено толкова си пуска).Та някой запознат ще може ли да ми обясни, за да не стоя в тази дупка в която съм, а да подаде една ръчичка
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    Гориво нагнетателната помпа(ГНП) Така тя е зацепена със ангренажния ремък и се върти , в самата помпа има помпени елементи които са свързани със шината (лоста за газта) като натиснеш педала на газта ти преместваш шината която от своя страна завърта помпените елементи в ГНП-то и така нагетява повече гориво. Това е за редова ГНП.Знам и принципа на другите помпи но няма смисъл да се обяснява горе долу принципа е същия.Общо взето това е кратко и просто обяснение за да не изпадам в подробности... Весели празници(изпразници на джоба )
    Всяко едно Уно Tурбо си мечтае като порасне да стане Делта Интеграле :D
    IHI,Mitsubishi,KKK,Garrett,Holset,Turbonetic's
    1.Uno 1.3 turbo FORZA ITALIA
    2.Audi B4 1.6 (ежедневка)

    Коментар


      #3
      HCO написа:
      Гориво нагнетателната помпа(ГНП) Така тя е зацепена със ангренажния ремък и се върти , в самата помпа има помпени елементи които са свързани със шината (лоста за газта) като натиснеш педала на газта ти преместваш шината която от своя страна завърта помпените елементи в ГНП-то и така нагетява повече гориво. Това е за редова ГНП.Знам и принципа на другите помпи но няма смисъл да се обяснява горе долу принципа е същия.Общо взето това е кратко и просто обяснение за да не изпадам в подробности... Весели празници(изпразници на джоба )
      Точно така е.. и при роторните помпи принципа е подобен.И там има механични регулатори на налягането и количеството гориво, но материята е достатъчно сложна и специализирана, за да ме занимава.Иначе по същата логика щи хванем сами да си вадим зъби и оперираме апендицити.Но ако при BO "шилото в торба все пак не стои", ще му препоръчам книгата "ДИЗЕЛЪТ" на издателство "АВТОПОИНТ" където подробно и нагледно е обяснено всичко. Yellow_Flash_Colorz_PDT_29
      SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

      Коментар


        #4
        Не знам дали това ще помогне на BO, но при дизела смесообразуването е качествено, а не количествено! В цилиндрите се всмуква само въздух (air intake), след което се компресира (compress) и едва след това се впръсква гориво, при което се възпламенява (fuel injection и combustion). При бензинките, там първо се смесва горивото и въздуха и едва след това се подава искра.
        FIAT Marea 1.9 JTD HLX

        Коментар


          #5
          Гледам, че BO не пише вече... та да допълня нещо, тъй като попаднах случайно в ръководството на описанието на дебитомера (air flow meter или debitmeter). Там бяха обяснили, че процеса на образуване на сместта (включващ нагнетяването на въздуха, респективно компресирането му и последващото впръскване на горивото, което предизвиква възпламеняването на сместа) се получава, като се отчитат следните неща: информацията от дебитометъра, информация от датчика на охлаждащта течност и оборотите на двигателя.Самия дебитомер грубо представлява филм (мембрана), която се нагорещява и поддържа до около 120 градуса, посредством нагряваща намотка. Постъпващия въздух (със своя обем) преминавайки през нагрятата мембрана отнема част от топлината и по този начин намалява температурата и. За да се поддържа константна температурата на мембраната (120 градуса) определено количество ток трябва да премине през нагряващата намотка. Тъй като този ток е пропорционален на обема въздух преминал през въздухопровода към двигателя то може електрически да се измери като резултатния сигнал се изпраща към управляващия модула на инжекциона.За мен това беше любопитно да го науча, тъй като съм завършил Електротехника и е тъй да се каже в моята област (датчиците) И за нещо сравнително елементарно искат 200 лв
          FIAT Marea 1.9 JTD HLX

          Коментар


            #6
            perlsite написа:
            ...И за нещо сравнително елементарно искат 200 лв
            По-скоро за нашите двигатели искат около 2.5 пъти повече
            _______
            146 JTD

            Коментар


              #7
              perlsite написа:
              Гледам, че BO не пише вече... та да допълня нещо, тъй като попаднах случайно в ръководството на описанието на дебитомера (air flow meter или debitmeter). Там бяха обяснили, че процеса на образуване на сместта (включващ нагнетяването на въздуха, респективно компресирането му и последващото впръскване на горивото, което предизвиква възпламеняването на сместа) се получава, като се отчитат следните неща: информацията от дебитометъра, информация от датчика на охлаждащта течност и оборотите на двигателя.Самия дебитомер грубо представлява филм (мембрана), която се нагорещява и поддържа до около 120 градуса, посредством нагряваща намотка. Постъпващия въздух (със своя обем) преминавайки през нагрятата мембрана отнема част от топлината и по този начин намалява температурата и. За да се поддържа константна температурата на мембраната (120 градуса) определено количество ток трябва да премине през нагряващата намотка. Тъй като този ток е пропорционален на обема въздух преминал през въздухопровода към двигателя то може електрически да се измери като резултатния сигнал се изпраща към управляващия модула на инжекциона.За мен това беше любопитно да го науча, тъй като съм завършил Електротехника и е тъй да се каже в моята област (датчиците) И за нещо сравнително елементарно искат 200 лв
              Значи това е отговора - единственото променливо нещо (нали като изключим оборотите), по което се определя сместта е дебитомера.Благодаря ти за отговора. Значи да очакваме скоро и ламбди сонди на дизелите ни! :P
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар

              Working...
              X