Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Реле подгревателни свещи

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Реле подгревателни свещи

    ...такааа, карал съм няколко дизел коли, обаче само на моята чувам /осезаемо/ как релето изключва след като е достигната температурата.ОБАЧЕ !!! :когато не го чуя да изключи и изчакам около 20-30 секунди не иска да запали. пробвам втори път - същото и накрая запалва с претрисване, неравномерна работа за около 5 секунди и след това всичко е ОК.Това явление се случва рядко през всички сезони. ОБАЧЕ 2 !!!...се случва винаги от -9 градуса надолу...свещите смених преди 2 месеца с БОШ за 18 лв.след смяната симптомите си останаха същите.ако ми направи същия номер скоро пак ще ги водя на проверкаПС. Ако опитам да запаля преди релето да е изключило, задължително неуспеха ми е гарантиран...и си питам другите коли като не им се чува релето какво правят в подобни ситуации
    Арх. Стаменов &
    Пунто ELX, 1.7 ТД 70

    #2
    Re: Реле подгреватерни свещи

    pepsi написа:
    ...такааа, карал съм няколко дизел коли, обаче само на моята чувам /осезаемо/ как релето изключва след като е достигната температурата.ОБАЧЕ !!! :когато не го чуя да изключи и изчакам около 20-30 секунди не иска да запали. пробвам втори път - същото и накрая запалва с претрисване, неравномерна работа за около 5 секунди и след това всичко е ОК.Това явление се случва рядко през всички сезони. ОБАЧЕ 2 !!!...се случва винаги от -9 градуса надолу...свещите смених преди 2 месеца с БОШ за 18 лв.след смяната симптомите си останаха същите.ако ми направи същия номер скоро пак ще ги водя на проверкаПС. Ако опитам да запаля преди релето да е изключило, задължително неуспеха ми е гарантиран...и си питам другите коли като не им се чува релето какво правят в подобни ситуации
    Ами при мен не се чува релето. Гледам като изкасне лампата и тогава въртя Тя гасне за около 4-5 сек.независимо от температурата.Смених свещи, но взех на ИСКРА Благодарности на НИНО за съвета :D
    http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
    Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
    FIAT Punto 02' 1.9 JTD
    FIAT Punto 99' 1.7 TD

    Коментар


      #3
      Re: Реле подгреватерни свещи

      pepsi написа:
      .ОБАЧЕ !!! :когато не го чуя да изключи и изчакам около 20-30 секунди не иска да запали. пробвам втори път - същото и накрая запалва с претрисване, неравномерна работа за около 5 секунди и след това всичко е ОК.Това явление се случва рядко през всички сезони.
      Това са типични синдроми за липса на една или две свещи, или проблем с релето - нагорeли контакти и от там недостатъчен ток. А може би релето пуска ток за много кратък период от време...Не разбрах лампата на таблото как реагира в проблемните ситуации?Трябва да имаш предвид обаче, че тя не е много обективен начин за диагностика. Принципно има 2 функции:- Показва със загасване кога би трябвало да стартираш мотора. След като угасне обаче, свещите продължават да работят за около 10-15 сек. Дори и да заработи двигателя през това време.- Показва наличие на изгорели свещи. Обаче - на 2 откачени (проба) поне моята не казва нищо. Реагира едва когато откача всички.Така че трябва да се премери какво се случва след релето.По-малка е вероятноста проблема да е в самите свещи защото казваш че си ги сменил скоро.Но и не изключвай хипотезате да си попаднал на ментеливи - Бош са любим обект за ментосване.Аз също смених моите с чешка Искра, за 6,35лв бройката и до тук 4 месеца са също като истински Пак благодарение на Nino П.С: Релето при мен (темпра) също не се чува. Единствен ориентир какво става - лампата на таблото.
      I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

      Коментар


        #4
        лампичката свети около 7-8 секунди и изгасва...
        Арх. Стаменов &
        Пунто ELX, 1.7 ТД 70

        Коментар


          #5
          pepsi написа:
          лампичката свети около 7-8 секунди и изгасва...
          Това имах предвид - когато има проблем обикновено не става за диагностика.Премери с уред (ако можеш) напрежението върху свещите.Ако не, търси човек с уред да го свърши.Предполагам са на една обща шина, така че на която и да мериш, все тая.И ако имаш лесен достъп до всички свещи, провери дали гайките им са здраво завити.Трябва да се появи нещо като 12В и то за не по-малко време от това за което свети лампата.Ако това е така, тогава търси дефектна свещ.
          I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

          Коментар


            #6
            Месец след купуването на колата, след като я запаля индикацията за подгряване на свещите правеше няколко примигвания и огасваше. Питах един колега с Темпра дали е възможно да е изгоряла свещ, а той ми отговори "Не възможно, а e 100% сигурно". Наистина, имах една изгоряла свещ. По отношение на релето - и при мен то се чува трудно. Първоначално палих като след огасване на индикацията за подгряване, гледах осветлението на таблото - отпадне ли релето за подгряванe, осветлението светва по-ярко и въртях. В последствие обаче ми писна да се вслушвам, да се взирам и огасне ли - броя до 10 и въртя.
            FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

            Коментар


              #7
              Gugev написа:
              Месец след купуването на колата, след като я запаля индикацията за подгряване на свещите правеше няколко примигвания и огасваше. Питах един колега с Темпра дали е възможно да е изгоряла свещ, а той ми отговори "Не възможно, а e 100% сигурно". Наистина, имах една изгоряла свещ. По отношение на релето - и при мен то се чува трудно. Първоначално палих като след огасване на индикацията за подгряване, гледах осветлението на таблото - отпадне ли релето за подгряванe, осветлението светва по-ярко и въртях. В последствие обаче ми писна да се вслушвам, да се взирам и огасне ли - броя до 10 и въртя.
              Възможно е релето на Мареа да по-интелигентно и да прави анализ на всяка свещ по отделно.При мен, на темпрата на 2 свалени не реагира както вече споменах.Това което правиш с изчакването не бива да бъде задължително условие за успешен старт.Не е грешка, обаче ако всички свещи са наред, изгасването на индиатора е достатъчно условие да въртиш стартера.Миналата година съм правил тази процедура, дори подгряване 2 пъти само в най-голямите студове.Попадах на мнения тук във форума, че можело свеща да грее но не достатъчно, и/или нагряването да не става в края, така като е нормално. Това също е вариант, въпреки че аз съм леко скептичен. Мисля си че или грее или не - прекъсва.Но нека да изчакаме и Nino да даде акъл по темата.
              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

              Коментар


                #8
                Съгласен съм. Не споря . И аз чакам отговор на Nino!
                FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

                Коментар


                  #9
                  Има един такъв момент, когато свеща не награвя както трябва или иначе казано равномерно.Тя не е прекъсната и си награвя на теста с акумулатора, но в цилиндъра не качва достатъчно температура.Моите свещи бяха така. От време на време при запалване на студен мотор прикихваше. Смених ги и се оправи.Измерих свещите и се оказа, че всичките са здрави и греят, ама явно някоя от тях е почнала да предава фронта Направи ми впечатление, че бяха от старите модели БЕРУ, което ме навежда на мисълта, че са оригиналните.
                  http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
                  Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
                  FIAT Punto 02' 1.9 JTD
                  FIAT Punto 99' 1.7 TD

                  Коментар


                    #10
                    Re: Реле подгреватерни свещи

                    pepsi написа:
                    ...такааа, карал съм няколко дизел коли, обаче само на моята чувам /осезаемо/ как релето изключва след като е достигната температурата.ОБАЧЕ !!! :когато не го чуя да изключи и изчакам около 20-30 секунди не иска да запали. пробвам втори път - същото и накрая запалва с претрисване, неравномерна работа за около 5 секунди и след това всичко е ОК.Това явление се случва рядко през всички сезони. ОБАЧЕ 2 !!!...се случва винаги от -9 градуса надолу...свещите смених преди 2 месеца с БОШ за 18 лв.след смяната симптомите си останаха същите.ако ми направи същия номер скоро пак ще ги водя на проверкаПС. Ако опитам да запаля преди релето да е изключило, задължително неуспеха ми е гарантиран...и си питам другите коли като не им се чува релето какво правят в подобни ситуации
                    Това, че си сменил свещите преди два месеца и то с Бош не е никаква гаранция Пепи! На Реното 3 комплекта БОШ за една година отидоха на вятъра, като последният бяха с някакво друго топлинно число и едва грееха... не можеше да зачерви челото на свеща дори.Притрисането за няколко секунди показва, че някоя от горивните камери е студена, точно поради изгоряла или недобре грееща свещ.При Реното и аз чувам релето когато изключва много ясно... това става 3-5 секунди след като лампата за подгрева е угаснала.При повечето коли, въпреки, че лампата е угаснала, свещите продължават да греят няколко секунди и точно това гарантира равномерната работа на колата при изправни свещи и дюзи.Ако имаш пари бадева, купи един комплект "БЕРУ", но да не е менте, ако не, тогава вземи словенските "Искра" и почти съм сигурен, че нещата ще се оправят.При моето Пунто още не съм имал проблем със свещите /пу да не чуе дяволът/, реле не чувам.Успех и весели празници!
                    SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                    Коментар


                      #11
                      Esper написа:
                      Gugev написа:
                      Месец след купуването на колата, след като я запаля индикацията за подгряване на свещите правеше няколко примигвания и огасваше. Питах един колега с Темпра дали е възможно да е изгоряла свещ, а той ми отговори "Не възможно, а e 100% сигурно". Наистина, имах една изгоряла свещ. По отношение на релето - и при мен то се чува трудно. Първоначално палих като след огасване на индикацията за подгряване, гледах осветлението на таблото - отпадне ли релето за подгряванe, осветлението светва по-ярко и въртях. В последствие обаче ми писна да се вслушвам, да се взирам и огасне ли - броя до 10 и въртя.
                      Възможно е релето на Мареа да по-интелигентно и да прави анализ на всяка свещ по отделно.При мен, на темпрата на 2 свалени не реагира както вече споменах.Това което правиш с изчакването не бива да бъде задължително условие за успешен старт.Не е грешка, обаче ако всички свещи са наред, изгасването на индиатора е достатъчно условие да въртиш стартера.Миналата година съм правил тази процедура, дори подгряване 2 пъти само в най-голямите студове.Попадах на мнения тук във форума, че можело свеща да грее но не достатъчно, и/или нагряването да не става в края, така като е нормално. Това също е вариант, въпреки че аз съм леко скептичен. Мисля си че или грее или не - прекъсва.Но нека да изчакаме и Nino да даде акъл по темата.
                      Съгласен съм с Esper, няма смисъл от изчакване на релето на слух.При изправни свещи и дюзи и подсигурено гориво, колата трябва да запали от "раз" и работата на мотора трябва да е равномерна като шевна машина!!!
                      SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                      Коментар


                        #12
                        в момента имам достъп до и карам 3 дизеларки, от които на две- моя фиат браво и стар форд ескорт, релето се чува как цъка при изключване и това е най-подходящия момент за безпроблемно палене. на третата- фолксваген джета не се чува релето, но като ходих на майстор също установих, че то изключва доста след лампата за подгряване и ако не знаеш приблизително времето и опиташ да запалиш по-рано колата "киха". така че колеги, радвайте се ако имате шумни релета, защото така можете да уцелите най-удобния момент за палене относно диагностичната функция на лампичката за подгряване- както коментирахме в друг топик, при бравото лампата мига дори при една изгоряла свещ, но е напълно възможно при по-старите модели дази екстра да я няма. според колеги от форума, тя се оправлява от компютъра на колата.като цяло, ако двигателят е в изправно състояние, колата би трябвало да пали доли и с изгоряли свещи, освен в случаите, когато температурата е отрицателна. това съм го пробвал, защото форда, който е с много лоша компресия, преди да се ремонтира, палеше само с две свещи през топлите сезони, макар и с неравномерна работа в началото.
                        Bravo SX TD100, 1997

                        Коментар


                          #13
                          Снощи, когато правих опити по закритата вече тема, бях отворил вратата и чух , че подгряването на свещите протича при неравномерен шум. Шумът, за който споменах най-вероятно е функция на релето за подгряване на свщите, а това не беше така. По-преди, подгяването до угасване на индикатора, протичаше при строга периодичност на този звук. Лошото е, че от извесно време паленето се държи, както че ли има изгоряла свещ, но нямам индикация за това. Днес при палене, отворих капака на мотора и констатирах същото. Може би реле, нагорели контакти на релето, недобре затегнати кабели към свещ или пък нещо друго?Как ще се произнесе Форума по този въпрос?
                          FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

                          Коментар


                            #14
                            При мене лампата за подгряването гасне след като се чуе едно изчаткване-а това са 14сек по часовник :D ,но това е при моята на другите може би по малко се чака!Ако имаш възможност провери си свещите,аз мойте ги проверявам с бабешки трик поради липса на уред и да ти кажа досега на 100% е познавал!Махам пластината която държи всички свещи,и с един кабел вземам +от акумулатора като го допирам отгоре на свеща за сек-ако лъсне хубава искра-значи е ок,ако няма никои-умрела е,но това е при положение,че нямаш уред!Моята притрисаше(продължава да притриса)дори следях една тема на doofiat,че той къде ли не я кара и накрая пак май нищо,та моето притрисане се оказа от 1 елемент на ГНПето,но това е само сутрин при 1 палене иначе после си е ок!
                            Fiat Punto 1.1моно 95г.-Няма го вече
                            Alfa Romeo 146 1.9JTD 99г.
                            Alfa Romeo 155 1.7TS 93г.

                            Коментар


                              #15
                              Gugev написа:
                              Може би реле, нагорели контакти на релето, недобре затегнати кабели към свещ или пък нещо друго?Как ще се произнесе Форума по този въпрос?
                              Аз изказах подобни предположения още в първия пост по темата, ако си ги пропуснал Само мога да добавя че аз съм имал проблем именно с контактите на релето, обаче при мен залепваха на 2 пъти. Тоест непрекъснат подгрев а лампата на таблото си е изгаснала. От тогава и нямам доверие много. Даже я моднах, така че да показва и реално подаваното напрежение на свещите, писал съм го някъде.Акумулатора естествено източен до край, и след втория път останах с една свещ по-малко.След второто щателно подчистване и пилене на контактите не съм имал грижи с него почти година.
                              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                              Коментар

                              Working...
                              X